علی نیلفروشان

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
Date of birth
1 September 1975
Height & Weight
183 cm / 6'0" - 90 kgs / 198 lbs
Competing in:
Equestrian - Individual Jumping​
علی نیلفروشان تنها سواركار ایرانی راه یافته به بازی های المپیك كه سال ها در خارج از ایران به سر می برد، در این باره می گوید: سواركاران پرش با اسب در ایران با اسب هایی كه در اختیار دارند فوق العاده عمل می كنند و درد اینجاست كه مقامات ارشد ورزش كشورمان از اینها انتظار معجزه نشدنی دارند! آیا هیچ وقت در مسابقات موتورسیكلت رانی با موتور ۱۸۰ یا ۱۲۵ سی سی می توان در مسابقه های كلاس های موتورسیكلت های ۱۰۰۰ یا ۱۵۰۰ سی سی مبارزه كرد و تازه پیروز هم شد! این كار اصلاً نه عقلایی و نه شدنی است. در پرش با اسب، سواركاران ایرانی با اسب هایی كه نهایت قدرت آنان ۱۲۰ تا ۱۴۰ سانتی متر است و پرش كنند چه انتظاری باید از آنها داشت.
به نظر من نتیجه كار سواركاران ایرانی با اسب های این رده خوب و عالی است. اما در میادین بزرگ كه ارتفاع بالاست اسب های قوی تر مورد نیاز است و كاری نمی شود كرد. اگر رئیس تربیت بدنی و رئیس كمیته المپیك انتظار دارند سواركاران ایرانی با این اسب ها در مسابقات المپیك پیروز شوند و مدال بیاورند این كار اصلاً امكان پذیر نیست. در حالی كه سواركاران ایرانی در پرش انصافاً خوب می پرند، اما قدرت اسب ها همین است كه می بینید!
علی نیلفروشان بیش از ۱۵ سال سابقه حضور مستمر و موفق در این حرفه را در سطح آسیا، اروپا و آمریكا دارد و با بهترین اسب ها در میادین بازی های المپیك حاضر شده است.
مهندس تابش، رئیس فدراسیون سواركاری در بازگشت از اجلاس اخیر روسای فدراسیون های سواركاری جهان در كوالالامپور و در دیداری با نیلفروشان با تحسین از این سواركار ایرانی یاد كرده و می گوید: او به واقع به لحاظ ورزش و سایر خصوصیات اخلاقی یك استثناء است و از كلاس بالای پرش با اسب برخوردار است. از او، رئیس فدراسیون جهانی (پرنسس حیاء) گرفته تا بهترین مربیان و سواركاران تعریف می كنند. سالها زندگی در آمریكا او را نسبت به وطن و زادگاهش متعصب تر از گذشته كرده است و او با همه وجود از ایران و زادگاهش تبریز سخن می گوید.
اما علی نیلفروشان خود می گوید: تاكنون دیناری از فدراسیون نگرفته ام، در حالی كه ارقام بسیار بالایی را برای حضور در مسابقات جهانی هزینه می كنم.
هر یك از اسب هایی كه او در میادین بزرگ با خود می آورد حداقل نزدیك به ۲۰۰ هزار دلار قیمت دارد و این غیر از مبالغی مثل هزینه نقل و انتقالات اسب از آمریكا به نقاط مختلف دنیا و محل مسابقات، بهداشت و درمان اسب، دامپزشك، مربی، اقامت و... است.
او می گوید: همه این هزینه ها را به عشق ایران و ایرانی می پردازم و وقتی پرچم كشورم را در اقصی نقاط جهان در كنار دیگر كشورها در اهتزاز می بینم به خود می بالم. تاكنون در برابر فشارهای موجود برای پذیرش تابعیت آمریكا و عضویت در تیم پرش با اسب در این كشور مقاومت كرده ام. در هر حال من هزینه گزافی را بابت ایرانی بودنم می پردازم.
او می گوید: پرش هایم را با مدد و طلب یاری از حضرت علی (ع) شروع می كنم و تاكنون مولایم، بسیار مرا یاری داده است. متولد۱۳۵۵ تبریز هستم و از ۱۲ سالگی با اسب می پرم و سال هاست كه پرچم ایران را برفراز قله های افتخار در بازی های المپیك آسیایی و میادین بین المللی برافراشته ام. زندگی حرفه ای ورزشی و حضور مستمر در مسابقات بزرگ در اقصی نقاط جهان و مشغله تربیت و تهیه اسب و تمرینات مداوم سالهاست مرا از وطنم دور ساخته است.
نیلفروشان می گوید: باشگاه سواری كاری «آلبرت كورت» را در كالیفرنیای آمریكا بنا نهادم و در جوار ورزش حرفه ای، تجارت اسب هم دارم. به طور متوسط سالانه در ۲۰ مسابقه بین المللی حرفه ای شركت می كنم و وقتی نام كشورم از طریق بلندگوی میادین و مطبوعات و رسانه ها اعلام می شود احساس عجیبی به من دست می دهد و با همكاری فدراسیون سواركاری ایران برای حضور در مسابقات مهم بهره برده ام. در سال ۱۹۹۴ در سن ۱۷ سالگی در حضور بزرگترین سواركاران پرش آمریكا، اروپا و آسیا در مسابقات بین المللی كانادا مقام چهارم را كسب كردم. در مسابقات انتخابی ۱۹۹۵ نیز در آتلانتا فقط به دلیل یك تیر مانع انتخاب نشدم. در مسابقات ۱۹۹۹ نیز بعد از شركت در مسابقات زیر گروه، جهت گزینش، در بازی های المپیك سیدنی به كشور سوئد رفتم و موفق شدم در میان ۲۰ كشور شركت كننده جواز شركت در بازی های المپیك سیدنی را كسب كنم و تاكنون از هیچ نوع تسهیلاتی از سازمان تربیت بدنی استفاده نكرده ام.
وی می گوید: شیوخ منطقه بارها پیشنهادهایی با ارقام نجومی به من ارائه كرده اند كه من فقط به عشق وطنم به آنها نه گفته ام.وی می گوید: توصیه من به سواركاران پرش با اسب در ایران این است كه اگر اسب خوب ندارند در مسابقات شركت نكنند. من در مسابقات بازی های آسیایی بانكوك و بسیاری از مسابقات، زمانی كه اسب آماده و خوب نداشته ام، شركت نكرده ام. در میادین بزرگ شعار كافی نیست و باید پیش از مسابقات، تجربه اندوزی كرد، در غیر این صورت نباید منتظر مدال آوری از این نوع میادین را داشت.

Results - $75,000 HITS Grand Prix, HITS Indio Desert Circuit, 2-5-06

1. Urioso- Forest View Farms- John Pearce 0/0-36.20
2. Boxster- El Campeon Farms- Will Simpson 0/0-36.80
3. McGuinness- Harry/Mollie Chapman- Rich Fellers 0/0-37.30
4. Live Fire- C&S Partnership- Richard Spooner 0/0-37.72
5. Carlson- Guillermo Obligado- Guillermo Obligado 0/0-38.73
6. Tedechine Sept- David M Robinson- Eddie Macken 0/0-39.08
7. Cellest 2- Ali Nilforushan Equestrian- Ali Nilforushan 0/4-38.27
8. Presto B- Alix Fargo- Susan Artes 0/4
9. Del Destino- Peter Farlinger- Kim Farlinger 0/8-40.63
10. Ezrah- S&B LLC Corp- Richard Spooner 4-77.98
11. Lady-D- Oz Investments/Sequoia Farm- Jeff Campf 4-80.25
12. Black Ice- Stacie Ryan- Jill Henselwood 4-82.69

Palms Classic - March 22-26, 2006

419 Caracas - Danielle Korsh
Class Description Rider Place
105 $250 Modified Jumper Section I Table II.1 Ali Nilforushan

420 Hoek's Nan - Danielle Korsh
100 $50,000 Antares Saddlery Grand Prix Ali Nilforushan
111 $250 Open Jumper Table II(b) Ali Nilforushan 3

421 San Diego - Danielle Korsh
105 $250 Modified Jumper Section I Table II.1 Ali Nilforushan

422 Cellist 2 - Ali Nilforushan Equestrian LLC
100 $50,000 Antares Saddlery Grand Prix Ali Nilforushan 5

425 Voice - Ali Nilforushan Equestrian LLC
107 $250 Modified Jumper Section II Table II(b) Ali Nilforushan 5
218 $5000 West Coast Active Riders Prix de Nations Ali Nilforushan 7

426 Campobasso - Ali Nilforushan Equestrian LLC
101b Training Jumper Table II (b) 1.20m Ali Nilforushan
104 $250 Modified Jumper Section I Table II(b) Ali Nilforushan 9
105 $250 Modified Jumper Section I Table II.1 Ali Nilforushan 4

پیوست ها

• ali.jpg
    ali.jpg
    19.6 کیلوبایت · بازدیدها: 33
  • nilforooshan.jpg
    nilforooshan.jpg
    5.1 کیلوبایت · بازدیدها: 76

♘امیرحسین♞

از مصاحبت با ایشان بسی لذت بریم. از نظر اخلاق حرفه ای واقعا حرف ندارند.

پیوست ها

• persian gulf horsejumping tornament (3).jpg
    persian gulf horsejumping tornament (3).jpg
    13.6 کیلوبایت · بازدیدها: 8

♘امیرحسین♞

چند عکس

پیوست ها

• ali nilforoushan (1).jpg
    ali nilforoushan (1).jpg
    49.9 کیلوبایت · بازدیدها: 8
  • ali nilforoushan (2).jpg