شقاق

Dr_Ghaffari

Active member
سهراب گفت:
در مورد این بیماری و راههای درمانش راهنمایی کنید.
سهراب خان در کتاب راهنمای عملی بیماریهای پوستی اسب اشاره هایی شده است اگر بیشتر نیاز است تا مطالبی ارسال کنم ولی فردا عازم تهران هستم باشد برای دوشنبه هفته آینده .

sohrab

Active member
ممنون دکتر جان. فقط بفرمایید با چه اسمی توی کتاب پیداش کنم و اینکه چیز نگران کننده ای هست یا نه

Dr_Ghaffari

Active member
بیماری با لنگش و حضور ترشحات چرکی متناوب یا دایمی از مجرای سینوسی بالای غضروف جانبی سم مشخص می گردد . معمولا در اثر ضربه و ... ایجاد می شود .( مثلا ضربات ناشی از تقه زدن سم خلفی به سم قدامی ) . ممکن است تنها پوست درگیر باشد که پیش آگهی مناسبی دارد و نیز ممکن است که غضروفهای کناری نیز درگیر و نکروز شده باشند که پیش آگهی بیماری احتیاط آمیز است !
نشانه ها :
در مراحل اولیه تورم دردناک ناحیه بالای غضروف کناری که عمدتا در بالای تاج سم ترشحات چرکی دایمی یا متناوب به مقدار کم ایجاد می شود .
با ترشحات مکرر اگرچه ندرتا شدید و افزایش یابنده دوره های التیام و بهبودی دنبال می گردد . غالبا در طی دوره های ترشحی درد موضعی دیده نمی شود .
تایید تشخیص
سابقه آسیب تاج سم در قسمت بالای غضروف کناری مثل بریدگی با طناب ! ( اسب دره شوری آقای زارع که به دلیل لنگش از دور زیبایی حذف شد را که به خاطر دارید )!
شکل تیپیک مترشحه سینوس درست در بالای تاج سم .
در نوع غضروفی برای درمان ممکن است درمان جراحی و برداشتن غضروفهای کناری تحت بیهوشی عمومی ضرورت یابد .
نکته : در ایران " شقاق " یک اصطلاح است که به بسیاری از بیماریهای ناحیه پشت و کنار توپق و بخولق اطلاق می شود . از جمله " سلولیت " ، " پاشنه های چرب " ، " عفونت های استافیلو کوکی . قارچی " و ... از نظر علایم ظاهری نسبتا مشابه هستند . نام خارجی شقاق در واقع Quitter or Quittor می باشد .
احتمالا اگر توضیحات کامل تری خواستید باید به مراجع مراجعه کنم . . !

بالا