خصوصیات دره شور

aman_tsr

Member
یکی از دوستان که متاسفانه در این انجمن فعالیت ندارند صحبت میکرد از قول هلاکو خان در خصوص اسبهای درهشور که پدر هلاکو خان وقت شکار با اسب خود بر بلندای شکارگاه می ایستاده و با زدن گلنگدن تفنگ، اسب را از تصمیم خود آگاه می ساخته و بعد اسب با توجه به شکارگاهها شکار را پیدا میکرده و خودش را به شکار میرسونده و و حتی چپ دست و راست دست بودن سوار خود برای شکار به راحتی تشخیص میداده و خلاصه حداقل 50 متری در کنار شکار حرکت میکرده تا سوار بتونه شکار خود را بزنه.

ایشون میگفت اسبهای درهشور 4 خصوصیت عمده دارند
1- نسبت به سایر نژاد ها خوراک کمی دارند
2- به بیماری بسیار مقاوم هستند
3- هوش و استعداد فوق العاده ای دارند
4- در انتخاب جفت کاملا سلیقه ای عمل میکنند

دوستان درهشور باز آیا این موارد را تایید میکنند

سامان حسینی

Active member
مورد چهارم را میشه یکم توضیح بدید؟ البته بقیه موارد درسته دره شوری به نوعی اسبه شکاره من دیدم توی کوه بدون گرفتن دست جلو خودش دنباله صاحبش حرکت میکنه و دردسر برای ادم درست نمیکنه کلا هماهنگ عمل میکنه

aman_tsr

Member
راستش سامان خان مورد چهارم برای من هم خیلی حیرت آور بود
بی ادبیه ببخشید اما همه میدونیم همه موجودات از روی غریضه تمایل به جفت گیری دارند و تنها انسان و دلفین هستند که هم از روی غریزه تمایل دارند و هم لذت میبرند. اما از مورد چهارم در مورد درهشور اینگونه میشه برداشت کرد که با توجه به فحلی که دارند اما در مورد نریان، خودشان تصمیم گیری میکنند و اگر نریان مورد علاقه شان نباشد ممانعت میکنند و چنانچه نریان مورد علاقه شان باشه بدون هیچ دردسری کار تموم میشه و یا در گله ها به دنبال نریان مورد علاقه میروند و به آن اجازه جفت گیری می دهند.

راستش سامان خان مورد چهارم برای من هم خیلی حیرت آور بود
بی ادبیه ببخشید اما همه میدونیم همه موجودات از روی غریضه تمایل به جفت گیری دارند و تنها انسان و دلفین هستند که هم از روی غریزه تمایل دارند و هم لذت میبرند. اما از مورد چهارم در مورد درهشور اینگونه میشه برداشت کرد که با توجه به فحلی که دارند اما در مورد نریان، خودشان تصمیم گیری میکنند و اگر نریان مورد علاقه شان نباشد ممانعت میکنند و چنانچه نریان مورد علاقه شان باشه بدون هیچ دردسری کار تموم میشه و یا در گله ها به دنبال نریان مورد علاقه میروند و به آن اجازه جفت گیری می دهند.

بنده اینجا در مقابل شما می ایستم و می گم مادیونی که داریم کاملا سلیقه ای عمل می کنه و شدیدا به نریون نیله پا میده در حالی که کهر به نشون چهار قلم سیاه بدون کوچک ترین نشونی هست و حدا قل دو نسل کهر پاک پاک بی نشون داره اما فقط دنبال اسب نیله میره جوری که فرار میکنه میره دم طویله های مردم که قبلا یاد اسبای نیله رو پیدا میکنه 3 ساعت 3 ساعت صبر میکنه تا یکی بیاد در رو باز کنه خصوصا دنبال کره های نیله عرب میره

خوراک کمی دارن اما نمی شه کفت هوششون خیلی سر شاره به پای عرب که تو هوش نمی رسن

سامان حسینی

Active member
خوراک کمی دارن اما نمی شه کفت هوششون خیلی سر شاره به پای عرب که تو هوش نمی رسن
شما برچه اساسی میگیدوالا همه کسایی که با هردونژاد سروکار دارند نظرشون اینه که دره شوری باهوشتره باید البته اسبهای اصیل دره شوری نه اونهایی که معلوم نیست چین ومیبندنشون به دره شوری!

من از هردو نژاد داشتم و دارم ولی اسبای عرب از بوی خون مترسند از صدای تعزیه مترسند وخود را میبازند از صدای شلیک اسلحه درهنگام سواری مترسند من اینا را بادلیل ومدرک میگم درحالی که اسبای درشوربسیار باهوش . وسریع به شرایط محیطی عادت میکنند من اذرخش وقتی 3 ساله بود توی تعزیه روبروی اسبای بزرگ اصفهان کردم در ضمن اهو (درشوری) ملقب به اهوگیر که از اقای هراتی بودسال60 پدرم خرید درشوری کاملا خالص با اینکه اصلا تعزیه نرفته بود تعزیه اولش کودتا کرد پدرم نقل کرد توی برف اگه خرگوش میدید بی اختیار دنبال میکرد وخوراک درشوری واقعا کمه بقولی نازک خور هستند

سامان حسینی

Active member
من از هردو نژاد داشتم و دارم ولی اسبای عرب از بوی خون مترسند از صدای تعزیه مترسند وخود را میبازند از صدای شلیک اسلحه درهنگام سواری مترسند من اینا را بادلیل ومدرک میگم درحالی که اسبای درشوربسیار باهوش . وسریع به شرایط محیطی عادت میکنند من اذرخش وقتی 3 ساله بود توی تعزیه روبروی اسبای بزرگ اصفهان کردم در ضمن اهو (درشوری) ملقب به اهوگیر که از اقای هراتی بودسال60 پدرم خرید درشوری کاملا خالص با اینکه اصلا تعزیه نرفته بود تعزیه اولش کودتا کرد پدرم نقل کرد توی برف اگه خرگوش میدید بی اختیار دنبال میکرد وخوراک درشوری واقعا کمه بقولی نازک خور هستند
البته که دره شوری باهوش ترونترس تره ولی توی تعزیه هر موجودی میترسه...اگر کسی با دره شوری اصیل سروکار داشته باشه به این نتیجه میرسه که دره شوری باهوشتره

25 درصد نژادعرب استعداد وخوی حمله به انسان رادارند که با رفتار ناشایست صاحب یا سوارکار این عمل تشدید میشود ولی در نژاد درشوری اینچنین نیست چون هر دو نژاد را درتعداد مختلف سوار شدم سواری درشوری نرمتر هست

شما برچه اساسی میگیدوالا همه کسایی که با هردونژاد سروکار دارند نظرشون اینه که دره شوری باهوشتره باید البته اسبهای اصیل دره شوری نه اونهایی که معلوم نیست چین ومیبندنشون به دره شوری!

چون دیدم البته اونایی که من دیدمو در کنار دره شور مقا یسه کردم که نطذیک هم تو یه منظقه بودن اصیل خوزستان بودن نمی دونم خون خارجی هم اینطور هست یا نه بیشتر میشه گفت مثلا و قتی اسب رو تو بیابون ل می کنی همراهت میاد یا خیلی حرکتا ی شبیه به این ولی عربا اکثرا خود سری می کنن و جلد نباشن با هات نمیان من این رو بر حسب هوشش گذا شتم بیشتر

aman_tsr

Member
قطعا اگه اسبها با سوارکار مشکل نداشته باشند حتی هنگامی که سوار زمین میخوره سر سوار برمیگردند و میایستند یا حداکثر مسیر کوتاهی میرند، اما در مورد درهشورها و مواردی که عرض کردم و سایر دوستان نیز توضیح دادند نظر بنده کلی بود و بدین معنا نبوده که دیگر نژادها به هیچ عنوان چنین رفتارهایی ندارند. در دره شور ها نیز ممکنه شدت و ضعف داشته باشه.
در هر حال جناب ملاحسینی بنده کوچکتر از آن هستم که اساتیدی چون شما در مقابلم بایستند.

بالا