خوشنام

امید زمانی

Active member
ای کاش ارشادشون میکردی امید جان:dodgy:
بحث ارشاد نیست ... متاسفانه ترکمن های جرگلان خیلی تعصب وار! دریافت هزینه کشش رو حرام میدونند به خاطر همین کسی سیلمی نگهداری نمی کنه و بهترین سیلمی های یموت که خودشون تولید کردند رو دادن بیرون مثل : یادگار رهبر ، یادگار گز، جرگلان ، آتیلا و ...

damoon

Member
جرگلانی که خط خونی جدایی نیست!!! بخاطر پرورش این نزاد در این منطقه معروف به جرگلانی شده......تعصب داشتن این مردم نسبت به اسبهاشون جنبه های مثبت بسیار زیادی هم داشته که متاسفانه دوستان به این جنبه های مهم توجه نمیکنند. امروز تو اکثر جاهای کشور اسبهای دوخون رو دارند به جای ترکمن جا میزنند. شجره درست میکننو حرفای که از واقعیت فاصله ی زیادی داره میزنند و خیلی ها هم باور می کنند و این باعث لطمه به اسب ترکمن میشه. اما کسی که حاضر میشه به فقر خودش قانع باشه ولی حتی پول کشش دریافت نکنه چون این رو حرام میدونه هرگز وقتی میگه من بهیج وجه اسبام رو قاطی نکردم و خون اسبای من همون خونیه که سالها پیش وارد جرگلان شد باید به حرفش اعتماد کرد. بهتره اسم این اعتقادات رو نادانیو جهل نذاریم!!! جاهل کسایی بودند و هستند که دارند به عناوین مختلف به این اسب بی نظیر ضربه می زنند...

امید زمانی

Active member
جرگلان شاید 10 یا 15 سال پیش یکی از بکرترین مناطق بود و تولیدات فوق العاده ارزشمند داشت ولی شما هیچ تولیدی در چند سال اخیر در حد اسبهایی که در بالا نام بردن نداشتند و خیلی ها دوخون شدند . اینقدر پس رفت کردند که سیلمی اصلی تولیدی گز تست دی ان ای دوخون اومد یعنی از همون روستایی که بهترین یموت های تاریخ ایران ازش بیرون اومدند البته مقصر اون مردم نیستند من شرایط سخت زندگی این مردم رو از نزدیک دیدم و باهاشون زندگی کردم و به خاطر کورس پراکنده که برگزار میشه تقریبا 80درصد اسبها دوخون شدند

یک خبر فجیع اینه که چندی پیش نریان دوخون دلشاد که تست آن ردی آمده بود را به علت اینکه با وجود دوخون بودن،کره هاش تایید میشن!!!!بازخرید کردند و به جرگلان باز گرداندند!!!!جرگلان تشنه توجه و آگاهیه،بیشک هیچ یک از دوستان قصد توهین ندارند ولی ناآگاهی حرفه ای باعث فراموشی رمه های اصیل وکهن شده.دیگر در جرگلان سیلمی شاخصی وجود نداره گه تولیدکننده ای دلش برایش لک بزنه.البته جهاد خراسان شمالی امسال ابتکار جالبی بخرج دادند و برای کمک به مادیانداران 60درصد هزینه کشش را به صورت بلاعوض به مالکین پرداختند.اگر چند سال این روند ادامه داشته باشه احیائ نسلهای درگذشته دور از دسترس نیست.

بزرگواران خود رستگار که مسول نمونه گیری فدراسیون هست میگفت سال 75 بود که فدراسیون ارلی دوخون فرستاد جرگلان واز 76 دوخون تولید شد ولی این معنیش نیست که هرچی قبل از آن بوده یموت اصله بلکه نا خواسته بعضی هاشون آلاشه دارند که باید حذف بشن آقایون اگر واقعا دل برای سوزوندن دارید یک انجمن یموت تشکیل بدید.جرگلانی وگتمن اینها ها همه یموت هستند فقط شیوه پرورش در منطقه ی کوهستانی بین گله های مناطق مختلف تفاوت ایجاد کرده نه تفاوت نژاد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بالا