سوارکار مبتدی

علی واحدی

Active member
بنظر شما سروران گرامی آیا این مسئله دست است که برای یک فرد مبتدی اسب را زین و دهنه کرد و بعد از سواری هم با زین و دهنه تحویل گرفت؟ (البته بعد از اینکه طریقه صحیح زین و دهنه کردن به او آموخته شد).

خوب بنده که مبتدی ام!
ولی فکر نکنم کار جالبی باشه.تلقین یک عادت غلط که نتیجه ش بیشتر از همه خود سوارکار مبتدی رو متضرر میکنه.

البته برای آموزش یک فرد مبتدی,بسته به سطح وکاربری آموزش,هر مربی شیوه های شخصی خود راداردوعموما"یکسان عمل میکند.
منظورم از سطح وکاربری آموزش,تفکیک سواری تفریحی ازسواری کلاسی است.

شاید در شیوه های آموزش کلاسی
یک مربی
آشنایی بالوازم ,رفتار شناسی,تیمار ,شبیه سازی حرکت و.... را مقدم بر سوار شدن در مانژتعریف کرده وسواری مستقل تربیت کند
ولی در سواری تفریحی
همان یک یاچند جلسه,هدف لذت بردن از زمان باشد؟

آیا تا بحال ,هیچ فردی را ( ناآشنا با اسب ) بی مقدمه سوار بر اسب نکرده اید؟!! :eek:

سنا

Active member
baradar گفت:
بنظر شما سروران گرامی آیا این مسئله دست است که برای یک فرد مبتدی اسب را زین و دهنه کرد و بعد از سواری هم با زین و دهنه تحویل گرفت؟ (البته بعد از اینکه طریقه صحیح زین و دهنه کردن به او آموخته شد).
خيلي اشتباهه چون كسي كه ميخواد سواري رو شروع كنه و سوار مبتديه بايد خودش بياد و اسبشو تو باكس همه ي كاراشو كنه
اگه اين كارارو يكي ديگه انجام بده و شاگرد فقط سوار شه نه مبتديه ترسش از اسب ميريزه(اگه ترسي باشه) نه اينكه ياد ميگيره چه جوري زين و دهنه كنه هم اينكه بدعادت ميشه
به نظر من كه كار خيلي اشتباهيه
بايد شاگرد مبتدي رو از اولش با اسبش ول كرد(نه كه بي توجه بود) يعني اينكه همه كاراشو خودش انجام بده
هم يه برقراري ارتباطي بينشون ميشه هم اينكه شاگرد لذت ميبره

parisa

Member
منم با سنا جان موافقم
اگر سوار کار از همون اول سم پاک کردن دهنه کردن ..... را ندونه همین باعث می شه که سوار کار لوس بشه تا آب دهن اسب روش بریزه جیغ و جار و اه ووی کنه و تا زه از این میترسه که به اسب نزدیک بشه
البته این مورد آخری درصورت این که سوار مبتدی از اول ترس داشته باشه تشدید میشه

فربود

Active member
یک فردی که بخواد سوارکاری رو یاد بگیره در مرحله اول باید چند هفته رو فقط با اسب باشه یعنی آشنایی با رفتار اسب .
ولی متاسفانه در ایران تا یک نفر اومد تو باشگاه همون روز اول سوار بر اسب میکننش و سوارکاری رو نشونش میدن . من میخوام یه مثالی رو برای شما بزنم نگاه کنید موقعی که برای آموزش رانندگی به یکی از آموزشگاهها مراجعه میکنید ابتدا به شما میگن که دنده و کلاچ و ترمز اینه و کارش هم همینطور بهت میگن و بعد ماشین رو روشن میکنه تا شما رو آموزش بده .
سوارکاری هم همینطوره ابتدا باید اسب رو بشناسی اخلاق اون و رفتارهاش رو آموزش ببینی و بعد سوارکاری کنی .
منم بابقیه دوستان که نظر دادن موافقم البته اگه برای بار اول باشه که بخوای بهش آموزش چطور بسته کردن زین رو بدی خوبه ولی نه اینکه همیشه خودت زین کنی و وقتی هم که تموم شد زین رو برداری .

علی واحدی

Active member
سـَــنـــا گفت:
خيلي اشتباهه چون كسي كه ميخواد سواري رو شروع كنه و سوار مبتديه بايد خودش بياد و اسبشو تو باكس همه ي كاراشو كنه
اگه اين كارارو يكي ديگه انجام بده و شاگرد فقط سوار شه نه مبتديه ترسش از اسب ميريزه(اگه ترسي باشه) نه اينكه ياد ميگيره چه جوري زين و دهنه كنه هم اينكه بدعادت ميشه
به نظر من كه كار خيلي اشتباهيه
بايد شاگرد مبتدي رو از اولش با اسبش ول كرد(نه كه بي توجه بود) يعني اينكه همه كاراشو خودش انجام بده
هم يه برقراري ارتباطي بينشون ميشه هم اينكه شاگرد لذت ميبره
parisa گفت:
منم با سنا جان موافقم
اگر سوار کار از همون اول سم پاک کردن دهنه کردن ..... را ندونه همین باعث می شه که سوار کار لوس بشه تا آب دهن اسب روش بریزه جیغ و جار و اه ووی کنه و تا زه از این میترسه که به اسب نزدیک بشه
البته این مورد آخری درصورت این که سوار مبتدی از اول ترس داشته باشه تشدید میشه
باریکلا به خواهران خوب و کوشا و فعالم.

من اوایل آموزش تا چندماه هیچ اطلاعات عملی درخصوص کارهای مقدماتی اسب نداشتم وفقط حاضر و آماده سواراسب می شدم ولی بخاطر علاقه خودم همیشه مطالعه می کردم که بعداً فهمیدم چقدر اون مطالعات تأتیرگذار بوده ولی بعداز اون در کلاس دیگه وبا مربی دیگه قبل از شروع کلاس، انجام کارهایی از قبیل غشو کردن ،زین کردن و.............الزامی شدومن نه تنها با علاقه فراوان اون کارها رو انجام می دادم بلکه تجربیات زیادی پیدا کردم که 100% با عملی کار کردن بهشون میشه رسید.به نظرمن اگرکسی قصد داره جدی به این ورزش بپردازه از همون اول بایدبا اصول مقدماتش آشنا بشه.

علی واحدی

Active member
من اوایل آموزش تا چندماه هیچ اطلاعات عملی درخصوص کارهای مقدماتی اسب نداشتم وفقط حاضر و آماده سواراسب می شدم ولی بخاطر علاقه خودم همیشه مطالعه می کردم که بعداً فهمیدم چقدر اون مطالعات تأتیرگذار بوده ولی بعداز اون در کلاس دیگه وبا مربی دیگه قبل از شروع کلاس، انجام کارهایی از قبیل غشو کردن ،زین کردن و.............الزامی شدومن نه تنها با علاقه فراوان اون کارها رو انجام می دادم بلکه تجربیات زیادی پیدا کردم که 100% با عملی کار کردن بهشون میشه رسید.به نظرمن اگرکسی قصد داره جدی به این ورزش بپردازه از همون اول بایدبا اصول مقدماتش آشنا بشه.
کاملا درسته. احسنت.

۱۰۰% کار اشتباهیه،این اصلا جای بحث نداره!

فربود

Active member
دوستان حالا یک سوال :
اگه فردی از اسب میترسه این رو چطوری با اسب آشتی بدیم ؟