تولید علوفه هیدروپونیک

mowlana

Member
اینکه سینی کشت آقای ساعدی برای این علوفه ابعادش چنده شک نکنید 30*60 هست ، از سینی کشت نشاء برنج استفاده میکنن :winksmiley02:
توصیه میکنم حتما این لینک رو ببینی 6 صفحه بیشتر نیست ، کلی سوالات رو جواب میگیری :

آقای ساعدی نگفته 1 کیلو جو 7 کیلو علوفه میده ؟؟؟؟
ایشون گفتن روزانه 150 کیلو بذر جو وارد سیستم میشه و 1000 کیلو علوفه بعد 7 روز بدست میاد ، این همون میشه دیگه :rolleyessmileyanim:

اساس محاسبه ارزش غذایی ماده خشک است ( از هر مهندس جیره نویس دوست دارید بپرسید ) که در اینجا از هر یک کیلو بذر جو علوفه تولیدی 7 کیلو تر میدهد که اگر خشک شود یک کیلو و صد گرم ماده خشک میدهد ( خودم آزمایش کردم ) ، پس عملا شما 100 گرم تولید دارید نه 7 کیلو !!!

یکی از نکات مهم تر خوری است ، که در دستگاه گوارش تولید باد میکند و باعث میشود حیوان بترکد .
و جالبه که با این همه مزیت ذکر شده ( ادعا ) پس چرا این سیستم در دنیا فراگیر نشده ( جایی خوندم که بیشتر از 20 ساله که این سیستم تولید علوفه در اروپا و آمریکا در بارش تحقیق شده ) !!!!! یعنی اونا به این مزایا توجه نکردن ؟؟؟
در هر صورت شاید اسب های شما انقدر با ارزش باشن که حتی علوفه کیلویی 2000 تومان هم چیزی نباشه :winksmiley02:
چرا خود شما مثل من نمیرید 1 کیلو جو بخرید و بریزید و 7 روز آب بدید و ببینید نتیجه چی میشه ؟!؟!؟ :blinksmiley:

راستی قرار بود چند تا PDF بفرستید :coolsmiley02:

دوست عزیز ممنون از حساسیتی که درباره این موضوع ایجاد کردین

من دقیقا تایید می کنم که 1 کیلو جو باید 7 کیلو هیدرو بده ولی منظورم از اون جمله فقط قسمت سینیش بود (در ادامه توضیح هم دادم)
منظورم این بود که 1 کیلو جو تبدیل به 7 کیلو می شه ولی نه در ابعاد 30*60
امکان داره اونجایی که سینی 30*60 گذاشته از میزان بذر بیشتری هم در اون سینی استفاده کرده باشه و محصول بیشتری درو کرده (لینک سایت مگاپرس هیتلر بود نتونستم بازش کنم):blinksmiley:

تا چند دقیقه دیگه پی دی اف هم آماده میشه

mowlana

Member
راستی در مورد قسمت ارزش غذایی ماده خشک شما فقط قسمت ساقه محصول هیدرو رو حساب کردین که اگه خشک بشه تبدیل به یک کیلو و صد گرم ماده خشک میشه
در حالی که در 7 کیلو محصول هیدرو به دلیل برداشت از ریشه ماده خشک بیشتری موجوده
مثلا فقط 400 گرم اون بذر باقیماندس + و بیش از 600 گرم ریشه موجوده

خب در مورد تر خوری اسبا شما اطلاعاتتون بیشتره ولی تصور من اینه که اسب های قوی هیکل در زمانهای قدیم همیشه در طبیعت فقط علوفه سبز میل می کردن، اگه اینطور نیست اصلاح بفرمائین

بازم ممنون

mowlana

Member
میگم چرا پست ها گزینه ویرایش ندارن

Index of /magazinepdf/GE_1803_p40.pdf

اینم ی مورد از کاشت هیدرو که از جو برای کاشت استفاده شده

بازم نظر
:dodgy:

hashemlo

Member
من فكر ميكنم كانكسهاي ساخته شده خيلي قيمتش بالاست وبراي كسي كه كم دام(اسب ) داره توجيه نداره اما ميشه به روش گلخانه اي هر كس به مقدار نيازش توليد اين علوفه را داشته باشه من دارم روش كار ميكنم اگر راه اندازي كردم حتما مطالب بيشتري را در سايت قرار ميدم .اما مهمترين نكته ارزش غذايي وخاصيت اين نوع علوفه مهمه اگر دوستان اطلاعات بيشتري دارن راهنمايي كنند ممنون ميشم ازشون

karami.m

New member
راستی در مورد قسمت ارزش غذایی ماده خشک شما فقط قسمت ساقه محصول هیدرو رو حساب کردین که اگه خشک بشه تبدیل به یک کیلو و صد گرم ماده خشک میشه
در حالی که در 7 کیلو محصول هیدرو به دلیل برداشت از ریشه ماده خشک بیشتری موجوده
مثلا فقط 400 گرم اون بذر باقیماندس + و بیش از 600 گرم ریشه موجوده

خب در مورد تر خوری اسبا شما اطلاعاتتون بیشتره ولی تصور من اینه که اسب های قوی هیکل در زمانهای قدیم همیشه در طبیعت فقط علوفه سبز میل می کردن، اگه اینطور نیست اصلاح بفرمائین

بازم ممنون

ممنون از توجه شما

درمورد سینی کشت ، برای اینکه خیالتون راحت بشه از خود آقای ساعدی سوال کنید .
در مورد بذر مصرفی هم این نکته رو باید در نظر داشته باشید که بذر زیاد باعث خفگی جو ها میشود " در ابعاد 30*60 بیشتر از یک کیلو 300 گرم استفاده نشود " تا 1 کیلو هم جا داره کم بشه ولی کمترش به صرفه نیست .

در مورد اون سایت هم که فی-ل-ت-ر هست اگه بتونید ببینیدش براتو خیلی مفیده ....

در مورد ماده خشک هم من همو عکسی که دیدید رو کامل " ساقه ، پوکه جو ، ریشه " رو خشک کردم ، گفتم که شما خودتون آزمایش کنید ، خرج زیادی نداره که همش 1 کیلو جو هست با 7 روز وقت آبیاری همین ....

برای تر خوری ، شما اسب را در اسارت نگهداری میکنید و حیوان به شما اعتماد میکند و هر چه برایش بریزید میخورد ولی همانطور که گفتید در گذشته در طبیعت بودن و به صورت طبیعی و آزادانه حق انتخاب داشتند ....

سیستم که در روز 1 تن علوفه تولید کنه ( بر اساس ادعای دوستان ) برای 100 راس اسب خوراک تامیین میکنه و باید ببینید شما 100 راس اسب دارید یا نه ، چو این سیستم در صورد کار کرد کامل ( بر اساس ادعای دوستان ) صرفه اقتصادی دارد .

و دوستانی که چند اسب دارند میتوانند به صورت محدود علوفه کشت کنند ولی باید سختی تولید رو بجون بخرن " چون آزمایش کردم میدونم چه مشکلاتی داره و بعد از 1 ماه خسته کننده خواهد شد" .

توصیه برای دوستان که میخواهند محدود تولید کنند :
بهتر است مراحل تولید علوفه را تا 7 یا 8 رو ادامه ندهید و همان روز 3 یا 4 روز بعد از کشت ، محصول را با کاه و کنستانتره مخلوط کنید و به اسب دهید ، این بهترین حالت ممکن برای شماست .

لینک pdf دومتون هم که اشتباه !!!!!

hashemlo

Member
تشكر جناب كرمي من فكر كنم تنها نبايد از اين علوفه غذا داد بلكه به عنوان مكمل مثلا 30 الي 40 درصد از غذاي اسب را تهيه كرد اما مشكل توليد كه به گفته شما مشكل هست ولي اگر گل خانه كوچكي درست بشه وسيني به مقدار لازم باشه وآبياري ساده و از نور خورشيد هم براي رشدش استفاده بشه قابل تحمل تره و اگر مطمعن شيم خطر كوليك را از بين ميبره وبراي رشد كره ها هم خوبه حتما سختي آن را تحمل ميكنيم

karami.m

New member
ما ایرانیها به تمدن 7000 ساله خود خیلی میبالیم ولی چیزی از این تمدن نمیدانیم ، یا اگر هم میدانیم به آن عمل نمیکنیم .
در قدیم برای رفع مشکل خاک در علوفه دام ، علوفه را میشستن و به اصطلاح غذای آماده شده به این روش را " شسته " میگفتند ، از روستاییان بپرسید :winksmiley02:
روش کار هم به این صورت بوده که کاه یا یونجه را در گونی میریختند و در گونی را گره زده و به داخل آب می انداختند " یا رود خانه یا نهر آب ، حوضچه " و حدود 1 ساعت در آب میماند و هر 10 - 15 دقیقه گونی را لگد مال میکردند و خاک علوفه به مقدار زیادی گرفته میشد ، و " شسته " میشد .
و حالا کاه یا یونجه خیس شده ، به آسانی با کنستانتره " در قدیم با آرد جو و ذرت " مخلوط میشود .

بنظر من شستن یونجه یا کاه خیلی راحت تر از تولید علوفه با این همه دردسر است .

hashemlo

Member
ولي من فكر ميكنم مانند سبزي شب عيد بشه توليد كرد واز قديمي ها سوال كنيم به راحتي اين كار را انجام ميدن اصلا هم كار خاصي نداره روز اول بذر را در پارچه نم ناك ميزارن و بذر كه يك مقدار جوانه زد بعد داخل سيني ميريزند وهر روز مقدار كمي بر روي آن آب ميپاشند

mowlana

Member
من فكر ميكنم كانكسهاي ساخته شده خيلي قيمتش بالاست وبراي كسي كه كم دام(اسب ) داره توجيه نداره اما ميشه به روش گلخانه اي هر كس به مقدار نيازش توليد اين علوفه را داشته باشه من دارم روش كار ميكنم اگر راه اندازي كردم حتما مطالب بيشتري را در سايت قرار ميدم .اما مهمترين نكته ارزش غذايي وخاصيت اين نوع علوفه مهمه اگر دوستان اطلاعات بيشتري دارن راهنمايي كنند ممنون ميشم ازشون

بله برای تعداد کم اصلا به صرفه نیست

و امید هست این بحث بجایی برسه که خیلی راحت و ارزان بشه به این مهم (جلوگیری از کولیک) رسید

روش گلخانه ایش هم خیلی خوبه - شاید اطراف بعضی باشگاههای اسب گلخانه های فعالی هم باشن که بخش کوچکی از اونا رو اجاره کرد

mowlana

Member
ممنون از توجه شما

درمورد سینی کشت ، برای اینکه خیالتون راحت بشه از خود آقای ساعدی سوال کنید .
در مورد بذر مصرفی هم این نکته رو باید در نظر داشته باشید که بذر زیاد باعث خفگی جو ها میشود " در ابعاد 30*60 بیشتر از یک کیلو 300 گرم استفاده نشود " تا 1 کیلو هم جا داره کم بشه ولی کمترش به صرفه نیست .

در مورد اون سایت هم که فی-ل-ت-ر هست اگه بتونید ببینیدش براتو خیلی مفیده ....

در مورد ماده خشک هم من همو عکسی که دیدید رو کامل " ساقه ، پوکه جو ، ریشه " رو خشک کردم ، گفتم که شما خودتون آزمایش کنید ، خرج زیادی نداره که همش 1 کیلو جو هست با 7 روز وقت آبیاری همین ....

برای تر خوری ، شما اسب را در اسارت نگهداری میکنید و حیوان به شما اعتماد میکند و هر چه برایش بریزید میخورد ولی همانطور که گفتید در گذشته در طبیعت بودن و به صورت طبیعی و آزادانه حق انتخاب داشتند ....

سیستم که در روز 1 تن علوفه تولید کنه ( بر اساس ادعای دوستان ) برای 100 راس اسب خوراک تامیین میکنه و باید ببینید شما 100 راس اسب دارید یا نه ، چو این سیستم در صورد کار کرد کامل ( بر اساس ادعای دوستان ) صرفه اقتصادی دارد .

و دوستانی که چند اسب دارند میتوانند به صورت محدود علوفه کشت کنند ولی باید سختی تولید رو بجون بخرن " چون آزمایش کردم میدونم چه مشکلاتی داره و بعد از 1 ماه خسته کننده خواهد شد" .

توصیه برای دوستان که میخواهند محدود تولید کنند :
بهتر است مراحل تولید علوفه را تا 7 یا 8 رو ادامه ندهید و همان روز 3 یا 4 روز بعد از کشت ، محصول را با کاه و کنستانتره مخلوط کنید و به اسب دهید ، این بهترین حالت ممکن برای شماست .

لینک pdf دومتون هم که اشتباه !!!!!

تشکر جناب کرمی

من در تلاشم این لینک هیتلر رو باز کنم
البته خیلی از نتیجه گیری های شما صحیحه
ولی کاش به فروم های خارجی هم سری می زدین - خارج از مسایل هزینه ای بسیار تاکیدات جالبی بر روی ارزش غذایی دارن

راستی ی سوال: اسب ها در طبیعت (مخصوصا طبیعت بکر گذشته) همیشه ترخوری نداشته اند؟ممکنه انتخاب خشک هم کرده باشن؟

لینک دوم تو سیستم من سالمه
هرچند عبارت GE_1803_p40.pdf

رو تو گوگل سرچ کنین هم بش می رسین

mowlana

Member
ما ایرانیها به تمدن 7000 ساله خود خیلی میبالیم ولی چیزی از این تمدن نمیدانیم ، یا اگر هم میدانیم به آن عمل نمیکنیم .
در قدیم برای رفع مشکل خاک در علوفه دام ، علوفه را میشستن و به اصطلاح غذای آماده شده به این روش را " شسته " میگفتند ، از روستاییان بپرسید :winksmiley02:
روش کار هم به این صورت بوده که کاه یا یونجه را در گونی میریختند و در گونی را گره زده و به داخل آب می انداختند " یا رود خانه یا نهر آب ، حوضچه " و حدود 1 ساعت در آب میماند و هر 10 - 15 دقیقه گونی را لگد مال میکردند و خاک علوفه به مقدار زیادی گرفته میشد ، و " شسته " میشد .
و حالا کاه یا یونجه خیس شده ، به آسانی با کنستانتره " در قدیم با آرد جو و ذرت " مخلوط میشود .

بنظر من شستن یونجه یا کاه خیلی راحت تر از تولید علوفه با این همه دردسر است .

بسیار جالب بود - ظاهرا سبزه دم عید هم اولین بار در تمدن قدیم ایرانیان کشت می شده

hashemlo

Member
اين هم فكر خوبيه ولي كلا توليد در كشور ما بسيار مشكله فروش محصول هم بسيار مشكلتر براي توليد كننده براي دلال فقط خوبه

SenatorHY

New member
با سلام خدمت تمامی دوستان این بنده حقیر این کار را در حجم زیاد انجام داده ام و با توجه به درخواست آقای حقگو گزیده ای از اطلاعات خود را در اختیار شما قرار می دهم :
این علوفه باید در یک محیط کاملا ایزوله تولید شود تا از ایجاد هرگونه آلودگی قارچی و کپکی جلوگیری شود و بتوان دما و رطوبت مورد نیاز گیاه را حفظ کرد.
مدت زمان عمل آوری از بذر تا برداشت : 7 روز
نسبت برداشت بذر به علوفه تازه : 1 به 7 و بعضا 8 بستگی به مدیریت مجموعه دارد
در صد وزنی ماده خشک : 20% تا 25%
این علوفه از نظر انواع ویتامین ها و عناصر و پروتئین عالی بوده البته بستگی به این دارد که شما از محلول خوراکی استفاده بکنید یا نه.
قیمت هایی که در اینترنت می باشد خیلی بالا می باشد ولی اینجانب با قیمت پایین تر این کار را انجام داده ام.
مصرف این علوفه به صورت تازه می باشد به این صورت که شما در طرح اولیه با توجه به نیاز روزانه خود سیستم را آماده کرده و هر روز هم همانقدر برداشت و مصرف می کنید به دلیل اینکه اگر بخواهید علوفه را خشک کنید هم وزن ماده خشک کم می باشد و هم اینکه در فرآیند خشک کردن حجم زیادی از مواد غذایی از بین می رود.
توجیه اینجانب نسبت به مصرف علوفه تازه برای حیوانات :
دوستان یک لحظه فکر کنید برای تمام عمر شما را از خردن میوه جات و مواد تازه محروم کنند و به شما بگویند از مواد خشک مصرف کنید آنوقت تازه متوجه می شویم که چه ظلمی به حیوانات می کنیم.
قیمت تمام شده برای هر کیلو علوفه تازه در این سیستم با توجه به قیمت بذر بوجاری شده جو که کیلویی 11000 ریال تمام می شود و قیمت محلول خوراکی و کارگر و هزینه برق و استهلاک در تولید روزانه 1 تن تقریبا 2500 ریال می باشد.
علوفه های تولیدی در این سیستم :
1) یونجه : در این سیستم می توان یونجه تولید نمود ولی به دلیل قیمت بالای بذر و بازدهی آن در زمین در طولانی مدت در این سیستم عملا صرفه اقتصادی ندارد.
2) ذرت : ذرت هم به دلیل قیمت بالای بذر و مدت زمان مورد نیاز برای رسیدن به رشد مناسب به صرفه نیست.
3) جو : اکثر کسانی که این کار را انجام می دهند با این بذر کار می کنند حتی در کشورهای دیگر به دلیل بازده مناسب در مدت زمان مناسب و قیمت بذر.
4) بذرهای دیگر : اطلاع خاصی ندارم.
اینجانب قبلا این کار را برای فروش علوفه انجام دادم در کار تولید هم موفق بودیم ولی به دلیل عدم حمایت دوستان و خراب کردن علوفه توسط وارد کنندگان علوفه و کنسانتره بنده زمین خوردم به همین دلیل اگر کسی دنبال تولید این علوفه می باشد اشتباه من را نکند چون هیچ کس از تولید کننده حمایت نمی کند و فقط برای مصرف دام خود سعی کنید این سیستم را راه اندازی نمایید.
به امید آنکه روزی این سیستم در ایران همه گیر شود البته به صورت کاملا اصولی و تمامی اراضی که درگیر تولید علوفه می باشد برای دیگر نهاده های دامی آزاد شوند تا دست مافیای علوفه کاملا قطع و کوتاه شود البته می شود گفت که این آرزویی محال و دست نیافتنی است ولی آرزو بر جوانان عیب نیست.

Jooyeshgar

New member
با سلام خدمت اساتید،
ما حدود 5 سال هست که بر روی این محفظه های کشت علوفه هیدروپونیک کار تحقیقاتی و تجاری سازی انجام دادیم. با تیمی از متخصصین کنترل، کشاورزی، دامپروری و اتوماسیون.
البته به خاطر قوانین سایت از ذکر اطلاعات تماس شرکت معذور هستم اما بعد از مطالعه همه مطالبی که در این تاپیک نوشته شده، به نظرم رسید ذکر یک سری نکات مفید باشه
روند کار به این صورت هست که باید بذر مرغوب و عاری از آلودگی برای مدتی خیسانده و سپس در ظروف دستگاه قرار بگیره.
برای سینی های با ابعاد 30*60 سانتی مترمی شه حداکثر از 1400 گرم دانه جو خشک استفاده کرد و بیشتر از این مقدار کارآیی مناسبی نداره.
محفظه داخلی دستگاه باید کاملا ضدآب و از جنسی باشه که مستعد رشد قارچ و کپک نباشه. ضمن اینکه باید عایق دمایی بسیار خوبی هم باشه تا مصرف برق کاهش پیدا کنه.
در طول دوره یک هفته ای رشد باید دما، رطوبت و ترکیب گازهای محفظه به خوبی کنترل بشه تا علاوه بر جلوگیری از رشد قارچ و کپک، گیاه بتونه از روز چهارم به بعد با انجام فتوسنتز مواد غذایی تولید کنه.
برای سرعت بخشیدن به این مسئله باید از طیف های خاصی از نور در مدت زمانهای مشخصی استفاده کرد. به این ترتیب درصد ماده خشک افزایش پیدا می کنه.
بنابراین روش سنتی سبزه عید برای اینکار مناسب نیست. چون طی دوره رشد مواد مغذی دانه صرف رشد علوفه می شه و محصول نهایی در بهترین حالت حداکثر 15 درصد ماده خشک خواهد داشت.
ضمن اینکه امکان سالم موندن محصول از هجوم قارچ و کپک ها خیلی هم زیاد نیست.
دقت کنید طراحی و ساخت همچین محیطی اصلا ارزان نیست و نیاز به تکنولوژی بالایی داره.
اگر همه مواردی که مطرح شد در دستگاه لحاظ بشه وزن علوفه در روز هفتم 6 برابر دانه خشک جو خواهد بود. آزمایشات نشون می دن که افزایش 7 یا 8 برابری فقط با آبیاری بیش از حد امکان پذیره که هم رطوبت محفظه رو بالا می بره (افزایش ریسک ایجاد قارچ و کپک) و هم درصد ماده خشک علوفه پایین می آد. پس در کانکسی به ابعاد 12*3*3 متر، حداکثر می شه روزانه 500 تا 600 کیلوگرم علوفه تازه تولید کرد.
علوفه ی 6 برابر شده دارای حداقل 20 درصد ماده خشک خواهد بود. یعنی 90 درصد ماده خشک در 1 کیلو بذر جو اولیه تبدیل می شه به 120 درصد ماده خشک در 6 گرم علوفه تازه.
اما این علوفه از نظر مواد مغذی بسیار بهتر از دانه جو هست. آنالیز علوفه نشون می ده که مواد مغذی مثل کلسیم، فسفر، پتاسیم، منیزیم، آهن، ویتامین E و غیره حداقل 20 درصد نسبت به دانه جو افزایش پیدا می کنه.
مزایای دیگه این دستگاه در تغذیه اسب رو می تونید در وب سایت یکی ار تولیدکنندگان معتبر خارجی از لینک زیر مشاهده بفرمایید:
http://www.foddersolutions.org/give-your-horses-what-nature-intended/
در مورد هزینه تولید هم برآوردها نشون می ده قیمت علوفه تولیدی در دستگاه کیلویی 260 تا 270 تومان هست. البته با در نظر گرفته قیمت جو هر کیلو 850 تومان (تمام تستها با همین بذر انجام شده) +احتساب خواب سرمایه خرید دستگاه به صورت سالیانه 24 درصد+هزینه برق (طبق تعرفه برق خانگی)+هزینه آب (طبق تعرفه آب لوله کشی خانگی) و هزینه ساعت کاری.
عمر مفید دستگاه با توجه به متریالی که در اون استفاده شده می تونه از 5 سال تا 30 سال متفاوت باشه. اما اگر دستگاهی اصولی ساخته شده باشه باید حداقل 20 سال بدون هزینه قابل توجهی بازدهی داشته بشه. در کل می شه گفت مقرون به صرفه بودن یا نبودن دستگاه تا حدودی به دید شخصیِ خریدارش بستگی داره.
یک دستگاه جمع و جور با ظرفیت تولید 100 کیلوگرم علوفه در روز ممکنه گزینه خوبی برای اسبداران باشه.
منتظر نظرات اساتید هستم.

yousefi

New member
سلام دوستان عزیز اینجانب در خصوص تولید این علوفه 3 سال کامل کار کرده ام و با تمام چالش های آن آشنایی دارم و در سال 93 نیز سامانه ای خاص را ایجاد کردم که با سرمایه گذاری پایین تر از سامانه های دیگر می توان شروع به تولید نمود این سامانه را نیز در دو محل راه اندازی کرده ام یکی در استان خراسان رضوی در یک دامداری نیمه صنعتی گاو شیری که 7 ماه متوالی تولید انجام داده و به مصرف رسانده و همچنین نتایج خوبی را ثبت کرده است در ضمن در این دامداری به یک رأس اسب نیز از این خوراک داده ام که اقبال خوبی داشت. سامانه دوم نیز در تهران در حال راه اندازی و برای یک دامداری برای خوراک گوسفند است.

بالا