بیماری های سم

sohrab

Active member
نرم شدن بافت سم در قسمت غورباقه ای همان بیماری گندیدگی سم است؟ درمانش چیست؟

Dr_Ghaffari

Active member
جسم قورباغه اي:ساختار مثلثي شكل . نرم . انحناپذير و ارتجاعي كه از پاشنه تا مركز كفه سم امتداد دارد .اين ساختار بافت شاخي و محكم سم را ندارد.نام ديگر آن بالشتك سمي است 1-فعاليت ضربه گيري و ضد لغزش دارد و براي حفظ سلامتي و رشد مناسب سم بايد با زمين تماس داشته باشد.غيار بيش از حد آن علاوه بر كاهش رشد سم ممكن است به سايد بون منجر شود.!بيماريهاي بالشتك سمي:برفك:خصوصيات درمانگاهي:1-يك حالت نكروزي كه شيارهاي شاخي را در امتداد كل قورباغه درگير مي كند.سبب شناسي:مديريت ضعيف . ايستادن اسب در شرايط غير بهداشتي . بستر سفت . مرطوب و گلي و كوتاهي در تميز كردن منظم سمها.2- عفونت با ارگانيزمهاي نكروز كننده مانند فوزوباكتريوم نكروفوروم.(بوي گنديدگي در كف سم هنگام پاك كردن)نشانه ها:1-در پاي خلفي نسبت به پاي قدامي شايع تر است.(يكي از دلايل اين است كه كمتر تميز مي شود به دليل عدم رضايت حيوان)!2-مي تواند در يك يا چند اندام حركتي اتفاق بيا فتد.3-بوي نامساعد نكروزي هنگام معاينه پا به مشام مي رسد.4-شيار درگير ترشحات غليظ . تيره . مرطوب و متعفن دارد.5-با يك معاينه دقيق ممكن است مشخص كند كه شيار از مقدار طبيعي عميق تر است. تشخيص:1-فقدان لنگش در بيشتر موارد.2-ترشحات تيره و متعفن. درمان:1-اصلاح مديريت اصطبل2-تميز و خشك كردن جايگاه3-بهداشت و نظافت منظم پا.4-پاك كردن و استفاده روزانه از محلول ضد ميكروبي تا زماني كه سلامتي حاصل شود.در موارد شديد ممكن است آنتي بيوتيك سيستمي ضرورت داشته باشد.5-مواد قابض نيز ممكن است مفيد باشد.6-ممكن است نعلبندي ويژه ضرورت پيدا كند. كه در نعلبندي لنگش به آن اشاره خواهد شد..! كانكر:بيماري ديگري الست كه شبيه برفك سم مي باشد. ولي به طور مشخص پاهاي خلفي را مبتلا مي سازدو بويژه در اسبهاي باركش ديده مي شود.1-كوفتگي و عفونت شيار هاي پاشنه بارها و قورباغه اتفاق مي افتد.2-بيماري در ارتباط با مديريت ضعيف استو وقتي اسبها در شرايط مرطوب نگهداري شوند مستعد ابتلا هستند.درمان:1-زدودن و پاك كردن2-پوشاندن با مواد قابض3-درمان موارد شديد همان درمان برفك سم است. رشد بيش از حد جسم قورباغه اي:سبب شناسي آن ناشناخته است.نشانه ها:1-ناهنجاري ظاهري وجود ندارد :رشد سريع و مفرط اپيتليوم قورباغه است.2-افزايش ضخامت قورباغه بدون فرسايش كافي براي تركيب پا مضر است.تشخيص:از روي تاريخچه و يافته هاي درمانگاهي درمان:يكي از تنها دلايلي كه براي برداشتن و تراشيدن عاقلانه بافت اضافي توسط نعلبند عنوان مي شود درمان اين بيماري است. نئوپلازي قورباغه(فيبروم):خصوصيات درمانگاهي:نشانه ها:از نظر محل وقوع شبيه برفك سم است بافت نكروزه تيره و متعفن در شيار وجود دارد . تشخيص:از روي نشانه ها و تاريخچه. درمان:برداشتن و اصلاح به روش جراحي..!(كار نعلبند نيست آقا جان!) نكروز: سبب شناسي:ايسكمي است يا عدم خون رساني بافتي. اميد وارم مطلوب و مقبول واقع شود. اصطلاح گنديدگي سم به طور عمومي به كار مي رود و عموما بيماريهاي ذكر شده را شامل مي شود.

sabidad

Member
آقای دکتر غفاری
سلام
از توضیحات شما متشکرم
من با جابجایی اسبم تقریبا مشکل عفونت با ارگانيزمهاي نكروز كننده را حل کردم ولی هنوز پشت سم اسبم خوب نشده
ضمنا روغن سم و پودر تقویت سم هم استفاده میکنم غذای مکمل هم میدم

پیوست ها

• pish2 0210.jpg
    pish2 0210.jpg
    22.9 کیلوبایت · بازدیدها: 9

sabidad

Member
کمک
من خیلی نگران پیشرفت ترک های سم اسبم هستم اگه ممکنه کمکم کنید :'(

پیوست ها

• pish2 0240.jpg
    pish2 0240.jpg
    30.4 کیلوبایت · بازدیدها: 9
  • pish2 0200.jpg
    pish2 0200.jpg
    24.8 کیلوبایت · بازدیدها: 8
  • pish2 0180.jpg
    pish2 0180.jpg
    24.9 کیلوبایت · بازدیدها: 7

فربود

Active member
اصلا نگران نباش ... آخرش اینه که اسبت رو مثل اسب من مفت ردش میکنی تا بره . من روی اسب قبلیم یک میلیون و خورده ایی ضرر کردم . همون که سمش افتاد ........

بالا