مربی سوارکاری

ناشناس

Active member
با سلام

به نظر شما دوستداران اسب و سوارکاران عزیز یک مربی سوارکاری (مربی .پرش /سواری کلاسیک . چوگان و......) چه اخلاقی باید داشته باشد .

و چگونه باید با شاگردانش در حین تمرین برخورد کند و مطالب را به انها برساند . واگر شاگرد اشتباه کاری را انجام داد مربی با او باید چه برخوردی داشته باشد؟

سنا

Active member
ناشناس گفت:
اون موضوع اصول انتخاب یک مربی خوب میباشد /

شما با اطلاع یا بدون اطلاع یک مربی انتخاب میکنید دوست دارید چگونه در مانژو هنگام کار با شما برخورد کند .
والا من دوس دارم مربيم باهام كار كنه
بهم چيزهاي تازه ياد بده
دوس دارم كه مربيم بيشتر ساعت كلاسيم رو وسط مانژ باشه و اشكالاي سواري من رو بگيره
دوس دارم تلاش كنه تا امكانات بيشتر رو واسه شاگرداش فراهم كنه
خوش اخلاق باشه اما به موقش صداي خودش رو بالا هم ببره
ميخوام كه مربيم دلسوز باشه و هرچي بلده از صميم قلب به من ياد بده
بايد كوچكترين اشكالات رو هم بگيره و يه وقت پيش خودش نگه : خوب اين كه سواريش خوبه پس فعلا بذار چيزي نگم بهش ::)
اگر شاگرد اشتباهي رو انجام داد كه بايد برخورد كنه با شاگردش
حالا اين برخورده بستگي به اشتباه شاگرد داره
مثلا يه مربي از اولين جلسه داره به شاگرداش ميگه با فاصله از كنار اسب هاي ديگه رد شيد
شاگرده مياد ميزنه به اسب بغلي
خوب در اين شرايط مربي بايد خيلي جدي بيشترين تنبيه رو واسه شاگرد در نظر بگيره
اما مثلا يه شاگردي ميخواد از قدم به 4 نعل بره اشتباها به خاطر اثر اشتباه يورتمه ميشه
تو اين موقع خيلي لازم نيست مربي داد و بيداد كنه
با يه تذكر كوچولو حل ميشه
و در آخر اينكه مربي بايد عاشق اسب باشه و بازم ميگم به خاطر عشقش درس بده نه به خاطر شغلش :)

ناشناس

Active member
سـَــنـــا گفت:
خوب در اين شرايط مربي بايد خيلي جدي بيشترين تنبيه رو واسه شاگرد در نظر بگيره

تنبیه / چه نوع تنبیهی اینکه با شلاق شاگردو بزنه یا اینکه بهش بگه 10 بار از اسب پیاده بشه و سوار بشه /

خوب مربی های ایران همیشه همه چیز رو به شاگرد یاد نمیدن به قول خودشون ما 30سال برا اینها زحمت کشیدیم ویاد گرفتیم یک روزه و مجانی هم نمیشه همه چیز ر به شاگرد یاد داد و

یکی از دوستان من در سال 82 رفت پیش یک مربی حرفه ای تا سوارکاری یاد بگیره و اون مربی حدود 5ماه با اون کار کرد حتی داخل مسابقه هم شرکت کرد (البته مقام که نیورد) اما اون دوست من بعد از این مدت اریب اسب رو هم بهش یاد نداده بودند اثر چهار نعل هم بلد نبود .اسبو یورتمه بلند میداد تا خود اسب بیفته چهار نعل / مربیش همیشه هم بهش میگفت تو بهترین شاگرد من هستی /

خوب این مربی ها هم ما داریم /

سنا

Active member
از اين مربي هايي كه فقط اسمشون مربيه كه زيادن
منظور من از تنبيه مثلا تميز كردن باكس همون اسب يا دويدن با اسب دور مانژ يا پياده و سوار شدن
بستگي به شاگرد داره
بعضي شاگرده يه كم چاقن واسشون دويدن دور مانژ بدترين تنبيه
بعضيام از بوي پهن بدشون مياد واسشون بهتره باكس تميز كنن
مربي خودش بهتر ميدونه!! :)

من از نزدیک ندیدم اما از یکی از سوار کارای یه باشگاه شنیدم که مربی اون باشگاه با شلاق به شاگردا میزنه واسه یادگیری بهتر!!!

منم گفتم تا این سن از پدر و مادر کتک نخوردن و از مربی شلاق خوردن خیلی زوره والا

علی واحدی

Active member
من از نزدیک ندیدم اما از یکی از سوار کارای یه باشگاه شنیدم که مربی اون باشگاه با شلاق به شاگردا میزنه واسه یادگیری بهتر!!!

منم گفتم تا این سن از پدر و مادر کتک نخوردن و از مربی شلاق خوردن خیلی زوره والا
نفس عزیز من در سن 6 یا 7 سالگی نزد یک مربی کار میکردم که از بهترین شاگردهای مرحوم نشاطی بودند بنام آقای محمد اعتماد که الان نروژ تشریف دارند. یک روز هنگام کار روی یک مانع ژیمناستیک من یک ضربه کوچک شلاق به گردن اسبم زدم که اصلا فکر هم نمیکردم که ایشان دیده باشند. ایشان مرا نزد خودشان فرا خواندند و از انجا که من از بهترین شاگردهای ایشان بودم منتظر شنیدن تشویق بودم که ناگهان ایشان با شلاق لنژی که در دست داشتند(از نوع وسترن که کلا چرم است و نوک آن مثل زبان مار است) آنچنان ضربه ای به پشت من نواختند که جایش تا 3 تا 4 ماه سیاه و کبود بود(با توجه به سن کم من) و کفتند این را زدم که یادت بماند که همیشه سوارکار مقصر است نه اسب که بیمورد او را زدی و من از آنروز تا بحال که حدود 33 سال میگذرد تا بحال از شلاق جز موارد محدودی آنهم نه کوبیدن اسب با شلاق و فقط اشاراتی به بدن او استفاده نکردم. من از راه دور دست ایشان را میبوسم و برایشان تا آخر عمرم دعای سلامتی دارم چون هر چه در سواری دارم از ایشان است. اگر شما به مربیتان اعتماد و اعتقاد دارید باید همه چیز او را محترم بشمارید چون در راه خیر و صلاح و پیشرفت شماست دوست عزیز.

mahsa

Member
من دوست دارم مربیم همه کارهاش روی اصول باشه
مشکلات شخصیش وارد کارش نکنه
به موقع تنبیه م کنه
برای کارش ارزش قائل باشه به اسب به چشم منبع درامد نگاه نکنه
شاگردش درک کنه و از هیچ کمکی برای پیشرفت شاگردش دریغ نکنه
مسئولیت پذیر باشه و به سلامتی شاگردش و اسبها اهمیت بده
برای هر جلسه تمرین جدیدی داشته باشه نه اینکه بگه تو بلدی خودت بمون و اسبت با هم خوش باشید
دیگه ...

mahsa

Member
یادم رفت بگم مدرک مربیگری هم داشته باشه و اطلاعاتش در اختیار شاگردش بگذاره

همتون نكات خيلي مهم و اصلي رو گفتيد...
منم نظر خودم رو ميگم...
به نظر من در درجه اول مربي نبايد غرور بيش از حد داشته باشه ... حالا هرچي هم حرفه اي باشن بايد وقتي مسئوليت آموزش يك تازه كار رو به عهده ميگيرن با دل و جون و بي تكبر بهش آموزش بدن و صبر زيادي به خرج بدن...اين خيلي مهمه كه مربي تمام زمان اموزش داخل مانژ باشه و تمام حركات ريز و درشت شاگرد رو زير ذره بين داشته باشه...
به موقع داد بزنه به موقع تشويق كنه...تشويقه خيلي مهم تره...البته اگه مربي سر شاگرد داد نزنه شاگرد اونقدرا كار رو جدي نميگيره...و يه چيزي كه خيلي براي من مهمه اينه كه مربي اجازه نده كه كسي شاگرد تازه كارش رو مسخره كنه...همه اصطلاحات و حركات رو موقع آموزش ياد بده...اگه حركت و تمرين جديدي رو شاگرد ياد نميگيره تحقير وسردش نكنه و با حوصله و جديت تمام اون حركت رو ياد بده...به نظر من اگه گاهي اوقات بعضي جلسات شاگرد تازه كارشو بسپاره دست يه شاگرد حرفه اي ترش ميتونه مفيد باشه...واسه خود من كه بوده...با يه دختري از شاگرداي مربيم صميمي بودم ايشون از من بهتر بودن شاگرد خود مربيم هم بودن...مربيم اونروز ايشون رو گذاشت بالا سر من و من خيلي از اشكالاتم برطرف شد چون اون دوستم خيلي صميمانه تر بهم ياد دادن و اينكه چون همجنس من بودن رابطه نزديك تري داشتيم...
ولي بهترين چيز به نظر من تشويقه و اينكه خالصانه آموزش داده بشه

و به نظر من شاگرد هم بايد بخواد از مربي...و سعي كنه بي لوس و ننر بازي و جديت سواري رو ياد بگيره نه كه هي نق بزنه و خسته بشه...
و اينكه به سواري خود مربي هم خيلي دقت كنه...
وقتايي كه مربيم سوار اسب قدم به قدم من ميان و حواسشون بيشتر جمع كارمه بيشتر ياد ميگيرم...

سنا

Active member
مهم ترین چیز واسه یه مربی که شاگرد دختر داره چشم پاک بودنشه !
به جز چیزایی که اول تاپیک گفتم که مربوط به چند سال پیش میشد این یکی از همه مهمتره

fire_l30y

Member
سلام به همه دوستان.
می خواستم از دوستان شیرازی بپرسم ببینم مربی خوب واسه مبتدی چه کسی رو پیشنهاد میکنن>؟
شیراز باشه کلاس هاشون

سنا

Active member
سلام به همه دوستان.
می خواستم از دوستان شیرازی بپرسم ببینم مربی خوب واسه مبتدی چه کسی رو پیشنهاد میکنن>؟
شیراز باشه کلاس هاشون

توی تاپیک مربی های شیراز همه رو اخیرا معرفی کردم میتونید مراجعه کنید :winksmiley02:

بالا