مبارک mobarak

sohrab

Active member
پاسخ : مبارک

برادرم 4 تا آدم بزرگ که برای اسب قید همه چیزشون را زدن الزاما نمی تونن در مورد یک مسئله علمی مثل همخونی و ژنتیک که الان موضوع بحث شما هست صاحب نظر باشند.
اگر از روی علاقه و سلیقه صحبت میکنی یک بحث هست ولی در مورد همخونی و عیوب ژنتیکی نمیشه فقط بر اساس شنیده ها نظر داد.

mehrshad

Member

اینو میدونم اگه تمام اسب بازان ایران را جمع کنین به اندازه ی یک سومه مری لیلی در رابطه با عرب نمیدونن .هر کس نگاه به علاقه ی خودش میکنه اگه من خالص داشته باشم از خالص میگم اگرم خارجی داشته باشم از خارجی میگم و خوشبختانه من اسبم 2 خونه کره ی یکه تاز که خون خارجیه و ستاره که سر تیره خرسانه حالا از چی بگم

vatan

Member

با سلام خدمت تمامی دوستان
اگه مطلبی درباره مبارک و اشتباه خانم درباره وارد کردن مبارک گفته میشه هدف این نیست که یک عمر فعالیت یا بهتر بگم عشق خانم نسبت به اسب عرب خالص را از یاد ببریم. بلکه هدف از این کار این است که با ایجاد محیطی دور از تعصب به بحث درباره مبارک یا به طور کلی وارد شدن خون عرب خارجی به اسب های خالص ایرانی بپردازیم. این که به نظر من میگم خانم در رابطه با وارد کردن مبارک اشتباه کرده یا به طور بهتر عجولانه عمل کرده این است که بنده هیچ دلیل قانع کننده ای برای وارد کردن مبارک نمیبینم در مطالب قبلی هم گفتم دو دلیل عنوان میشه که هر دو دلیل فاقد وجاهت عقلی است البته به نظر من. اولین دلیل وارد کردن را اصلاح سر و گردن به نسبت سنگین عرب ایرانی عنوان میکنند و دومین دلیل را هم جلوگیری از زیاد شدن همخونی میدانند.
ولی الان میخواهم درباره دلیل سوم بگم که این دلیل را از استاد بزرگم آقای دکتر رضایی نژاد شنیدم کسی که خودش هم از پرورش دهندگان اسب عرب و هم از کسانی هست که با خانم در ارتباط بوده. وقتی که از آقای دکتر دلیل وارد کردن مبارک را پرسیدم ایشان گفتند در برحه ای از زمان بعضی از اسبداران به دلیل تبلیغ اسب خون مصری شروع کردنند به وارد کردن اسب عرب بدون اطلاع از این که اسب های وارداتی میتونه مخزن ژنی ما را دستخوش تغیرات زیادی بکنه .چیزی که الان هم زیاد دیده میشه هرکی که با مامانش دعوا میکنه میره اسب از خارج وارذ میکنه!!!!
برای همین خانم تصمیم گرفت اسبی را وارد کنه که هم از لحاظ سرو گردن زیبا باشه وهم اینکه دست و پای سالمی داشته باشه یا به طور صحیح تر فاقد نواقص ژنتیکی باشه. به همین دلیل خانم اقدام کرد به وارد کردن مبارک.

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞

zelzele.pazan گفت:
سهراب گفت:
نمیدونم چرا وقتی در مورد مسئله ای دانش کافی نداریم بجای اینکه سعی کنیم یاد بگیریم، اصرار داریم حرف خودمون رو به کرسی بنشونیم؟
چرا باید منابعی که باعث آگاهیمون میشند را فقط محدود کنیم به گفته ها و شنیده ها؟
سهراب جان این را بدانید که من هیچ کدام از حرفهایم از روی شکمم نیست و از 4 تا ادم بزرگ شنیدم و من در اری نبوده از کسایی که قید همه چیزشونو به خاطر اسب زدن
توجه کنید!!! از بحث درباره مبارک خارج نشوید

Dr_Ghaffari

Active member

zelzele.pazan گفت:
دود از کنده بلند میشه
یارو عمرشو تو این کار گذرونده ...............
درست است فی الواقع دود از کنده بلند می شود ! حالا سوال من این است : " این دود توی چشم چه کسی خواهد رفت "؟
امیر حسین جان معذرت می خواهم که صحبت از مبارک نیست ! قبلا هم اشاره کرده ام کسی که عاشق اسب نیست کاری ندارد که به اسب سودی برساند یا زیان همین هایی که عاشق اسب هستند بزرگترین خدمتها و یا بزرگترین خیانتها را کرده اند ... متاسفانه کسی که عاشق است و خیانت می کند یعنی آگاهی ندارد . و اگر می داشت کار و بار اسب ایران بهتر از این بود که هست . مانند دامداریهایی که می آیند و می گویند :"ما با گوسفند بزرگ شدیم " ! و بهتر بلدیم از دکتر و ...این که منطقی نیست .

s.parizimanesh

Active member

به عنوان یه اسب دوست میگم
با توجه به حرفهیی که امسال تو مسابقه ی زیبایی یزد زده شد کاملا مشخص که همه دنیا کمر همت بستن تا نسل اسب اصیل ایرانی رو نابود کنن
خدا رحمت کنه خانم قره گوزلو اگه میدونست که ما ایرانی هابرای حفظ چیزی که مال خودمون هست تلاش که نمیکنیم هیچ خودمون هم به نابودیش کمک میکنیم هیچ وقت مبارک رو وارد نمی کرد

پرواز گفت:
به عنوان یه اسب دوست میگم
با توجه به حرفهیی که امسال تو مسابقه ی زیبایی یزد زده شد کاملا مشخص که همه دنیا کمر همت بستن تا نسل اسب اصیل ایرانی رو نابود کنن
خدا رحمت کنه خانم قره گوزلو اگه میدونست که ما ایرانی هابرای حفظ چیزی که مال خودمون هست تلاش که نمیکنیم هیچ خودمون هم به نابودیش کمک میکنیم هیچ وقت مبارک رو وارد نمی کرد
اون چند نفری که گفتم به عشق اونا مینویسم
یکیشون اقای وطن و یکی جدیدش این اقای پرواز

s.parizimanesh

Active member

دوست عزیز اقای دهکردی من خودم شاهد یه کره از نوه های مبارک هم خون هستم و تقریبا هفته ای 2 بار میبینمش . این کره حاصل طلاقی برفین معروف ترین پسر مبارک و صور دختر اون هستش از نظر سلامت جسمی 10000 ماشاا... حرف نداره ولی از نظر مغزی خدا نصیب گرگ بیابون نکنه حتی تیمارستان هم قبولش نمی کنه . انگار بجای مغز گچ تو کلشه
ببینید مبارک و کره هاش چه کار کردن که هم خونی رسیده به خواهر برادری

امید زمانی

Active member

اینکه گفته اید مری خانم مبارک را برای این آورد که بقیه اسبهای نامرغوب اورده بودند اشتباهه،چون بعد از انقلاب تا ورود مبارک سیلمی عربی وارد نشد ،سال هفتاد فدراسیون چند سیلمی از آلمان آورد مثل حکیم،هاشم و..که اسبهای بدی نبودن اگرچه معلوم نشد چطور ناپدید!شدن.
من هم مبارک را به عنوان یک سیلمی درجه یک جهانی نمی پذیرم ولی از حق نگذریم که این سیلمی با وجود نواقصی که داشته کره هایی داده که هم زیبا بوده اند هم قهرمان کورس مسافتهای گوناگون بوده اند وهم این که کره هاو نوه هایش افراد زیادی را برای اولین بار اسبی کرده اند!!(این خصیصه بزرگیست).میشود به مبارک بخاطر گرفتن شانس تولید کره های خالص از مادیانهایی که دیگر نیستند خرده گرفت و یا می توان همانطور که قبلا گفته ام حضور مبارک و قریب 700 فرزند ونوه ونتیجه ونبیره اش را پذیرفت با آن کنار آمد وبا برنامه بلند مدت و آگاهانه حتی از آن بهره برد .
وبیشترین سهم را آگاهی مالکان وتولیدکنندگان می دانم.خون خالص وخارجی مزایا وکاستیهایی دارند و گفته های ما چندان کارشناسی نیست .وخطر در نگرش دگماتیسم ماست.
اگر ما کره مبارک را که 50%خون خالص دارد با سیلمی خالص بارور کنیم کره 75%ایرانی بدست می آید واگراین کره را با خون خالص بارور کنیم 87.5%ونسل بعد 93.75%ونسل بعد 97%خون ایرانی دارد یعنی خالص محسوب خواهد شد .
سیلمی های خالص بسیاری داریم که ندیده گرفته می شوند .امسال بدخشان وگرگ کمتراز 10 کشش داشته اند ولی اگر همین سیلمی ها به یزد یا خوزستان برده میشد ند بیش از 70 کشش داشتند پس مالکین سیلمی خالص ایرانی که دم از خون ایرانی می زند ولی برای کشش رقمهای بالا مطالبه می کنند فقط لاف زن است و ما که این سیلمیها را میشناسیم ودر تشویق مالک نا آگاه مادیان تلاشی نمی کنیم هم...
عاشقیت ما سلیقه ایست بیش از 15 سال حداد با خوبیها و بدیهایش بر اسب ما حکومت کرد 15 سال مبارک و برفین و10 سال هم غرور 000. درست است که اینها سیلمی های بزرگی هستند ولی ژنهای بسیاری با مردن دیگر سیلمی ها برای همیشه خاموش شدند. تا یکی دو سال دیگر سیلمی خالصی از انسیاتور بزرگ نخواهد ماند...
و همین اصل باقی ماندن همه ژنهاست که اجازه کشش بیش از 60 مادیان با یک سیلمی در دیگر کشورها نیاز به اجازه و تایید رسمی دارد. دوستان اینک که در کنار همیم باید دست به دست هم بدهیم و کار عملی که در درجه اول همان آگاهی رساندن است را انجام دهیم.
به جرات میتوانم بگویم که 90 درصد مالکین نمیتوانند تا 3 نسل قبل مادیان خود را بخاطر!آورند ولی در نظر بگیرید ما مالکی را از تبار اسبش آگاه کنیم ومثلا برایش توضیح دهیم که اگر مادیانش را با فلان سیلمی بارور کند کره ای استثنایی از لحاظ تبار بوجود خواهد آورد که جهت اصلاح یا بازگشت ژنی یا بدست آوردن خالصترین سیلمی یک تیره استفاده خواهد شد موثر خواهد بود.ویا اگر از همین امروز 7 راس سیلمی را با توافق مالکانشان بصورت گروهی تبلیغ کنیم وبطور کمپی در چند استان بچرخانیم 100%شانس تولید نتاج بهتر را افزایش خواهیم داد
کار زیادی هست و مطمئن باشید سهم بزرگی از به سرانجام رساندن آنرا شما انجام خواهید داد.

mehrshad

Member

من هم کره ی سور رو میبینم .لطفا پشت سر اسب مردم حرف نزن کره 1 ماه نداره چرا میگی تیمارستانی درسته هم خونه ولی تا الان عیبی ندیدیم

s.parizimanesh

Active member

ببینید دوستان
به قول بابام ادم باید از خدا بگه
ما خودمون بهترین نسل اسب دنیا رو داریم که هر ادم نا واردی میدونه که همه ی دنیا دنبالشن ( به غیر ازچند تا سیلمی و مادیونی که توسط افراد سودجو از کشور خارج شدن) خدا رو شکر دیگه دست اجانب به چیزی نرسیده که همون ها هم به غیر از 1_2 تا که اونا هم تقریبا پیر بودن بقیه به کارشون نیومدن
بقول مهرشاد هرکی از اسب و خط خونی اون دفا میکنه
حالا من به عنوان یک اسب دوست( تنها چیزی که از اسب دارم) و به عنوان عضو کوچک خانواده ی سوارکاران میخام از همه عزیزانی که اسب دارن و کسایی که اسب پرورش میدن یه خاهش کنم .....
یه مرد نسبت به اموالش حساسه و اگه کسی به مالش دست درازی کنه مخصوصا اگه تو خونش این کار رو بکنه وای به حالشه
حالا ما بهترین اسب دنیا رو داریم و خارجی ها اومدن میگن یا بدینش به ما یا از بین ببریدش
ما اولی رو رد کردیم که خیلی عالیه ولی دومی رو پذیرفتیم وای بر ما..... اگه بدیم میشه نفت وسال اینده باید واسه چیزی که مال خودمونه التماس کنیم اگه از بین ببریم که بازم نداریمش
من نمیگم خون مصری تولید نکنید فقط میگم خون مصری همیشه هستو مرطب هم وارد میشه ولی اگه خون ایرانی از بین بره کی و از کجا می خواد وارد کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟( اشکم بی اختیار راه افتاده)
همه دنیا واسه تولید و بهبود عرباشون برنامه دارن ما واسه نابودیش
هرکس و هرجا هستی و اسب پرورش میدی با هر خونی که پرورش میدی به فکر میراث نیاکانت هم باش و برای بقای اون تلاش کن
پاینده باشید

s.parizimanesh

Active member

اقای زمانی عزیز این فرمولی که فرمودین مال ابواره ی اصفهان بود و فقط به این خاطر بود تا اسب داران بیشتری اسبشونو ببرن واسه شو و شلوغ بشه وگرنه اگر 1000 نسل از این فرمول بگذره باز هم اسب خون خارجی محسوب میشه و هست

پرواز گفت:
اقای زمانی عزیز این فرمولی که فرمودین مال ابواره ی اصفهان بود و فقط به این خاطر بود تا اسب داران بیشتری اسبشونو ببرن واسه شو و شلوغ بشه وگرنه اگر 1000 نسل از این فرمول بگذره باز هم اسب خون خارجی محسوب میشه و هست

پرواز جان اگر يادت باشه اين گروه خلوت ترين گروه نژادي بود و کمکي به شلوغي اسبواره نکرد و فقط هدف تشويق کساني بود که اسبي دارند که خصوصيات ايراني داره و نمي تونه با مصري ها رقابت کنه و در عين حال هم نمي تونه تو گروه خالص ها شرکت کنه. اون گروه مخصوص اين اسب ها بود و ايجاد محيطي براي رقابت عادلانه تر ميان آنها و خيلي هم حرف و حديث بر سر درستي يا نادرستي تصميم ما به دنبال داشت.
هر چند که از لحاظ کلي بالاخره اون اسب خالص نميشه و فقط از لحاظ % خون اين موضوع مطرح است اما قطعا" موجب افزايش امکان و احتمال حفظ ژن هاي خوب اسب عرب ايراني ميشه که روزي روزگاري به آن محتاج خواهيم بود. متاسفانه امسال در اسطوره هاي زيبايي به لحاظ زماني و امکاناتي محدوديت داريم وگرنه اين رويه را ادامه مي داديم. اما انشاءالله سال آينده اگر اسبواره ادامه يابد همانطور که قبلا هم قول داده بوديم شو مخصوص اين اسب ها هم ادامه خواهد يافت تا کمکي به حفظ ژن هاي ارزشمند عرب ايراني باشه.
اگر بدانيم که از اين ژن ها در اصلاح اسب هاي ديگر هم ميشه استفاده کرد يقين بدانيد که ميزان آنها و کيفيتشون مهمه نه اينکه فقط اون اسب عرب خالص ايراني باشه.
ضمنا" متاسفانه، تقريبا" عرب ايراني منقرض شده و محدوديت فراواني براي تلاقي اسب هايي که رابطه خوني کمي با هم داشته باشند وجود داره، پس اگر ما اسب هايي داشته باشيم که از لحاظ % خون ايراني بالاتر باشند و همخوني کمتري با خالص ها داشته باشند خيلي بهتر خواهد بود که خالص ها را با آنها تلاقي دهيم تا اينکه مجبور باشيم با اسب هاي وارداتي يا %بيشتر خون مصري تلاقي بديم.
گاهي مجبوريم بين بد و بدتر انتخاب داشته باشيم که هميشه انتخاب بين عالي و متعالي نيست.

s.parizimanesh

Active member

اسب ایرانی عزیز
عقل ناقص من میگه 00000000000000001 % یعنی ناخالص
بعدش کی میگه kh نمی تونه با خون مصری رقابت کنه؟؟؟؟؟
بهت 2 پیشنهاد میکنم
1برای دیدن اسب های جناب بهزادی به بم بری چون ارزشش رو داره
من وقتی دیدمشون فقط سجده کردم و اشک ریختم
2در مورد مادیون خزانه تحقیق کن
در ضمن از ماست که بر ماست
من که دلم میسوزه کاری از دستم بر نمیاد( موقعیت مالیش و ندارم)
اونایی هم که میتونن کاری بکنن چسبیدن به مبارک و نابودی اسب اصیل........وای بر ما

s.parizimanesh

Active member

راستی یادم رفت بگم پازن قهرمان هن kh هست با این تفاوت که بزن و برو نبود و با درایت تولید شد
میدونم هزینه وزمان می بره .... ولی ارزش وقت و زحمتش رو داره .....

پرواز گفت:
اسب ایرانی عزیز
عقل ناقص من میگه 00000000000000001 % یعنی ناخالص
بعدش کی میگه kh نمی تونه با خون مصری رقابت کنه؟؟؟؟؟
بهت 2 پیشنهاد میکنم
1برای دیدن اسب های جناب بهزادی به بم بری چون ارزشش رو داره
من وقتی دیدمشون فقط سجده کردم و اشک ریختم
2در مورد مادیون خزانه تحقیق کن
در ضمن از ماست که بر ماست
من که دلم میسوزه کاری از دستم بر نمیاد( موقعیت مالیش و ندارم)
اونایی هم که میتونن کاری بکنن چسبیدن به مبارک و نابودی اسب اصیل........وای بر ما

بحث زياده و از فرصت من و حوصله کيبوردم (!) خارج !!
انشاءا.. فرصتي دست بده و حضوري صحبت کنيم در اين مورد.

vatan

Member

با سلام
بحث هم خوني را ادامه بدهيم . با يك سوال شروع كنيم هم خوني چيست و آيا فاكتور بدي محسوب ميشه يا خير؟؟
لطفا جوابها به صورت تشريحي باشد!!!!!!

بالا