تویلی قربانی

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
تویلی قربانی

تویلی قربانی مربی که چندین سال است با اسبهای خود عناوین زیبا و باور نکردی در میادین مسابقات اسبدوانی کسب می کند و موفقیت خود را مدیون زحمات خود و یاد خدا می داند. علاقمندان اسب با دیدن اسبی که مربی آن تویلی باشد حساب ویِژه ای روی آن اسب باز می کنند
در حاشیه مسابقات اسبدوانی بهاره 88 گنبد به سراغ ایشان رفتیم و مصاحبه ای را ترتیب دادیم که در زیر متن مصاحبه را می خوانید.

خودتان را بیشتر معرفی کنید؟
بنده تویلی قربانی متولد سال 1347 از شهرستان گنبد روستای امانگل تپه هستم

چند سال است که وارد مسابقات اسبدوانی و اسب شده اید؟
بنده از سال 1355 وارد این مسابقات شدم

قبلا چابکسوار بودید؟
بله تا سال 1366 چابکسوار بودم و بعد از آن به کار مربی گری روی آوردم

در حال حاضر چند راس اسب را به عهده دارید؟
20 راس اسب که 18 راس آن آماده مسابقات هستند

بهترین مربی از نظر شما؟
نمیتوانم از مربی خاصی نام ببرم زیرا در حال حاضر مربیان بسیار خوبی در این میدان داریم و اگر هر کسی بتواند زحمت زیادی بکشد و اسبهای خود را آماده نگه دارد میتواند جز بهترین مربیان باشد

بهترین چابکسوار مسابقات کورس از نظر شما؟
از بین سوارکاران کار آقای ستار مهرانی و چابکسوار خودم عبدالرحیم آرمیده را خیلی دوست دارم زیرا واقعا زحمات زیادی می کشند و از تجربه خوبی برخوردار هستند

شما حرف از آقای عبدالرحیم آرمیده زدید. ایشان چابکسوار اختصاصی شما هستند. کار آقای آرمیده را چطور می بینید؟
به این دلیل که واقعا حرفهایی که میزنم را مو به مو اجرا می کند و من واقعا از کارش راضی هستم و ان شالله در آینده نیز موفق باشد

در حال حاضر شما بهترین مربی میدان اسبدوانی هستید. این موفقیت را مدیون چه کسی یا چه چیزی می دانید؟
همیشه در کارم نام خدا رو فراموش نکردم و با زحماتی که می کشم همیشه خدانود را شاکرم. هر کسی با نیت خیر زحمت بکشد مطمئن باشید خداوند هم جواب زحماتش را خواهد داد هم اینکه پس از هر موفقیت نباید از یاد خدا غافل بود.

وقتی اسبی که از شانس قهرمانی زیادی برخوردار باشد و نتواند مقامی بیاورد بیشتر مردم حرف از تبانی می زنند. این کار به نظر شما درست است؟
متاسفانه مردم زیادی روی اسبها شرط بندی می کنند آن هم شرط بندی های کلان و اسبی که از شانس قهرمانی زیادی برخوردار است نتواند به مقامی دست پیدا کند باید منتظر این حرفها از سوی تماشاگران بود. در صورتی که این خداوند است که قسمت هر اسب را تعیین می کند. در قدیم الایام اسبی که نتوانست مقام بیاورد را قسمت آن اسب می دانستند ولی در حال حاضر دیگر این اتفاق کم می افتد و بیشتر مربیان و چابکسواران از ضعف خود چشم پوشی می کنند و یا فکر می کنند که کار آنان است

مربی گیری را دوست دارید یا چابکسواری؟
هر یک از اینان جایگاه مخصوص خود را دارند. برای چابکسواری وزن سوارکار شرط اصلی می باشد. فعلا هم مربی گیری را دنبال می کنم و از کار خود راضی هستم

ملاک اصلی مربی گیری چیست؟
سوارشدن اسبهای کورس در هر روز به ساعتهای معین شده
چهارنعل دادن اسبها به صورت صحیح
هم اینکه مربی نظارت کامل به غذای اسب داشته باشد ، مخصوصا سر کورس که باید تشخیص دهد چه میزان غذا دهد تا اسب دچار سیری یا گرسنگی نکند

جوایز تعیین شده برای اسبهای برنده چگونه است؟
فعلا جوایز ناچیزی برای اسبهای برنده اختصاص داده اند. اسبها از هزینه بسیار زیادی برخوردار هستند که نیاز به جوایز بیشتری دارند که ان شالله با کمک آقای ایگدری و آقای خراسانی بتوانیم بودجه ای را برای صرف مسابقات کورس اسبدوانی اختصاص دهیم که تا جایی که من میدانم هیچ بودجه ای برای مسابقات اسبدوانی از طرف تربیت بدنی کل کشور داده نمیشود.

جایگاه مربیان در مسابقات به چه نحو است؟
اگر بخواهیم مربیان مسابقات اسبدوانی را با رشته های دیگر مقایسه کنیم هیچ شباهتی را نمیتوان پیدا کرد. زیرا برخورد مناسبی با مربیان انجام نمیشود و نمیگذارند مربی حرفهای آخر خود را به چابکسوار خود انتقال دهد ولی نسبت به سال های قبل این مشکل کمی برطرف شده است ولی هنوز مربیان مسابقات به جایگاه خود نرسیده اند.

در آخر اگر حرفی باقی مانده باشد؟
با وجود اینکه امروزه از خارج اسبهای زیادی وارد ایران می کنند مسئولین باید راهکارهای موفقیت خارجی ها را هم وارد کنند و با یاد دادن شیوه مربیگری مدرن و سوارکاری مدرن بتوانند مربیان و چابکسواران را به جلو برانند. انشالله روزی برسد که مسابقات اسبدوانی با کمترین نقص برگزار شود و تماشاگران و علاقمندان به اسب را به وجد بیاورد. التماس دعا

پیوست ها

• 1203623944.jpg
    1203623944.jpg
    6.7 کیلوبایت · بازدیدها: 26
بالا