سوالاتی پیرامون رشته کمانگیری روی اسب و جایگاه آن در داخل و خارج

دوستان صاحب نظر
چند سوال در مورد این رشته ورزشی و جایگاه این رشته و فعالان در این زمینه در حال حاضر در داخل و خارج دارم
توضیح اینکه در هیچ کدام از این سوالات جایگاه و سابقه تاریخی و باستانی این رشته ورزشی در ایران و دیگر کشورها مورد شک و سوال نیست.

1.این رشته ورزشی چند مدت است که اعلام وجود کرده و به صورت بین المللی مسابقات در این زمینه برگزار می شود؟

2.باتوجه به عدم حضور این رشته ورزشی در مسابقات المپیک ، تا چه میزان این رشته در کشورهای دیگر شناخته شده است و پیگیری و فعالیت در آن صورت می گیرد.

3. با توجه به موارد سوال 1 و 2 مدال های کسب شده در این رشته توسط ورزشکاران داخلی در میادین خارجی چه میزان دارای اعتبار و ارزش می باشد.

4. جایگاه فعالان این رشته در ایران درکجاست.برای روشن تر شدن این سوال توضیح اینکه آیا برای ارزیابی قابلیتهای فعالان این رشته آیا می توان توانایی آنها را در هر یک از دو زمینه دخیل در این رشته(سوارکاری و تیر اندازی) به طور مجزا ارزیابی نمود و بر اساس آن میزان توانایی یک ورزشکار در این رشته را سنجید؟(به نظر شخصی اینجانب با کمال احترام برای فعالان این رشته و صرفا از جهت قیاس، اکثر فعالان این رشته در صورت ارزیابی در هر یک از این دو زمینه به صورت مجزا توانایی بالایی ندارند و این موضوع باعث تردید من در مورد ارزش و جایگاه این رشته در سطح بین المللی میگردد)

afrasyab

Member
با سلام
با توجه به اطلاعات محدودی که بنده دارم: این رشته سال 88 در ایران اعلام وجود کرده ودر چند سال قبل (دقیقا مشخص نیست) در کره جنوبی و مجارستان فعالیت داشته و مسابقاتی بر گزار شده است که هر کدام به نحوی خود را صاحب این رشته دانسته و در سبک های مختص و به نام خود فعالیت میکنند .
2- با توجه به نوپا بودن و غیر المپیکی بودن رشته طبیعیست که نسبت به سایر رشته های در ارتباط با اسب و سوارکاری جدی گرفته نشده و شناخته نشده است . رشته های ورزشی یسار زیادی وجود دارد که از نظر زمانی بسیار قدیمی تر از این رشته می باشند و سالهاست در انتظار المپیکی شدن بوده و راه به جایی نبرده وطبعا جدی گرفته نشده اند
3-واضح است برای بدست آوردن یک مدال حتی در رده آموزشگاهی نیز نیاز به تلاش و زحمت زیاد است و نمیتوان بدست آوردن مدال را بی ارزش تلقی کرد و سنجش اعتبار یک مقام قهرمانی کار آسانی نبوده ونیازی به آن نیز نمی باشد چون هر رشته ورزشی در جایگاه خود بالاترین اعتبار را دارد.
4- برای شناسایی جایگاه زود است>
ولی وقتی در مورد یک رشته ترکیبی حرف میزنیم ارزیابی آن به صورت مجزا از بخش های که ترکیب شده است بی معنیست مثل این است که در یک رشته رزمی (سان شو) که ترکیب بوکس جودو و تکواندو است بگوییم اگر یک قهرمان این رشته با یک بوکسور در سطح خودش رقابت کند حرفی برای گفتن ندارد در صورتی که عکس این قضیه نیز صادق است.
به هر صورت وقتی که در کشور ما که ورزش کاملا دولتی میباشد و عده ای می آیند و خود را صاحب این رشته مینامند وخود را مختار به اعمال همه نوع سلیقه شخصی میدانند شک نکنید که این رشته برای ما راه به جایی نمی برد و این چند نفری که با علاقه بسیار در حال تلاشند به مرور زمان از تعدادشان کم خواهد شد......

ولی وقتی در مورد یک رشته ترکیبی حرف میزنیم ارزیابی آن به صورت مجزا از بخش های که ترکیب شده است بی معنیست مثل این است که در یک رشته رزمی (سان شو) که ترکیب بوکس جودو و تکواندو است بگوییم اگر یک قهرمان این رشته با یک بوکسور در سطح خودش رقابت کند حرفی برای گفتن ندارد در صورتی که عکس این قضیه نیز صادق است.
منظور من رقابت بین یک فعال این رشته مثلا با یک سوارکار حرفه ای یا یک تیر انداز حرفه ای نیست. در ضمن مثال آوردن ورزش سان شو برای کمانگیری بر روی اسب درست نیست و کاملا متفاوت است.
آیا امکان دارد کسی که در زمینه واترپولو فعالیت میکند اصول شنا کردن را به درستی نداند و تنها قادر به این باشد که در آب غرق نشود؟؟؟
افراسیاب جان آیا تا بحال فعالیت ورزشی قهرمانان(!!!!) این رشته را از نزدیک دیده ای؟

afrasyab

Member
بله بنده چندین جلسه از نزدیک شاهد تمرینات دوستان بودم و فکر کنم به جز 2 یا 3 نفر از دوستان بقیه در تلاشند که غرق نشوند.......!

saraaa

New member
سلام...
اين ورزش زيبا فكر مي كنم از سال 86 توي ايران رسما شروع شد... ولي با وجود اين دو دستگي ها و اختلافات اخير فكر مي كنيد چي پيش بياد... بنيانگزاران اين ورزش زحمت زيادي براش كشيدن ولي هنوز به نظر ميرسه آينده مبهمي داشته باشه. نظرتون در مورد جدايي كمانگيري روي اسب از فدراسيون كمانگيري چيه؟

سلام
بنده تو باشگاهم قرار بوده كه اين ورزش رو راه بندازم.جالب توجه اينجاست كه شخصي از دوستان كه از تيراندازان حرفه اي كمان در استان هست هم مربي رسمي اين رشته هستش... با كارت رسمي و ......جالب اينجاست كه ايشون با حفظ احترامات فكر ميكنم فقط در ايام سيزده بدر سوار اسب هاي دوري هزار تومن شده باشند!
خيلي جالبه كه كارتهاي مربي گري ما چطور صادر ميشن!!؟

saraaa

New member
به نظر من بايد اول سواركار بود بعد رفت سراغ كمانگيري روي اسب... كمانگيري روي اسب خيلي متفاوت از كمانگيري روي زمين است، كسي كه كمانگير خوبي است هيچ دليلي نداره كه روي اسب هم به همان اندازه خوب باشه (البته برعكسش هم صادقه) مگر اينكه سوار كار خوبي باشه و كمانگيري روي اسب هم تمرين زيادي كرده باشه. تمرين زميني لازمه ولي درنهايت جواب گو نيست روي اسب همه چيز متفاوت است.

خوب اينها مسائلي هست كه پر واضح و مسلمه اما بحث سر اون كارت مربي گري هستش! آخه از كدام خزانه

saraaa

New member
خوب اينها مسائلي هست كه پر واضح و مسلمه اما بحث سر اون كارت مربي گري هستش! آخه از كدام خزانه
البته خوب تو كشور ما اين جور مسايل عجيب نيست، از اينجور مدرك ها و اسم و رسم ها زياد ديده ميشه ولي بايد در عمل ديد طرف چيكاره هست بايد ديد چقدر تجربه داره وگرنه گرفتن مدرك نهايتش گذروندن يه دوره هست كه گاهي آخرش هم يه جوري سر و تهش بهم ميارن.
البته من ديدم كسي كه خودش در عمل مهارت بالايي نداره ولي تو آموزش عاليه و اطلاعات زيادي در اين زمينه داره

بنده تصميم گرفتم كه اين رشته رو بطور اصولي وارد خوزستان كنم.صد البته متقاضي هاي اين رشته بايد بطلبند وگرنه ...! اما ميخوام تلاشم رو شروع كنم.
يه توضيح كوچيك:من مربي تيراندازي به اهداف پروازي هستم.بار قبلي كه تصميم گرفتم يك رشته جديد به استان بيارم رشته تراپ بود كه سال 85 شروع كردم و با يه زمين خالي شخصي و يك دستگاه آماتوري كه اون هم شخصي خودم بود سال قبل تيمم رو به مقام چهارم كشور رسوندم. در آخر بي مسئوليتي هيات تيراندازي و لاابالي بودن رياستش باعث شد كه فعلاً اون رشته رو به حال خودش بگذارم.
در حال حاضر چيزي براي هزينه كردن در رشته جديد ندارم اما بايك اطلاعيه و آمار گرفتن از متقاضي ها ميشه شروع كرد. پيشاپيش قول همكاري رو از آقاي سامعي وقتي كه اسبهاشون رو براي مسابقات زيبايي به باشگاه من آورده بودند گرفتم
اميدوارم كمانگيري رو هم بتونم به جايي هرچند كوچك برسونم. تا چه پيش آيد و چه در نظر افتد..

سلام...
اين ورزش زيبا فكر مي كنم از سال 86 توي ايران رسما شروع شد... ولي با وجود اين دو دستگي ها و اختلافات اخير فكر مي كنيد چي پيش بياد... بنيانگزاران اين ورزش زحمت زيادي براش كشيدن ولي هنوز به نظر ميرسه آينده مبهمي داشته باشه. نظرتون در مورد جدايي كمانگيري روي اسب از فدراسيون كمانگيري چيه؟

متاسفانه وقتی ریشه هر چیزی آفت بزنه دیگه می بایست بر بلندای آن تردید داشت.
جدایی و یا همبستگی این دو اهمیتی نداره مهم ریشه است که ...........................

سلام
بنده تو باشگاهم قرار بوده كه اين ورزش رو راه بندازم.جالب توجه اينجاست كه شخصي از دوستان كه از تيراندازان حرفه اي كمان در استان هست هم مربي رسمي اين رشته هستش... با كارت رسمي و ......جالب اينجاست كه ايشون با حفظ احترامات فكر ميكنم فقط در ايام سيزده بدر سوار اسب هاي دوري هزار تومن شده باشند!
خيلي جالبه كه كارتهاي مربي گري ما چطور صادر ميشن!!؟

مثل آب خوردن

منظور از دو سبک 4 تیر کره ای و 3 تیر مملوک چیه ؟؟؟

لینک زیر رو مطالعه بفرمایید.
کمانگیری روی اسب-Horseback archery
در 4 تیر کره ای شما به فاصله 5متر از سیبل ها (4سیبل که البته می تونه بیشترم باشه) قرار دارید با زاویه 90درجه و هر سیبل با بعدی 30متر فاصله داره و پرتاب تیر دارید
ولی در مملوک یک تیر رو به جلو(سیبل سمت چپ) ؛ یک تیر رو به پشت (سیبل سمت چپ) و یک تیر خلاف جهت قبلی یعنی سیبلی که سمت راست قرار داره برمی گردیم و پرتاب می کنیم.