مشکل اسبت چيه ؟

احسان

Active member
saiRan گفت:
Salam. aSbe man daStesh baD karde ye kami paientar az tandomesh aSlaN dard naDare va daSteshaM nemikeshe ampol va kereme vetanil zadim aSlan behtar neshoODe va bardaR haM haSt. yaNi Cheshe?????????????
خوب تورم در چه ناحيه اي هست آيا دردناکه گرم هست نسبت به جاهای ديگه مواج هست علتش چی بوده ضربه خورده چند روزه که اينطوری شده آيا زخم هم هست درست جاشو بگو لنگش هم داره روی دستش وزن گيری ميکنه يا نه بالا نگاه ميداره چقدر دارو و چند روزه ميدی اينارو بگو عکسم بزار

احسان

Active member
ای بابا خوب پس اينا همش حرف بود ما زديم گفتم که اين بزرگ شدگی زيره گلو البته به نظر من اين غده زيره فکيش هم يکمی متورم هست اما واسه اينکه گاز نگيره ديگه اخورو اين چيزا را درمانشا پايين برات گفتم ديگه و شايد اينطوری بمونه زيره گلوش شايدم اگه اين عادت بد از سرش بيفتده خوب بشه ولی در کل بايد اون عادت را از بين ببری

شما گفتی عکسشو بزار ببینم ژنتیکی زیر گلوش گود نیست یا مربوط میشه به گاز گرفت حالا بچه زدن نداره چرا میزنی
مشکل گاز گرفتنشم با یونجه در حال حل شدنه بهتر شده

احسان

Active member
اينا ها ببينيد

پیوست ها

• 23.jpg
    23.jpg
    133.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 11.jpg
    11.jpg
    41.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 32.jpg
    32.jpg
    2.8 کیلوبایت · بازدیدها: 77
  • 33.jpg
    33.jpg
    50.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • j0178662.jpg
    j0178662.jpg
    32.2 کیلوبایت · بازدیدها: 1

saiRan

Member
thX aZ javabeton. akS ke alan dame daStaM niSt beZaraM daSte raStesh haSt baZia migaN ab avorde baZia migaN faGhat varaME va inke kamelaN rahato narm daStesho varmidare daSteSho mesle ye aSbe mamoli mizare zamin lang nadare hodode ye mah haSt in moZoe tebghe tajvize doctor az tarighe telephon ye hafte ampole vetanil zadim har roOZ abe sard mizanim be daStesh zakhM niSt va zarbe khordanesh khaili ehtemale kami dare

mahsima

Member
نه هیچ کدوم ولی امروز دیدمش حالش کاملا خوب بود ممکنه مربوط به فعل بودنش بوده باشه؟

احسان

Active member
inaz گفت:
نه هیچ کدوم ولی امروز دیدمش حالش کاملا خوب بود ممکنه مربوط به فعل بودنش بوده باشه؟
اگر منظور شما فحلی باشد در فحلی دمای بدن بالا ميرود و لی خواب آلودگی خير نميتواند باشد و علائم فحلی اينها نيست

احسان

Active member
آتیلا گفت:
اگر هنگام نعل کردن میخ به پای اسب رفته موجب عفونت گردد بطوری که اسب نتونه پاشو زمین بذاره و بالای سم ورم کنه بهترین درمان چیه ؟ ممنون از توجه اساتید
سوراخ هايی که به تازگی توسط ميخ ايجاد شده است با تميز نمدن جای ميخ و شستشو با بتادين خوب ميشود درمان انتی بيوتيک برای 7 روز و ضد درد ها مثل دگزا يا فنيل خوب ميباشد سوراخ های که عفونی شده اند لازم است يک سری سوراخ با قطر يک سانتيمتر با لبه شيبدار در اطراف زخم ايجاد کرد تا فشار وارده به کف سم کم شود و هم بايد درناژ يا راه خروج چرک براش ايجا کنيد و داخل سوراخ با بتادين شستشو شود و با پنبه حاوی ماده ضد عفونی سوراخ ها پر شود و پانسمان گردد و طبق بالا انتی بيوتيک و ضد درد بگيرد و پانسمان تا بهبودی هر روز عوض شود و نکات بهداشتی مکان نگاهداری اسب رعايت شود گرم کردن ناحيه متورم هم خوب هست اگر سوراخ در ناحيه غورباقه هست يا عقب تر حتماً بايستی دامپزشک معاينه صورت گيرد چون در اين مکان نقاط` حساسی وجود دارد و شايد نياز به جراحی پيدا کند

احسان

Active member
خوب اگه به صورت مزمن در امده باشه ضد التهاب فايده نداره يه چيزی هست تو مفصل فتلاک يا همون بالای بخلق که ميگند تو اسب دارا دست روغن اورده که اين خودش بيشتر از 3 يا 4تا بيماری ميشه حالا من با اين اطلاعات شما که دادی چی بگم
:-X ::) :(

mahsima

Member
اسب من کف سمش یه حالت پوسیدگی پیدا کرده بود قشنگ با ناخن تراشیده میشد چی کار باید کنم؟
چه دارویی استفاده کنم؟
خطر ناکه یا نه؟
ممنون میشم اگر کمکی بکنید

sabidad

Member
پوسیدگی کف سم
من با جابجایی اسبم به باکس محوطه دار تقریبا مشکل عفونت با ارگانيزمهاي نكروز كننده را حل کردم
علت بهبودی نسبی خشک بودن کف باکس بود چون شدیدا آفتاب گیر بود
در فصل زمستون که به اسطبل سرپوشیده برگردوندمش دوباره داره شروع میشه که دارم سعی میکنم با تمیز کردن مرتب کف سمش مانع عفونت کف سمش بشم
تیک زدن
من با تیک بند این مشکل رو حل کردم ولی به این تجربه رسیدم که تیک زدن در فصول مختلف ,متفاوت است مثلا تابستون به محض اینکه تیک بندشو باز میکردم به میخ دیوار هم رهم نمیکرد و دندونشو به میخ بند میکرد و تیک میزد ولی الان اصلا هوس تیک هم نمیکنه!
ترک سم
با روغن سم و پودر تقویت سم و غذای مکمل تقریبا ترک هاشو کم کردم ولی کاملا خوب نشده
پشت سمهاشم خیلی خرابه
لاغری
در این مورد کاملا کم آوردم اگه یادتون باشه در جملات بالا گفتم با عوض کردن باکسش مشکل پوسیدگی سمش رو نسبتا حل کردم ولی بجاش شدیدا لاغر شد تا حدی که مثل سابق نمیشه بدون زین سوار شد
احتمال میدم گرمای زیاد و مگس در این لاغری تاثیر داشته

یک چیز دیگه بگو تموم
امروز با کاغذ سمباده روی سمهاش رو صاف کردم بعد روغن سم زدم لطفا اگه اشتباه کردم بگین!

پیوست ها

• pish2_0180.jpg
    pish2_0180.jpg
    24.9 کیلوبایت · بازدیدها: 2
  • pish2_0200.jpg
    pish2_0200.jpg
    24.8 کیلوبایت · بازدیدها: 3
  • pish2_0210.jpg
    pish2_0210.jpg
    22.9 کیلوبایت · بازدیدها: 4
  • pish2_0240.jpg
    pish2_0240.jpg
    30.4 کیلوبایت · بازدیدها: 3

احسان

Active member
سلام دوستان من خودم هم با مشکل ترک سم ربرو بودم و اين در حالی بود که زير پای اسبم رو دورز يکبار پيشال چوب تازه ميريختم و زيرشو عوض ميکنم و اين مشکل را با مکمل پروتينی حل کردم مکمل که در ان اسيد امينه بيوتين داره
حالا شما دوستان اگه به کنجاله سويا دسترسی داريد به جيره اسبتون اضافه کنيد مشکل ترک سم حل ميشه
روغن سم هم نميدونم چی استفاده ميکنی ولی اول سم را با آب و برس شستشو بده خشک که شد روغن را آب کن و با يه برس ديگه ری سم بزن که توی ترک ها هم نفوذ کنه

مشکل تيک رو هم که از بس گفتيم ديگه خودم دارم تيک ميگيرم

بستر اسب هم بايد هميشه خشک و نرم باشه سعی کنيد شن و ماسه استفاده نکنيد يا ديدم پهن گاو ميريزيد بهترين چيز پوشال چوب هست کاه يا سفال هم نريزيد ممکن اسب بخوره افتاب هم خيلی خوب هست هم برای اسب هم توی باکس اسب

در مورد لاغری که خوب اينجا خودش جای بحث داره

دندان های اسب برنامه ضد انگلی و نوع و کيفيت غذا؟

اين 3 تا بايد چک بشه

ولی در کل کاه رو کم کن و بر ميزان يونجه اضافه کن جو هم که ديگه جای خود اين 3 تا که اصل کار هستند از چغندر خورد شده و ابدار و جو و ارد سبوس اگه بلد باشی يه دسر ميتونی برای اسبت آمده کنی که بهش بگی دوست داری چاق بشه البته همه اينها بستگی به کاری داره که از اسبت ميخوای
کنجاله سويا رو هم فراموش نکن آخرش هست بهتر از ذرت هست سنگ نمک و مخلفات ديگه يادت نره که اينا همش گرونه :D

sabidad

Member
خیلی ممنون از راهنمایی های سودمندتون
از فردا میرم دنبال کنجاله سویا
داروی ضد انگل دادم ولی ظاهرا انگل نداره برای اطمینان بیشتر پهن میبرم آزمایشگاه
3 ماه پیش دکتر قلمسیاه دندونهاشو سمباده کرد
تنها کاری که نمیتونم براش انجام بدم سواری بیشتر از دو روز در هفته است

بالا