صادرات اسب عرب

sohrab

Active member
موضوعی که در سالهای اخیر به بازار داخلی اسب عرب گرمای زیادی بخشیده، وعده ی صادرات است.
اگر پیگیر اخبار صنعت اسب باشید، مژده "فراهم شدن زمینه های صادرات اسب" را بارها از مسئولین شنیده اید و البته جدی نگرفته اید. http://horse.ir/forum/index.php/topic,2963.0.html

بیایید یک فرض محال کنیم!
فرض کنیم از امروز صادرات اسب از ایران آزاد شده. به نظر شما کدام ویژگی های اسب عرب ما ارزش صادراتی به آن میدهد؟

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
بنظر من با توجه به اینکه قیمت محصولات ما در مقایسه با بازارهای جهانی پائینتر است این نکته میتواند تاثیر در فروش داشته باشد
البته بعد از توجه به اینکه چه داریم برای صادرات.

در کشورهای دیگر مثل اسپانیا, فرانسه, انگلیس,و...
که خود دارند تیره های جداگانه اسب عرب کورسی هستند مسابقات زیبایی هم برای اسبان عرب برگزار میکنند.
که این اسبان صرفا تیره عرب مصری نیست(غیر از لهستان)میتوان در مسابقات زیبایی یا کورس شرکت داد.

در ضمن اینکه چون تابحال خون اسب ایران خارج نشده, این مورد میتواند برای تولید کنندگان دیگر برای ایجاد نکاتی که اسبان عرب ایران دارا هستند جذاب باشد.

بنظر من جدا از بحث همخونی, تولید کننده اسب خالص از هر نژادی بودن در بازار جهانی با ارزشمندتر است. تا تولید اسبی که سالها روش کار شده و تولید شده برای سود و دیگر اسب اصیل کشور خاصی نیست.

OJANG

Member
فاکتور های ارزشمندی که فقط در این تیره وجود داره و تقویت آنها در بکارگیری هدف ورزشی و رفع معایب .

sohrab

Active member
بنابراین جنبه ورزشی اسب عرب ما مورد نظرتون هست. اگر بخواهیم دقیقتر بشیم، فکر میکنید این اسبها توی چه رشته هایی شانس رقابت با اسب های عرب کشورهای دیگر دارند؟
توجه کنید این معنی صادرات مورد نظر ماست که به علت برتری های خاصی، کشورهای دیگر ترجیح بدهند از اسب عرب ما استفاده کنند.

♘امیرحسین♞

اسب اصیل گفت:
بنابراین جنبه ورزشی اسب عرب ما مورد نظرتون هست. اگر بخواهیم دقیقتر بشیم، فکر میکنید این اسبها توی چه رشته هایی شانس رقابت با اسب های عرب کشورهای دیگر دارند؟
توجه کنید این معنی صادرات مورد نظر ماست که به علت برتری های خاصی، کشورهای دیگر ترجیح بدهند از اسب عرب ما استفاده کنند.
استقامت, کورس و چوگان
و نکته دیگر تولید اسبهای خاص برای استفاده های مخصوص است, بعنوان مثال تولید اسب چوگان
یا تولید پونی برای مسابقات 3 روزه از کاسپین+عرب

نکته اصلی اینست که ما علم آموزش نداریم
و تا امروز هزینه زیادی برای تولید اسب پرداخت کردیم ولی بدون علم!

در رشته پر مثلا یکی دو نفر هستند که الان در سن هفتاد و خورده سالگی که شاید 60 سالش تو اسب بوده دنبال آموزش سوار برای فروش اسب هستند.
و تمام شاگردانشان در مسابقات از بس استیل خاصی دارند معلومند.
و نکته بعد غرور کاذب, هر کسی که 10 جلسه لنژ میکنه اسم خودشو میگذاره مربی و آموزش هم میده!!!
نمونش بسیار زیاد!!

sohrab

Active member
خیلی خب . من فکر میکم اول باید به خودمان ثابت بشه که اسب عرب ما این توانایی را داره یا نه. همونطور که گفتی باید روی پرورش هدفمند کار بشه. اگر از فردا صادرات آزاد باشد، آیا اسبی هایی داریم که به عنوان مثال در کورس توانایی رقابت با عرب موجود در حوزه خلیج یا اروپا را داشته باشد؟ در حال حاضر نه!
ببینید الان خیلی از پرورش دهنده های اسب عرب در ایران در رویای لحظه ای هستند که صادرات آزاد شود و نتیجه سرمایه گذاریشان را ببینند. اینطور القا شده که بازار جهانی اسب عرب، تشنه عرب های ایران است. سوال اینه که آیا واقعیت اینه؟ یا توهمی بیش نیست؟

جالبه که یکی از مسئولین هیئت سوارکاری یزد، مژده صادرات تولیدات استان یعنی اسبهای عرب ایرانی آمیخته با خون مصری را در آینده میداد!! آیا فکری پشت این حرف بوده؟

OJANG

Member
البته به این نکته هم باید توجه کرد که وقتی صادرات شروع بشه فاکتور های لازم هم برای یک اسبی که میخواد صادر بشه یواش یواش جا میفته و این همون علمیه که امیر حسین اشاره کرد و در نهایت پیشرفت.

vatan

Member
مهمترین فاکتوری که اسبهای خالص ما از جمله اسب عرب ما دارند این هست که چون برنامه خاص تولیدی یا اصلاح نژادی روی اونها صورت نگرفته میشه از اونها به عنوان ماده خام برای امر اصلاح و سنتز اسب ها و نژادهای جدید به کار گرفته شوند یا اسبهایی که از این نژاد شکل گرفته اند همچون تربرد با توجه به اصلاح نژاد گسترده ای که در طی چندین دهه روی این نژاد به هدف افزایش سرعت رخ داده این اسبها از لحاظ مقاومت به تنش های محیطی و همچنین بیماری ها بسیار حساس شده اند که میتوان دوباره از خون اولیه که برای تولید اسب تربرد استفاده شده برای وارد کردن ژنهای جدید به این مخزن استفاده کرد.

sohrab

Active member
moien گفت:
در سيرجان ما هرگز ماديون هاي خون خالص رو با امثال لرد كشش نميديم.اينجا تمام ماديون هاي خالص اكثرا با طاها تموس كه از خط خوني سمرقند هست كشش ميرن

خوشبختانه بین اسبدارها جا افتاده. ولی آیا مالکین سیلمی های وارداتی هم به اهمیت موضوع واقفند؟

نقل قول از جناب آقای شریف در گفتگویی که شما با ایشان داشتید:
"ما بايد براي بين‌المللي شدن از تركيب اسب‌هاي عرب خارجي با اسب‌هاي داخلي هراسي نداشته باشيم."

♘امیرحسین♞

moien گفت:
درسته كه حفظ خون خالص بعهده ي دولت است ولي فكر نمي كني عدم وارد كردن اسب هايي مثل لرد پاك كردن صورت مساله باشه؟
کی گفته بعهده دولته؟
پس مردم چکاره هستند این وسط؟ تولید کنندگان نقششان چیست؟

آیا غیر از اینه که با تولید کره از وارداتیها به سود برسند؟
اگر نیست
پس دلیل واردات چیست؟

sohrab

Active member
Farib گفت:
مگه چنتا اسب در حد درچه 2 یا 3 جهان تو ایران هست؟
بدشم هرچی پول میدی آش میخوری. قرار نیست با زیر 150000000 سیلمی درجه یک بگیریم که!
البته من هنوزم از کسی که این اسب رو وارد کرده ممنونم .

فکر میکنید چه نسبتی از این قیمت به فروشنده پرداخت شده؟!
من اسب 8 ملیونی سراغ دارم که 40 ملیون تومان بدست مصرف کننده! رسیده.
نماینده رسمی عرب هورس در ایران هم از خرید مشتری هاش به صورت رسمی در مجله دنیای اسب تشکر میکنه!

mehrshad

Member
بابا هر کس پول عشقش رو میده!شاید من یه اسب به چشمم بخوره قیمتش 5 میلیون باشه ولی من طالبش بشم 50 میلیون بدم!واسه خودم خوبه !هر کس هم دوست داشت میکشه نداشت نمیکشه! ادم پول داشته باشه همه کار میکنه خوبو بدش هم خودش میبینه !به ما چه

ایمان

Active member
متاسفانه اسبداران ما فقط گول این عکسهارومیخورند
ای کاش بشه یکی ازاسبهای مادراین مسابقات شرکت کنه تاهم عکس زیباترازاینهاروببینیم وهم مقامشو

Farib

Member
خیر آقای امید واردات اسب عوامل نیاز نداره همونطور که نشستن و حرف زدن عامل نمیخواد. چند نفر از کسایی رو که سنگ اسب ایرانی رو به سینه میزنن میشناسی که تا حالا یه عکس از این اسبا برای معرفی به جهان گرفته باشه.چند نفر مثل امیر حسین رو میشناسی که از زندگیش بزنه به جای اینکه حرفای این و اون رو تکرار کنه کمر همت ببنده و تحقیق کنه و عکس بندازه.

Farib

Member
بدشم هر کس فکری داره و با اون فکر کار می کنه . شما معتقدی اسب عرب ایران هیچی کم نداره و من معتقدم همین طرز فکره که همون چیزایی رو هم که داره ازش به مرور زمان میگیره!
منم مثل خیلیهای دیگه تولید کنندم ولی شاید با یه رویکرد دیگه. نه از عوامل شوم و نادان و کم خرد و بی ادب و خاین و .... واردات اسب.
به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل....که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم

امید زمانی

Active member
کسی از زندگیش نمی زنه ! کار و شغلش ایجاب می کنه ! شما هم یه نگاه به این همه بحثی که راجع به خالص ایرانی و وردات اسب شده تو انجمن بندازید هیچ کس نگفته اسب ایران هیچ چیز کم نداره ! ما اینو میگیم که راه تولید اصولی و بهتر واردات اسبهای درجه 2 و 3 از غرب نیست ! بهعره یه گشتی تو انجمن بزنید و بحص های قبلی رو بخونید بعد...

Farib

Member
امید جان مطمین باش منم هم این بحثارو خوندم و هم روشون فکر کردم ولی سیلمی درجه 2و 3 هم بهتر از کره نریونای بی درجه و سر دوشیه که ارزش چشم روشنیم ندارن. حالا شمام که گفتی سیلمی درجه یک با قیمت 100.000$ میشناسی . معرفی کن نامردم اگه تا 2 ماه دیگه نیارمش ایران!

♘امیرحسین♞

امید زمانی گفت:
کسی از زندگیش نمی زنه ! کار و شغلش ایجاب می کنه !
کار و شغل من این نیست امید جان
عشق منه و اینکه حرکتی رو که شروع کردم رو به نتیجه ای برسانم که خیلیایی که ادعا و حرف میزنند نرسوندن

بالا