تشخیص ترس توسط اسب و عکس العمل

اسب چه نوع ترسی رو تشخیص میده؟
صرفا ترسی که انسان از اسب داره(حالا به هر دلیلی) ؟
یا هرمساله دیگری که موجب ترس انسان شده باشه ،توسط اسب قابل تشخیصه؟

مثلا اگه از سگ باشگاه بترسی و کنار اسب بایستی،آیا اسب این ترس غیر اسبی(!) رو تشخیص میده؟ و ایا همون عکس العملی رو نشون میده که در برابر ترس از خودش داریم؟

امیدوارم منظور سوال رو واضح بیان کرده باشم

mahsa

Member
به نظر من هر ترسی تشخیص میده چه اسبی و چه غیر اسبی
راستش تا الان برای من پیش نیومده که بخوام دقیقا" بگم عکس العملش با حالتی که از خودش میترسی یکی هست یا نه
سوال جالبی بود برای خودت پیش امده؟

mahsima

Member
آره به نظر منم تشخیص میده و قشنگ برا منم پیش اومده از چیزی غیر از اسب اگر بترسم اسب هم از اون میترسه اگر هم از خود اسب بترسم اسب عصبی میشه.

به نظر من هر ترسی تشخیص میده چه اسبی و چه غیر اسبی
راستش تا الان برای من پیش نیومده که بخوام دقیقا" بگم عکس العملش با حالتی که از خودش میترسی یکی هست یا نه
سوال جالبی بود برای خودت پیش امده؟

راستش چون همه باشگاهها سگ دارن(!) و منم میترسم از سگ،تا به اسبا میرسم آرامشم بهم خورده و استرس دارم که مبادا یهو سگ بیاد پاچمو بگیره!
و اینکه مدام حواسم به اطراف هستش،اسب اینو درک میکنه و باعث میشه نتونم تو انتقال عواطف و احساسات اسبیم موفق باشم.
و گاها احساس میکنم که اسب هنوز مردد هستش برای اعتماد کردن به من.(البته این فقط یه احساسه،از صحتش اطمینان ندارم)
ودقیقا برای اینکه بفهمم اسب چقدر در تشخیص این ترس(از سگ!البتهاز چیزای دیگه هم میتونه باشه ولی من برای مثال اینو عرض کردم) قدرتمنده،این سوال رو پرسیدم.تا بدونم
عکس العملش چیه؟گاز؟لگد؟عصبی شدن؟

و این ترس هم باعث میشه نتونم اونطور که باید روی زین محکم بشینم و این تزلزل( هر چقدر کم و ناچیز) توجه اسب رو جلب میکنه

آره به نظر منم تشخیص میده و قشنگ برا منم پیش اومده از چیزی غیر از اسب اگر بترسم اسب هم از اون میترسه اگر هم از خود اسب بترسم اسب عصبی میشه.

نمیدونستم اسب هم از همونی که ما میترسیم ممکنه بترسه!
جالب بود

خارج از انجمن به جواب سوالم رسیدم!!!

برای دوستانی که مثل من این سوال واسشون پیش آمده بگم که:

ترسی که من در سوال بیان کردم(ازهر چیزی غیر از اسب)،هیچگونه ارتباطی به ترس اسبی نداره!
در واقع اسب عکس العمل خاصی نشون نمیده و اصلا این دو موضوع کاملا از هم مجزا هستند.
پس اگر سگ باشگاه انداخت دنبالتون،نگران این نباشید که این ترس ممکنه اسب رو عصبی بکنه و متعاقبا گاز یا لگد!

خارج از انجمن به جواب سوالم رسیدم!!!

برای دوستانی که مثل من این سوال واسشون پیش آمده بگم که:

ترسی که من در سوال بیان کردم(ازهر چیزی غیر از اسب)،هیچگونه ارتباطی به ترس اسبی نداره!
در واقع اسب عکس العمل خاصی نشون نمیده و اصلا این دو موضوع کاملا از هم مجزا هستند.
پس اگر سگ باشگاه انداخت دنبالتون،نگران این نباشید که این ترس ممکنه اسب رو عصبی بکنه و متعاقبا گاز یا لگد!
سعی کن به جوابی که گرفتی زیاد اعتمادنکنی.چون تجربه خوبی نمیتونه باشه.
بخصوص اگه تو گشت یه گله سگ ولگرد پارس کنان به اسبت حمله کرد.

mahsa

Member
فکر کنم منظورت بیشتر در مورد ترس قبل از سواری بود حالا از سگ یا چیز دیگه در این صورت فکر کنم اسب تا حدودی متوجه مسئله میشه ولی چون خطری تهدیدش نمیکنه عکس العملی نشان نمیده
اتفاقا" وقتی سگ دنبالت میکنه اسب عکس العمل نشان میده ولی بستگی به خصوصیات اخلاقی اسبت داره مثلا" یک بنده خدای از ترس سگی که دنبالش بود رفت داخل باکس اسبش اسب هم امد جلو یک چندباری حالت دفاعی نسبت به سگ گرفت ولی نه لگد زد نه گاز گرفت از یک طرف اسب دیگه ی که سوار داشت صدا سگ شنید و ...

سنا

Active member
من كه از سوسك ميترسم معمولا جلوي اسب يه دفعه فرار ميكنم و چون اسب نميدونه چرا من عكس العمل يه دفعه اي نشون ميدم خوب اونم يه عكس العملي نشون ميده اما اينكه مشخصا بفهم و بدونه كه اين حالت من كه مضطربم و ميترسم از چيه خوب نميدونه و 100% كسي كه مضطربه نميتونه اونطور كه بايد ارتباط عاطفي با اسب برقرار كنه

مثلا من ميرم پيش دوستم اما از مادرم ناراحتم درسته كه دوستم ميفهمه من چرا اينجوريم(تازه اگه بفهمه)اما اونطور كه بايد بهم خوش نميگذره(يه مثال ساده بود و ضعيف:happysmiley:)
اميدوارم منظورم رو رسونده باشم

سعی کن به جوابی که گرفتی زیاد اعتمادنکنی.چون تجربه خوبی نمیتونه باشه.
بخصوص اگه تو گشت یه گله سگ ولگرد پارس کنان به اسبت حمله کرد.

آخه استاد(میدونم،خودمم!)
شما که تازه واردها رو در نمیابید،ما هم مجبور میشیم برای رفع این علامت سوالها اقدام کنیم،که البته شاید این اقدامات به قیمت جونمون تمام بشه(مثل همین یه گله سگ ولگرد که مثال زدید!)

البته منظور من با این مثال شما برابری نمیکنه.
مثال سنا یه کم نزدیکه.
اینکه سگ دنبال اسب بکنه منظورم نیست،اینکه اسب بفهمه من از سگ(سگی که اسب هنوز ندیده و من قبل از دیدار با اسب،سگ رو دیدم!) ترسیدم،و آیا همون کاری رو میکنه که وقتی از خود اسب بترسم؟

البته باز هم مطمئن نیستم سوالم رو درست مطرح کرده باشم:blushsmiley:

من كه از سوسك ميترسم معمولا جلوي اسب يه دفعه فرار ميكنم و چون اسب نميدونه چرا من عكس العمل يه دفعه اي نشون ميدم خوب اونم يه عكس العملي نشون ميده اما اينكه مشخصا بفهم و بدونه كه اين حالت من كه مضطربم و ميترسم از چيه خوب نميدونه و 100% كسي كه مضطربه نميتونه اونطور كه بايد ارتباط عاطفي با اسب برقرار كنه

مثلا من ميرم پيش دوستم اما از مادرم ناراحتم درسته كه دوستم ميفهمه من چرا اينجوريم(تازه اگه بفهمه)اما اونطور كه بايد بهم خوش نميگذره(يه مثال ساده بود و ضعيف:happysmiley:)
اميدوارم منظورم رو رسونده باشم

وقتی از سوسک میترسی و فرار میکنی،اسب که میبینه این استرس تو رو ،عصبی نمیشه؟اصلا عکس العملی نشون میده؟گازی چیزی!

(خوش بحال دوستت!اگه بفهمه با اسب مقایسه ش کردی!!!)

آخه استاد(میدونم،خودمم!)
شما که تازه واردها رو در نمیابید،ما هم مجبور میشیم برای رفع این علامت سوالها اقدام کنیم،که البته شاید این اقدامات به قیمت جونمون تمام بشه(مثل همین یه گله سگ ولگرد که مثال زدید!)

البته منظور من با این مثال شما برابری نمیکنه.
مثال سنا یه کم نزدیکه.
اینکه سگ دنبال اسب بکنه منظورم نیست،اینکه اسب بفهمه من از سگ(سگی که اسب هنوز ندیده و من قبل از دیدار با اسب،سگ رو دیدم!) ترسیدم،و آیا همون کاری رو میکنه که وقتی از خود اسب بترسم؟

البته باز هم مطمئن نیستم سوالم رو درست مطرح کرده باشم:blushsmiley:
اولا" که درست می دونی خودتی.
دوما" که اسب فقط ترس شما رو متوجه میشه واینکه از چی میترسی موضوعیه که خودش دنبالش می گرده.حال ممکنه این موضوع سایه یه تیری باشه وسط زمین افتاده یاآبی که وسط مانژجمع شده یاحرکت شاخه ای که نور ازداخل اون به چشاش می تابه.در صورتیکه شماازهیچ کدومش نترسیدی وتوذهنت هست که یه پودل کوچولو بیرون مانژ داره ورجه وورجه میکنه.
اگه به مثال های بچه هاهم توجه کنیدمی بینید که متوجه ترس مالک وسوارمیشه ونسبت به اون احساس خطرمیکنه وعکس العمل نشون میده.(مطمئن باش بعد از این مرحله, دیگه موضوع ترس وحدعکس العمل مناسب رو خودش نشون میده).
ولی به طور کلی اسب در مواجه با موضوعات جدید تمام جرئتش رو ازسوارش می گیره مگر اینکه انجام اون موضوع(رد شدن از یه برکه آب ) براش کاملا" عادی شده باشه ودراون صورت هم (عبوراز یک مانع ) ترس سوارش رو کاملا" دریافت میکنه وهر موضوع جدیدی که در مواجه با سوار ترسیده مواجه بشه براش یه هیولاست.:blinksmiley:

اگر در مورد چیزی کمتر پاسخ میدم برای اینه که فکر میکنم به اندازه دانستنم قبلا" توسط دوستان جواب داده شده وسعی می کنم وارد تکرار نشم.
سعی کن رم خوردن اسبت در هنگام سوار شدن روهم درترس وانقباض عضلاتت جستجو کنی.:winksmiley02:

hmd

Member
معمولا حیوانات احساسات کسی رو که کنارشون هست رو می فهمن و درک می کنن و بهش پاسخ می دن
حالا چه اسب چه سگ چه....
این خصوصیت همه ی حیوانات هست...
اگه منظورت از ترس اینکه از چیزی غیر از اسب بترسی و اون ترستو درک کنه بله همینطوره...
برای من بارها پیش اومده...حتی اسبی که اولین بار سوارش شدم و مسئله ای پیش اومده و عصبی شدم اسب هم سریعا عکس العمل نشون داده و پرخاشگری کرده....

سنا

Active member
وقتی از سوسک میترسی و فرار میکنی،اسب که میبینه این استرس تو رو ،عصبی نمیشه؟اصلا عکس العملی نشون میده؟گازی چیزی!

(خوش بحال دوستت!اگه بفهمه با اسب مقایسه ش کردی!!!)
آره گفتم كه همونطور كه استاد هم فرمودند اون اسبه كه بايد دنبال عامل ترس بگرده
عامل ترس رو اسب هميشه نميفهمه اسب فقط ميدونه كه نسبت به استرس پاسخ ميده (پاسخش هم بستگي به اسب داره)

دوستام از خداشونه من با اسب مقايسشون كنم :tonguesmiley::winksmiley02: