سوار شدن از سمت چپ اسب

سنا

Active member
asbi گفت:
ببینید اگه با پای چپ از سمت راست اسب بخواید سوار شید انگار برعکس سوار اسب شدید.....ایشالا فهمیدید دیگه؟!!
ببينيد من از طرف راست اسب هم سوار شدم اما با پاي راست از طرف راست سوار ميشن و با پاي چپ از طرف چپ
كسي كه نمياد با پاي چپ از راست اسب سوار شه عزيزم
اصلا نميشه مگه اينكه برعكس بشيني رو زين!!

ورزش سوارکاری به این شکل امروزی ریشه نظامی داره و این سبک اسب سواری از سواره نظام فرانسه شروع شد و در جهان پراکنده شد و چون در سواره نظام از راست نظام میگیرند به همین سبب اسب در سمت راستشون قرار میگیره و از سمت چپ اسب سوارش میشدند علت اینکه یالهای اسبهارو به سمت چپ میخوابوندند هم همین بوده تا برای سوار شدن به عنوان دستگیر استفاده بشه
ولی در کل فرقی نمیکنه که از کدوم سمت سوار بشی یعنی به حال اسب هیچ فرقی نمیکنه و بهتره که از دو طرف سوار و پیاده بشیم تا از انقباض یک طرفه عضلات اسب تا حدی جلوگیری بشه

چه دلیل جالبی داشت.قبلا فکر میکردم اگر از سمت راست سوار شم 100%اسب گازم میگیره!
البته دلیل این طرز تفکرم به کسی که سوارم میکرد برمیگرده.از بس آدمو میترسونن الکی.یه بار از طرف راستش رفتم آنچنان با تشویش گفت از اون طرف نه،که دلم ریخت!اسبه هم داشت یقین پیدا میکرد که گاز بگیره!

علی واحدی

Active member
reihaneh گفت:
ترجمه:
سنت سوار شدن بر اسب از سمت چپ به زمانی برمی گردد که جنگجویان سوار بر اسب از شمشیر استفاده میکردند.از آنجایی که اغلب مردم راست دست بودند و هستند شمشیر سمت چپ بسته می شده تا قادر باشند آن را به راحتی بیرون بکشند.
با سوار شدن از چپ پای راست می توانست بدون مزاحمت شمشیر روی پشت اسب بچرخد.سوار شدن از سمت راست مشکل بود چراکه شمشیر مانع چرخش پا می شد و ممکن بود به اسب ضربه بزند.
بنابراین سوار شدن از چپ واقعا چیزی فراتر از سنت نیست. ما از چپ سوار می شویم زیرا این گونه آموخته ایم.سوار شدن از چپ موجب پیدایش ضمایمی شد که برای بسته شدن و سفت شدن از چپ طراحی شده اند-اکثر دهنه ها ،افسار ها و زین ها برای تنظیم از سمت چپ طراحی شده اند.
آموزش اسب به گونه ای که همه چیز را از سمت راست هم به خوبی قبول کند واقعا ایده خوبیست.
زنفن-ژنرال قدیمی یونان باستان و نویسنده اولین کتاب پیرامون سواری- نوشته است خوب است سوار شدن ازسمت راست برای مواقع اضطراری تمرین شود.امروزه این مسئله از آن جهت مفید است که به اسب می آموزد متعادل باشد و هر چیزی را از هر دو سمت بپذیرد.همچنین میتواند فشار را از شانه های اسب بردارد.زنفن از رکاب استفاده نمی کرد (هنوز اختراع نشده بود) ولی ما استفاده می کنیم و در نتیجه هنگام سوار شدن زین روی پشت اسب کشیده می شود.سوار شدن بر اسب از هر دو سمت به طور مساوی اسب را درمتعادل شدن کمک کرده از بروز جراحت جلوگیری می کند.این نکته شاید به متعادل شدن شما نیز کمک کند - بدانید که اگر همیشه از چپ سوار می شدید و تلاش کنید از راست سوار شوید به نظر اشتباه می آید و سخت تر است .اگر این کار را به اندازه کافی انجام دهید بهترشده به اندازه سوار شدن "صحیح" عادی می شود.
مسلما اکثر اسب ها وقتی در در تمام عمر از چپ دستکش شده باشند نیاز دارند تا به دستکش شدن از راست عادت کنند.بسیاری از اسب ها در آغاز یک جهته هستند و بنابراین کار کردن از هر دو سمت با کمک به متعادل شدن آن ها برایشان سودمند خواهد بود.
yesssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss
ماشاالله به امیر حسین و ریحانه عزیز.

mahsa

Member
ولی به هر حال حرکت مسخره ایه........

متاسفانه وقتی حرکتی به صورت عادت در میاد به عکس حرکت فکر نمیکنیم چه برسه به امتحانش

ورزش سوارکاری به این شکل امروزی ریشه نظامی داره و این سبک اسب سواری از سواره نظام فرانسه شروع شد و در جهان پراکنده شد و چون در سواره نظام از راست نظام میگیرند به همین سبب اسب در سمت راستشون قرار میگیره و از سمت چپ اسب سوارش میشدند علت اینکه یالهای اسبهارو به سمت چپ میخوابوندند هم همین بوده تا برای سوار شدن به عنوان دستگیر استفاده بشه
ولی در کل فرقی نمیکنه که از کدوم سمت سوار بشی یعنی به حال اسب هیچ فرقی نمیکنه و بهتره که از دو طرف سوار و پیاده بشیم تا از انقباض یک طرفه عضلات اسب تا حدی جلوگیری بشه

منم وقتی برام سوال پیش امد همین مساله بهم گفتن چون باشگاه ما تاکید زیادی به سوار شدن از سمت چپ داشت منم همیشه یادم میرفت ولی الان از هر سمتی که راحت باشم سوار میشم تا الان هم پیش نیومده که اسبم به خاطر سوار شدن از طرف راست اذیتم کنه به نظر من بعضی از اسبها عادت کردن به اینکه از سمت چپ بهشون نزدیک بشیم

sima

New member

علی واحدی

Active member
واقعا فقط یه سنته؟!

اگر برای اسب مشکلی ایجاد میکنه چرا این سنت پابرجاست؟!:eek:hno-smiley02:

خواهر خوبم چون علم سوارکاری بروز است و و کاملا علمی و همراه با تکنولوژی پیش میرود خیلی از سنتها باید عوض شده و بروز گردند و ما نمیتوانیم صرفا چون بعضی چیزها سنت هستند سلامتی اسبهای خود را به مخاطره بیندازیم.

mahsa

Member
خواهر خوبم چون علم سوارکاری بروز است و و کاملا علمی و همراه با تکنولوژی پیش میرود خیلی از سنتها باید عوض شده و بروز گردند و ما نمیتوانیم صرفا چون بعضی چیزها سنت هستند سلامتی اسبهای خود را به مخاطره بیندازیم.

جناب واحدی میشه در مورد مشکلش بیشتر توضیح بدین اینکه یک سنت غلطه کاملا" درسته ولی من چیزی در مورد مشکلش نمیدونستم
ممنون

علی واحدی

Active member
جناب واحدی میشه در مورد مشکلش بیشتر توضیح بدین اینکه یک سنت غلطه کاملا" درسته ولی من چیزی در مورد مشکلش نمیدونستم
ممنون

ببینید خواهر خوبم اگر متوسط عمر ورزشی یک اسب را 20 سال فرض نماییم و در طول این بیست سال روزی حداقل یکدفعه از سمت چپ قاچ زین را گرفته و بسمت پایین بکشیم و پا در رکاب گذاشته و سوار شویم طی مدت طولانی تمام عضلات طرف چپ مشکل پیدا خواهند کرد :eek:hno-smiley02: هم اکنون در اروپا بهترین روش این است که از سمت چپ پای سوارکار را شخص دومی گرفاه و به بلا پرتابش میکنند و سوارکار نرم بر روی زین مینشیند. امیدوارم توانسته باشم منظورم را رسانده باشم.

mahsa

Member
ببینید خواهر خوبم اگر متوسط عمر ورزشی یک اسب را 20 سال فرض نماییم و در طول این بیست سال روزی حداقل یکدفعه از سمت چپ قاچ زین را گرفته و بسمت پایین بکشیم و پا در رکاب گذاشته و سوار شویم طی مدت طولانی تمام عضلات طرف چپ مشکل پیدا خواهند کرد :eek:hno-smiley02: هم اکنون در اروپا بهترین روش این است که از سمت چپ پای سوارکار را شخص دومی گرفاه و به بلا پرتابش میکنند و سوارکار نرم بر روی زین مینشیند. امیدوارم توانسته باشم منظورم را رسانده باشم.

پس اگر از سمت راست هم سوار بشه این مشکل پیش میاد این مشکل بیشتر برای اسبهای پیش میاد که سوارشون زین به سمت خودشون میکشن درست گفتم؟؟؟؟؟؟ پس اگر نخوایم مشکلی پیش بیاد باید از یک کمک استفاده کنیم ؟

علی واحدی

Active member
پس اگر از سمت راست هم سوار بشه این مشکل پیش میاد این مشکل بیشتر برای اسبهای پیش میاد که سوارشون زین به سمت خودشون میکشن درست گفتم؟؟؟؟؟؟ پس اگر نخوایم مشکلی پیش بیاد باید از یک کمک استفاده کنیم ؟

مهسا جان بهترین روش استفاده از یک کمک است که ساق پای چپ شما را گرفته و با شمارش 1 . 2 .3 شما را به بالا پرتاب کند(البته به اندازه لازم) و یا استفاده از یک چهار پایه چوبی به ارتفاع 40 تا 50 سانتیمتری. در جواب سوال شما نیز هر چه سوارکار زین ره هم به طرف خودش نکشد با فشاریکه به رکاب موقع سوار شدن وارد میکند زین از جایش تکان خورده و بسمت چپ میل میکند و کشش همچنان وجود دارد.
در هر حال همیشه به یا داشته باشیم که پیشگیری بهتر از درمان است.
ارادتمند شما علی واحدی

بالا