دانش ایرانی اسب ایرانی

vatan

Member
به نام حضرت دوست که هر چه هست از اوست
من قصد دارم در رابطه با موضوعی که آقای دادار مطرح کردنند که آیا اسب های ایرانی در مسابقات پرش یا درساژ مانند اسب های اروپایی موفق هستند یا نه مطالبی را مطرح کنم. ما در دنیایی زندگی میکنیم که خودآگاه یا ناخودآگاه متاثر از اقتصاد است. و ما بایید از این منظر البته به صورت ریشه ای به صنعت اسب نگاه کنیم . این بحث را با این سوال ها شروع میکنم که کی گفته اسب خوب اسبی هست که ارتفاع 2.5 متری را پرش میکنه یا کی گفته اسبی خوب است که بیشترین سرعت را در مسافت 1000 متر داشته باشه نه در مسافت 5000 متر و یا غیره. ...ما در صنعت اسب برای اینکه بتوانیم ادامه حیات دهیم باید بتوانیم مطابق صلیقه مشتری اسب تولید کنیم و راه دیگر این که ما به مشتری یا مصرف کننده اسب صلیقه را القاء کنیم. کاری که امروزه غرب در حال انجام آن است این است که بر اساس پتانسیل و امکاناتی که داشتند آمدند مسابقاتی را طراحی کردنند که بتواند محصول تولیدی صنعت اسبداری غرب را پذیرا باشد بنابراین چون اسب های اروپایی بیشتر اسب های خون سرد و بزرگ جثه هستند رفتند دنبال مسابقات پرش با ارتفاع بالا وبا اصلاح نژاد این اسب ها هر روزه ارتفاع پرش را بالا بردند و پر واضح است که اسب های خاور میانه و به ویژه اسب های ایرانی توانایی رقابت با آنها رانداشتند یا به طور مثال آهوشکار را از ما دیدند و رفتند دنبال طراحی مسابقات درساژ البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اگر اسب های ما هم تحت آموزش های چندین ساله قرار گیرند بالطبع می توانند موفق گردنند. استعمار و استثمار در دنیا فقط به این معنی نیست که کشور قدرتمند کشور ضعیف را اشغال کند و نفت ومنابع مادی آن را به تاراج ببرد بلکه میتواند به این صورت باشد که اسب را از کشور وملتی همچون ایران که این حیوان هم ریشه در دین وهم ریشه در نژاد ما آریایی ها دارد بگیرند وبه جای آن ما را در هوس داشتن مسابقات اتومبیل رانی فرمول 1 بگذراند در حالی که اتومبیل این مسابقات از خارج . پیست مسابقه و طراحی پیست از غرب . حتی روغن ماشین از غرب . داور مسابقه از غرب آسفالت مسابقه از خارج و....این تغییر ذایقه را به وسیله انواع رسانه ها انجام می دهند ودر نتیجه ما به راحتی پول و ارز این کشور را خارج میکنیم بدون این که کوچکترین فکری کرده باشیم. در مورد اسب هم به این صورت است که اگر ما می خواهیم صنعت اسب در کشور رونق بگیرد و اسبدار وباشگاه دار ومردم ما به جای روی آوردن به اسب اروپایی دنبال اسب های اصیل ایرانی باشند باید به دنبال طراحی مسابقاتی باشیم که اسب های ایرانی در آن موفق هستند البته این کار کار سختی نیست ما میتوانیم با سر زدن به ایلات وعشایر انواع مسابقات با اسب همچون قیقاچ یا تیر اندازی بر روی اسب را ببینیم والگو برداری کنیم البته اولین نقدی که به این سخن گرفته می شود این است که این مسابقات دیگر ملی هستند ونه بین المللی واین نیز راه کاری دارد و آن همکاری منطقه ای به طور مثال در منطقه خاور میانه که هم از لحاظ فرهنگی وهم از لحاظ نزدیکی نژاد های اسب به یکدیگر در این منطقه به یکدیگر نزدیک اند. ولی افسوس که ما نشسته ایم ودیگران برای ما تصمیم میگرند حتی در رابطه با نژادهای خودمان به طور مثال مرکز بین المللی اسب عرب در انگلیس است واز آن بدتر این که در مورد اسب عرب هم به ما این طور تلقین کرده اند که اسب عرب زیبا اسبی است که دارای صورتی مقعر باشد ولی آیا تا به حال از خود پرسیده اید که آیا واقعا زیبایی مطلق است یا نسبی و چرا این نوع از اسب عرب را تبلیغ میکنند چون که خود دارای این تیپ از اسب هستند یا به طور مثال در مسابقات زیبایی فقط به بدن اسب ومقداری هم به حرکت اسب نمره داده می شود در حالی که به اسب در حال سواری نمره ای داده نمی شود؟ در حالی که ما اسب را برای سواری می خواهیم نه برای عکس بودن و این آفتی است که مسابقات زیبایی ما را هم که داوران خارجی قضاوت میکنند در بر میگیرد. شاعر ارجمند سهراب سپهری فرمودند چشم ها را باید شست ولی به نظر من ذهن ها را باید شست ... و در آخر باید بگم که برای نظر تمامی دوستان احترام قایل هستم والسلام.....؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!

امید زمانی

Active member
دادار عزیز سلام
اینکه از گفته من یعنی یابوهای گوشتی !ناراحت شده ای منظور من همه اسب های خارجی نیست بلکه اسبان تروبرد 2سال اخیر را می گویم که حضرات وارد کرده اند ،من اگر چه به اسبان تروبرد علاقه ای ندارم ولی منکر این نیستم که بیشتر بار صنعت اسبداری و توسعه پرورش اسب بر اساس همین نژاد است وباید در این زمینه توسعه کیفی داشته باشیم مثلا در دوره گذشته اسبانی همچون آفرون و هیدروژن وشاهین وارد شدند که بهترینهای اروپا بودند وهنوز که هنوز است نوادگان آنها که هیچکدام خون 100 درصد نیز ندارند سوگلیهای وارداتی را شرمنده می کنند . درست است که نباید تعصب به خرج دهیم ولی درنظر داشته باشیم که اسب ما همزمان با ماشینیسم کنار گذاشته شده و نبود تغذیه مناسب روی کارآیی او وحتی زیباییش تاثیر گذاشته ونبود بازار مناسب تولیدکننده را از هزینه کردن باز داشته ،
گفته اید که کدام اسب ما قابلیت ارایه جهانی دارد ،آیا می دانید بین اسبهایی که از کشور امارات در مسابقه استقامت شرکت کرده بودن 2 اسب با داغ ایرانی شرکت داشته اند ؟
آیا گهگاه اسبان کوچک و شیر سوزشده ودیر تعلیم دیده ایرانی را در میدانهای پرش ندیده ایم؟پرشهای رامین شکی با مادیان یموت مشعل را یادتان هست؟
اسب ایران چندین دهه در فقر تغذیه وبهداشت قرار داشته و مهمتر آنکه از نا آگاهی مالکش رنج برده و سوخته و به قهقرا رفته است وبرای سر بر آوردن به دهها سال وقت و یک دنیا دانش نیاز داریم
همین اسب هایی هم که داریم بازار جهانی دارند ولی عدم حضور در عرضه اسب ما را از خاطره جهانیان محو کرده است ،خیلی عقبیم ولی جای امید هست .

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
omid.zamanidehkordi گفت:
همچون آفرون و هیدروژن وشاهین
گفته اید که کدام اسب ما قابلیت ارایه جهانی دارد ،آیا می دانید بین اسبهایی که از کشور امارات در مسابقه استقامت شرکت کرده بودن 2 اسب با داغ ایرانی شرکت داشته اند ؟
مادیان یموت مشعل
همچون آفرون و هیدروژن وشاهین رو معرفی کنید با عکس لطفاً
اون 2 اسب که در امارات بودند ؟؟
مادیان یموت مشعل رو معرفی کنید

♘امیرحسین♞

vatan گفت:
آهوشکار را از ما دیدند و رفتند دنبال طراحی مسابقات درساژ البته ذکر این نکته خالی از لطف نیست که اگر اسب های ما هم تحت آموزش های چندین ساله قرار گیرند بالطبع می توانند موفق گردنند.
به دنبال طراحی مسابقاتی باشیم که اسب های ایرانی در آن موفق هستند البته این کار کار سختی نیست ما میتوانیم با سر زدن به ایلات وعشایر انواع مسابقات با اسب همچون قیقاچ یا تیر اندازی بر روی اسب را ببینیم والگو برداری کنیم البته اولین نقدی که به این سخن گرفته می شود این است که این مسابقات دیگر ملی هستند ونه بین المللی واین نیز راه کاری دارد و آن همکاری منطقه ای به طور مثال در منطقه خاور میانه که هم از لحاظ فرهنگی وهم از لحاظ نزدیکی نژاد های اسب به یکدیگر در این منطقه به یکدیگر نزدیک اند
از آهوشکار چی میدونید؟
با این مساله کاملا موافقم, بابا ما چوگان رو داریم
چرا امروز تعداد انگشت شماری بسوی چوگان میروند؟ هیجانش کمه؟ کلاسش پایینه؟
آرژانتین چطور شد مرکز چوگان دنیا؟ با تروبرد پونیهایی که به همه جای دنیا صادر میکنه
و افتخارم میکنه

DADAR

Member
دوستان من علاقه شما به اسب ایرانی ستودنیست. . .

سوا تفاهم نشده باشد من هم در ارسال قبلی به
این نکته اشاره کردم که هیچ کدام از این بحث ها دلیل بر نفی اسب ایرانی نیست
من بهترین سواریهای خودم در ایران رو با آسبهای ترکمن , عرب و در شور
داشتم کاملا به تونائیها و استعداد, و هوش این اسطوره های ایران زمین واقف هستم
پرشهای رامین خان با مشعل رو یادم هست, همینطور پرشهای داوود بهرامی و
هامون, اسب سیزده بدر که با هر سواری مقامدار میدان بود , , بر تونائی ترکمن
در پرش و عرب در استقامت , و کرد و درشور و کسپین pony هیچ تردیدی نیست. . . .
اما با زیر سوال برد‌ن نجادهای خارجی راهی برای نجات اسب ایرانی باز نخواهد شد! ! !
باز هم این سوال که جایگاه اسب ایرانی در صنعت اسب امروزه دنیا کجاست؟
ما باید به دنبال پیدا کرد‌ن جایگاه اسب ایرانی باشیم .// چطور؟ با نشان داد‌ن
پتانسیلهای این اسب. . . . .
من فکر نمیکنم در هیچ خبرگزاری اعلام کنند که تیم امارات با اسب‌های ایرانی یا با
داغ ایرانی در مسابقات ,فلان مقام رو داشته , , خیر, , اگر هم بوده به
اسم امارات و اسب عرب امارات تمومش میکنن
چون این اونها هستند که میتونن این توانائی رو از اون اسب خاص به دنیا نشون بدهند

در بعضی کشورها برای هر نجاد مسابقات خاص اون نجاد وجود داره
مثلا مسابقات پرش مختص آسبان عرب... به نظر هم بسیار منصفانه تر میاد که
کسانی که علاقه به این نجاد دارند بییاند و تونائهای این اسب رو در
میدان پرش به نمایش بگذارند .
به هر حال دوستان نظر شما کاملا محترم هست
ولی این بحث بسیار بحث طولانی خواهد بود , ,
من هفته دیگر ایران خواهم بود و امیدوارم بتونم از نظر تمام دوستان تهرانی,
اصفهانی , شیرازی , اهوازی , , استفاده کنم

هر کسی نظر خودشو میده و میره

هر کسی هم اعتقاد خودشو داره

ولی هر کسی مجاز نیست که به اسب ایرانی توهین کنه
و هر کی هم ناراحت نشه از این حرکت غیرت ایرانی نداره

این حرفی که میزنم از خودم نیست از چند تا ادم بزرگ شنیدم
که میگن
خانم قره گوزلو با اوردن مبارک به اسب ایرانی خیانت کرد
هیچ کس منکر کارهای خانم نیست ولی بعضیا هم میگن این سوسول وارداتی را اورد که قدرت اسب ایرانی رو مقایسه کنه

در اواخر عمرشون
2 تا سیلمی داشت سمر قند و مبارک

حالا میخوام ببینم کسی هست که به من بگه مبارک از سمرقند قویتره؟

من به جرات میگم که مبارک در مقابل سمرقند کرهی ارس هیچه

یه کره از مبارک برای من نام ببرید که که قدرت مبارزه با سمرقند یا کره هاشو داشته

دوستان چشما تونو رو حقیقت نبندید

من قبلا گفتم این اسبا فقط مختص فاز زیباییین

حرف های اقای وطن رو قبول دارم

یه حرف در مورد کورس میخوام بزنم براری اسب وارداتی کورسی فرانسوی رو حتمی میشناسید
حتما هم میدونید که اسبهای خارجی در زمین استاندارد میدوند روی چمن اسبهای ما هم تو 3 متر شن میدوند تازه تو زمین استانداردمون
حالا به خدا بحث زلزله نیست
بحث قدرت اسب ایرانی خالص براری 100 متر را تو 1.3 زده تو زمین استاندارد با بهترین میربیا با بهترین دارو ها خوراک ها با علم روز و ....................
زلزله هم بدون چیزی 1000 متر رو تو 1.1 زد

atila

Member
سلام دوستان دیدم بحث شیرینیه گفتم عرض ادبی کرده باشم
قدرت و ویژه گی های اسب های ایران زمین برهیچ کس پوشیده نیست اما ما برای اسبانمان چه کردیم جز زدن چوب حراج منقرض شدن تیره های اسب اصیل ... دوستان به نظر بنده بیاید واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم ما به اسب علاقه و تعصب داریم اما خارجی ها بیشتر از ما روی اسب ما کار کردند و می کنند . خاستگاه اسب قره باغ در آذربایجان است اما بزرگترین مرکز پرورش آن در آلمان . در این کشور قد اسب قره باغ را بیشتر کردند در اینجا نژادش منقرض می گردد. در کورس تبریز به چشم خودم دیدم که سوارکاران اسب های بومی هفته های آخر کت شلوار پوشیده و از جایگاه مسابقات اسب های وارداتی را تماشا کردند. از تربیون پیست هم مدام ورود اسب های خارجی از ایتالیا و آلمان را به اسب داران و اسب دوستان تبریک می گفتند. فقط خودمان باید همت کنیم و غیر از این چاره ای نیست.

vatan

Member
با سلام خدمت تمامی دوستان
هدف من از مطرح کردن این بحث که به نظر من واقعا یه تایپیک جدا لازم داره این است که نگاهمان را باید به اسب ایرانی تغییر دهیم .برای توضیح در این رابطه با مقدمه ای شروع می کنم بدین عنوان علم ودانش بومی منتج میشود به اسب بومی.
برای روشن شدن موضوع از یک مثال در رابطه با فرار مغزها یا همان مهاجرت نخبگان شروع میکنم. ما در دنیا با دو نوع از مهاجرت نخبگان روبرو هستیم یکی روش معمولی که نخبه یک کشور به دلیل ضعف امکانات در کشور خود و هزار و یک دلیل دیگر اقدام به مهاجرت به کشور صاحب دانش و فناوری میکنه وعملا کشور خودش را در تنگنای نیروی انسانی قرار میده و در ضمن یک لقمه آماده میشه برای کشور میزبان و باعث کاهش هزینه های کشور میزبان در تربیت نیروی انسانی متخصص میشه . اما حالت دوم که کمتر دیده میشه وبه قول معروف نامحسوس است این است که نخبه و متخصص شما در کشور خودتون باشه ولی ذهن اون طوری شکل داده شده که به دنبال حل کردن مشکلات اون طرف مرز است نه به دنبال حل کردن مشکلات داخل کشورش به طور مثال دانشجوی ما به دنبال کاردیو گرافی از اسب تروبرد میره نه به دنبال اسب کرد یا به دنبال حل کردن مشکلات تغذیه ای اسبان هانورین میره نه به دنبال مشکلات تغذیه ای اسب دره شور بنابراین نتیجه این که کشور ما داره هزینه حل کردن مشکلات دیگران را می پردازه. بنابراین نتیجه این که دانش وعلم بومی هست که می تونه به ما کمک کنه نه دانش وارداتی.
با این مقدمه حالا می توان در رابطه با نوع وشکل مسابقاتی که در رابطه با اسب در دنیا یا در ایران انجام میشه به این نتیجه رسید تا زمانیکه ما طراحی نوع وشکل مسابقاتمان را بر اساس پتانسیل واسبان بومی خودمان طراحی نکنیم روی موفقیت را نخواهیم دید.
بدون تعارف به شما بگویم که بدلیل این که اروپایی ها از دهه های پیش به دنبال اصلاح نژاد اسب های مخصوص پرش یا سرعت در مسافت کوتاه بوده اند ما حتی با روش های علمی به این زودی ها به آن ها نمی رسیم وچون ما ایرانی ها کلا آدم هایی بی حوصله هستیم به این نتیجه می رسیم که اسبان ما قابلیت رقابت با اسبان غربی را ندارند. و دوباره می رویم دنبال واردات اسب از خارج ولی اگر نوع مسابقه به نحوی باشد که برتری با نژاد های ایرانی باشد دیگر کسی به فکر واردات اسب از خارج نیست. واین خود باعث رونق صنعت اسب در داخل و حفظ و ارتقای نژادهای ایرانی میگردد. با عرض شرمندگی اگه خسته شدید؟؟؟؟!!!!!!!

♘امیرحسین♞

این تاپیک درباره انسیاتور بود, موضوع بحث عوض شد
موضوع رو را در یک تاپیک جداگانه ادامه میدهیم
عنوانش چی باشه بهتره؟

vatan

Member
فکر کنم "دانش ایرانی اسب ایرانی" مناسب باشه البته بقیه دوستان هم نظر بدهند.

امید زمانی

Active member
آفرون وهیدروژن توسط انجمن ملی اسب از فرانسه آورده شدند و هردو از قهرمانان میادین اروپا بودند شاهین هم توسط ارتش وارد شد اگرچه می گویند شاهین اصلی می میرد و کسانی که از او نگهداری می کردند از ترس توبیخ اسب دیگری را جای او می گذارند!
آفرون وهیدروژن باهم چند قهرمان وسیلمی بر جسته می دهند از جمله تاراج که پدر بهترین اسب کورسی قرن!یعنی چکاوکی است .کره دیگر آنها میترا بود که با شاهین، کولاک را میدهد که به نظر من همراه با تاراج بهترین سیلمیهای تروبرد ایران بودند . کره بعدی آنها قهرمان رکورددار 1000 متر ایران آذین میباشد . کره دیگر این دو هدهد است . هیدروژن با شاهین بشارت را تولید می کند . البته اکثر این اسبان مرده اند ولی در حال حاضر فنور کره آفرون - دانسی و سهراب کره کولاک - جردن و کو لار کره کولاک-سار و گل امید کره کولاک-امید و... زنده اند که کره هایشان هنوز در میادین می درخشند . در ضمن بسیاری از اسبان پرشی 2 دهه قبل کره های تاراج و برادرانش پژواک وسحر بوده اند . شک نکنید که ما در تولید اسب تروبرد نیز مثل اسب ایرانی پسرفت داشته ایم و دیگر از اسبانی که تا 30هفته پشت سر هم اولی داشتند خبری نیست (چکاوکی 63بار دویده و 61 مقام اولی آورده!!)

علی واحدی

Active member
zelzele.pazan گفت:
هر کسی نظر خودشو میده و میره

هر کسی هم اعتقاد خودشو داره

ولی هر کسی مجاز نیست که به اسب ایرانی توهین کنه
و هر کی هم ناراحت نشه از این حرکت غیرت ایرانی نداره

این حرفی که میزنم از خودم نیست از چند تا ادم بزرگ شنیدم
که میگن
خانم قره گوزلو با اوردن مبارک به اسب ایرانی خیانت کرد
هیچ کس منکر کارهای خانم نیست ولی بعضیا هم میگن این سوسول وارداتی را اورد که قدرت اسب ایرانی رو مقایسه کنه

در اواخر عمرشون
2 تا سیلمی داشت سمر قند و مبارک

حالا میخوام ببینم کسی هست که به من بگه مبارک از سمرقند قویتره؟

من به جرات میگم که مبارک در مقابل سمرقند کرهی ارس هیچه

یه کره از مبارک برای من نام ببرید که که قدرت مبارزه با سمرقند یا کره هاشو داشته

دوستان چشما تونو رو حقیقت نبندید

من قبلا گفتم این اسبا فقط مختص فاز زیباییین

حرف های اقای وطن رو قبول دارم

یه حرف در مورد کورس میخوام بزنم براری اسب وارداتی کورسی فرانسوی رو حتمی میشناسید
حتما هم میدونید که اسبهای خارجی در زمین استاندارد میدوند روی چمن اسبهای ما هم تو 3 متر شن میدوند تازه تو زمین استانداردمون
حالا به خدا بحث زلزله نیست
بحث قدرت اسب ایرانی خالص براری 100 متر را تو 1.3 زده تو زمین استاندارد با بهترین میربیا با بهترین دارو ها خوراک ها با علم روز و ....................
زلزله هم بدون چیزی 1000 متر رو تو 1.1 زد
عاجزانه خواهش میکنم که راجع به مرحومه خانم قره گوزلو اینچنین سخن نگویید.عاجزانه/

بالا