تغذیه اسب در فصول مختلف

narges

Member
ایا تغذیه اسب در فصول مختلف فرقی هم میکنه ؟
بخصوص در تابستان و مناطق کویری و بسیار گرم
به اسبی با جیره غذایی روزی 9 کیلو بونجه و 3 کیلو جو در 3یا 4 وعده در روز هست ایا در فصل گرم تابستان این تغذیه فرقی می کند ؟
به گفته یکی از کارگران اصطبلبه دلیل گرمای شدید باید به وعده غذایی کاه اضافه کرد و از جو کم کرد ایا این گفته صحت دارد ؟
از دوستانی که در این باره اطلاعاتی دارند خواهش می کنم من را راهنمایی کنند . سپاس

پایه اصلی در تغذیه اسب علوفه خشبی(یونجه, کاه و...)است که به تناسب کارونیاز بدن اسب از غلات دانه ای,مواد ویتامینی ومعدنی ومکمل های سم استفاده میکنیم.
غلات دانه ای با توجه به اینکه جزو نیاز طبیعی بدن اسب محسوب نمیگردند عمدتا"جهت تامین انرژی کار مورداستفاده قرار می گیرند بدین معنا که اسبی که دارای فعالیت های ورزشی و زیبایی نیست(در اصطبل ویا نهایتا"پادوک نگهداری میشود) شاید نیاز چندانی به تغذیه غلات دانه ای نداشته باشد ویک تغذیه خشبی(یونجه و..)غنی به همراه مکمل های معدنی وویتامینی نیاز بدنش را تامین نماید .
جهت مقدار غلات دانه ای در جیره غذایی شما را به تاپیک زیر ارجاع میدهم واما درباره تغییر جیره در تابستان وزمستان.من به شخصه با تغییر فصل جیره خود رابدلیل تعییر دما وتغییرمیزان کار تغییر میدهم.
بدین معنا که در زمستانها بدلیل کاهش دمای هوا ومیزان کار اسب!ونیاز به تامین حرارت بدن اسب در باکس ,مقدار(نسبت خشبی به دانه ای) علوفه خشبی راافزایش داده(چون مکانیسم جذب مواد خشبی با دانه ای در دستگاه گوارش اسب متفاوت است!) واز مقدار یونجه بیشتری در زمستان استفاده میکنم ودر بهار وتابستان با توجه به میزان کارکرد اسب از فرمول ارائه شده در تاپیک زیر استفاده می کنم واما در مورد توصیه کارگر مورد اشاره,شما پهن اسبتون روبررسی کنید, اگر پهن فرم دار(متضاد اسهال ویا پهن گاوی) واسب شما هر روز کار میکندویا در تابستان در زیرآفتاب تند(هوای خیلی گرم)به مدت طولانی سواری نمی کنیدواحتمال دهیدراته برای اسب شما وجود ندارد نیازی به کم کردن جو نیست.
گاهی اوقات مقدار بیش ازحدکنسانتره ها(شامل دانه های روغنی) باعث شل شدن پهن وبالتبع از دست دادن آب واملاح بیشتر بدن واگر همراه با سواری به مدت طولانی در هوای گرم وفعالیت بیش از حد اسب(بدلیل انرژی بالا) باشد احتمال دهیدراته در اسب را که بسته به میزان شدت خطرناک هم می تواند باشدبالا میبرد.
جیره غذایی اسب را تا حد ممکن با کمک یک کارشناس تغذیه اسب از نظر انرژی کار وموادمعدنی وویتامینی ومکمل های مورد نیازبالانس نمایید
فقط دو توصیه برای تغذیه
1-خوراک خود را در تعداد وعده های ثابت زمانی بیشتر وترجیحا" جداسازی علوفه خشبی از غلات دانه ای وترجیحا"غلات دانه ای را پس از علوفه خشبی عرضه کنید.
2-در هر وعده بیش از 5/2 کیلو گرم(دانه ای وخشبی) فقط میزان دفع مواد را بالا میبرد.!
ودو توصیه بخصوص برای تابستان
ا- آب تمیز وهمیشگی وفراوان در دسترس اسب
2-اطمینان از وجود سنگ نمک در آخور اسب

http://www.horse.ir/fa/index.php/topic,2617.0.htm
l

احسان

Active member
در فصل گرم کلاً ميزان تغذيه اسب ها کم ميشه و اين خودش ممکن هست مشکلاتی را ايجاد کنه البته در اسب ها بسته به کاری که انجام ميدهند تفاوت داره و حتی راه درمان (درمان که نميشه گفت ) راه برخورد با اين مشکل هم بسته به نوع فعاليت اسب فرق ميکنه

از يک طرف دوستان ميگويند که کاه بديم خوب اين خودش مشکل ايجاد ميکنه
بايد جيره اسب رو تنظيم کرد همه مواد رو هم بايد به اسب داد
ولی يک سری چيز ها رو هم ميشه اضافه کرد مثل
شما نظر بديد مثل چی؟

به قول دکترشهبازی چیزهایی که طبع سردی دارنند.
یا مایعات بدن رو بیشتر تامین می کنند؟!

به شخصه از کاه وتفاله چغندر در جیره اسبم استفاده نمی کنم(مدتهاست!).

ولی سبوس چرا,اونم توکنسانتره.!
ملاس هم..ای..گاهی وقتها,اگه کاراسب زیادبشه.!

شما راهنمایی بفرمایید؟

احسان

Active member
بازم ميگم بسته به کار اسب فرق ميکنه اما اصلاً با چغندر موافق نيستم
اما کاه به مقدار کم خوب هست چون همه جيره يونجه باشه اونم خوب نيست کاه به مقدار کم

ديگه سبوس گندم هم خوب هست

دکتر شهبازی هم درست فرمودند مواد با طبع سرد مثل هندوانه و خيار و غيره
بايد به اين نکته هم اشاره کرد چون به علت گرما ميزان زياد مواد معدنی اسب در هنگام عرق کردن از دست ميده اون ها رو هم بايد در نظر گرفت
يک سری چيز های ديگه هم هست که بايد در نظر داشت که به موقع انجام ميديم

اما من نميفهمم چرا همه جو رو کم ميکنند خوب بله بايد نسبت جويی که در زمستان ميداديم با تابستان فرق کنه ولی نه خيلی زياد باز هم دکتر شهبازی عزيز خوب گفتند که همينطوری يک دفعه نميشه غذای اسب رو زياد کرد يا کم کرد

در کل به نظر شخصی بايستی دمای محيط باکس يا محل نگهداری اسب رو در فصل گرما کاهش داد شستشو اسب هم خوب هست با آب حالا از ان طرف بام نيفتيد اسب رو سرماش بديد با آب يخ و بعدم اسب رو بگذاريد در جلو باد

دکتر جان
جو رو برای بیش بود سطح پروتئین,کم کردن نه! زیادیش خوب نیست؟!(روزی5کیلو برای اسب خوابیده تواصطبل!!).
درباره کاه هم,به نظرم این یونجه های آفتاب خشک موجود تا حدودی کار کاه روهم انجام میده؟!

shabdiz

Member
تغذیه اسب به خیلی چیزا بستگی داره.حالا من تابستون زمستون رو نمیدونم ولی یه نرم افزار آنلاین بود
برای تخمین زدن تغذیه اسب که نسبت به وزن اسب مثلا اسبی که اضافه وزن داره یا کمبود وزن ،کار وفعالیت
اسب ، یکی دیگه هم دیدم نژاد رو هم تو محاسبات در نظر میگرفت.
بعد نتیجه رو نشون میداد تو یه جدول که اگه یه مادیون حامله بود تغذیه اش چه طوری باشه اگه نریان چطور و
اگه مادیون در حال شیردهی هست به چه چیزایی احتیاج داره، صحتش کارش رو نمیدونم!

کاملا" درست میگی,جیره نویسی یک کار تخصصی است.!
ولی منابع غذایی مختلف با توجه به جغرافیا ودر دسترس بودن,متغیرات وبالتبع ارزش های غذایی متفاوتی رو ایجاد میکنه.!
به همین دلیل جزئیات ,باتوجه به منابع موجود تعریف میشه وعمومی نیست.!
به قول دکتر شهبازی,حتی یونجه از محلی به محل دیگه ارزش غذایی متفاوت وحتی چین یونجه ارزش غذاییش رو تغییر میده.!
بدین دلیل است که جیره نویسی در جزییات بیشتر شکل بومی وبا توجه به منابع موجود وغنای آن تعریف می گردد.

سزار گفت:
سلام دوستان
ایا عطسه کردن اسب میشه بعلت کاه پونچه باشه؟
اگه یونجه ات کپک داره یا کاه ویونجه ات خاک داره ,چرا که نه!!حتی یونجه گل دار؟!!تیغ دار!!
ولی عطسه خیلی ,خیلی چیزهای ساده اما پیچیده پشتش می تونه داشته باشه:

sezar1972

Member
oliveira گفت:
اگه یونجه ات کپک داره یا کاه ویونجه ات خاک داره ,چرا که نه!!حتی یونجه گل دار؟!!تیغ دار!!
ولی عطسه خیلی ,خیلی چیزهای ساده اما پیچیده پشتش می تونه داشته باشه:
میشه بیشتر توضیح دهید که پشت عطسه البته تک عطسه
چی میتواند باشه ؟ وراه های درمان احتمالی را بفرمائید.با تشکر

شما درباره کاه ویونجه که استفاده میکنی ,بگو.!درباره بدنش بگو آیا بیرون نزده؟!یونجه ات چین چنده تیغ نداره؟!
بهتره آقای دکتر بیشتر توضیح دهند.

sezar1972

Member
oliveira گفت:
شما درباره کاه ویونجه که استفاده میکنی ,بگو.!درباره بدنش بگو آیا بیرون نزده؟!یونجه ات چین چنده تیغ نداره؟!
بهتره آقای دکتر بیشتر توضیح دهند.
من امروز میرم باشگاه و در باره یونجه سوال میکنم و خدمتتان عرض میکنم

فربود

Active member
آیا در تابستان مخصوصا تابستان جنوب (بوشهر) که هوا خیلی خیلی گرم و شرجی هست یه کم لاغر شدن مادیانی که شیر کره میده عادی است ؟ یا نه اگر تغذیه مناسب باشد نباید ضعیف شود ؟