بهترین تغذیه برای مادیان قبل و بعد از بارداری

این شد دستت درد نکنه وطن یکم به زبان عامیانه صحبت کنین که ما هم بفهمیم
بعد از 8 ماهگی برای 3 ماه آخر اگه درشت و 2 لو باشه بهترین نوع تغذیه چیه؟سن تقریبا 10 سال

vatan

Member
منظور از 2 لو را متوجه نمیشم؟ راهنمایی کنید!!!
ولی ما در جیره نویسی بهترین تغذیه نداریم!!!! میگیم جیره بالانس با ارزان ترین قیمت!!!!
که این جیره بالانس با ارزان ترین قیمت بستگی به یه سری پارامتر های خود مادیان داره به طور مثال وزن مادیان -2- وضعیت اسکور بدنی 3- ماه چندم آبستنی 4- فعالیت مادیان در روز آیا مادیان را سوار میشید ؟ چه فدر؟ به چه صورت؟(قدم- یورتمه-چهار نعل یا لنژ)
و یکسری دیگه بستگی به مواد غذایی در دسترس شما داره چه مواد غذایی دارید مثلا یونجه- کاه- سبوس- جو- دانه ذرت- سبوس یا کنجاله ها
و نکته مهمتر در مورد مواد غذایی کیفیت این مواد هست مثلا آیا جو شما بهاره هست یا پاییزه یا در مورد یونجه چین چندم هست و از چه منطقه ای آیا یونجه همدان هست و چین دوم وسوم یا یونجه اصفهان هست یا نه یا شاید این که میگم باورتون نشه!!! مزرعه با آبیاری قطره ای آبیاری شده یا به روش سنتی( چون هر کدام از این روش آبیاری بر روی پروتئن یونجه موثر هست)
در کل اینکه یک نفر که به جیره نویسی مشرف هست باید اسب را ببینه یه سری هم به انبار مواد غذایی شما بزنه و فعالیت مادیون را ببینه و بعد برای شما جیره نویسی کنه.
امیدوارم که خیلی پیچیده اش نکرده باشم!!!!!!!!! البته کار پیچیده ای هست!

ممنون از راهنماییت وطن جان
2لو = پهن
جیره بالانس برام مهم نیست که قیمت کم باشه یا زیاد من مادیانمو میخوام از سهراب (کرد) بکشم میخوام سال دیگه بهترین کره رو برام بده هم تغذیه مادیان قبل ازآبستنی و بعد از آبستنی برام مهمه هم تغذیه کره و هر چیزی که باعث رشد کره بشه مخارجم برام مهم نیست
1. وزن مادیان تو چه ماهی سه ماه آخر آبستنی ؟؟؟
2. اسکور بدنیشم که مادیان درشت و پهنیه
3.فعلا که آبستن نیست انشاالله فروردین یا اردیبهشت میکشمش
4.در هفته 2 تا 3 بار قدم که به ماهای آخرآبستنی برسه سعی میکنم سوارش نشم (وقت سواری مادیان خیلی بازی میکنه )
5.از هر جو و یونجه ای که بهتر باشه سعی میکنم گیر بیارم و استفاده کنم
حق با شماست باید یه جیره نویس خوب گیر بیارم

vatan

Member
فقط سعی کن که مادیان چاق نشه که کره ریز بده.
میشه از موادی در جیره استفاده کرد که کره باهوش تر از بقیه شود!!!!!!! تعجب نکنید حقیقت داره.

من علم تغذیه رو دوست دارم هر چه قدر که وطن جون صحبت میکنی من بیشتر مایل میشم بدونم آیا یه مرجع کامل مثل کتاب در این مورد میشناسی به من معرفی کنی ؟
حالا چی چیزی کره رو باهوش تر میکنه ؟

vatan

Member
در رابطه با تغذیه اسب کتاب فارسی خوب به هیچ وجه نداریم!!!!
ولی در رابطه با علم تغذیه اگه برای مطالعه آزاد قصد دارید کتاب هست ولی اگه برای یاد گرفتن این که خودتون جیره نویسی کنید باید حتما دانشگاه برید!!!! چون جیره نویسی که گوشه ای از دانش تغذیه هست احتیاج به مقدماتی همچون دانش بیوشیمی و فیزیولوژی و...... داره.
در رابطه با نوع ماده به کار رونده برای درخشش مو اسب یا افزایش ایمنی اسب یا افزایش هوش کره اسب با عرض شرمندگی جزء اسرار !!!! کاری هست.

کجا را متوجه نشدید؟
فقط یه نکته را داشته باشید این که در جیره نویسی معمولا البته از قید معمولا استفاده کردم که مطلق نباشه تغذیه مادیان آبستن را تا 8 ماهگی مثل مادیان خالی در نظر میگیرند و در 3 ماه آخر میزان انرژی و پروتئن و کلسیم و فسفر و..... را افزایش میدهند.
تا اونجا که شنیدم80٪ از رشد کره در سه ماه آخر بارداری انجام می گیرد.
1- درصد افزایش جیره بالانس شده در سه ماه آخربارداری(استفاده ازچه نوع فسفر دربالا بردن هوش:happysmiley:)
2-تغذیه مادیون در افزایش حجم وکیفیت شیر در شش -هشت ماه شیردهی
3-تغذیه کره در دوران شیرخواری ویکساله پس ازجدا شدن از مادر
به اضافه افزودنی های توصیه شده که ممکن است درشرایط عادی تغذیه مفید بوده ولی مشترک نیست.
اگه ممکنه به این سوالها هم پاسخ دهید.
آیا نموداروزن گیری مشترک ومشخصی هم برای تشخیص رشد نرمال کره اسب(سوختن و..)وجوددارد؟
ومیزان رشد قابل انتظار ازطریق روشی قابل پیش بینی است؟

emad

Member
سلام دوستان .. این سوال برای من هم پیش آمده .. چون هم خودم مادیانی دارم که 7 ماهه آبستن هست...
خیلی می خوام درباره جیره ی غذایش بدونم .....

خوب تا اینجای تاپیک که خوندم همه چیز اسرار بوده ....

دوستان ما اینجا هستیم تا دانستهای خودمون رو به هم منتقل کنیم و بهترین بهر رو از اطلاعات همه دیگه ببریم ....

خوب اون چیز های که عمومیت داره رو بگین تا ما هم استفاده کنیم..........................

واقعا" هیچ اسرار مگویی وجودندارد .اسرار مگو ازکم بودن اطلاعات درباره نوع روش تغذیه منطقه ای ونیازهای مادیان شماناشی میشود.
همانطورکه در بالااشاره شدتغذیه دردو سوم دوره آبستنی فرق چندانی با زمان های غیرآبستنی نداردولی تغذیه مادیان دریک سوم آخرآبستنی بهتراست تحت نظر یک متخصص انجام گیرد تانتیجه وتفاوت بسیارمحسوسی را بدست آورید.
شایدمتخصص شماتشخیص دهد مادیان نیازبه افزایش سطح پروتئین ,ویتامین وموادمعدنی دیگردارد.
شایدبه شماتوصیه کند که ازکنسانتره های مخصوص دوران بارداری استفاده نماییدوهمچنین مادیان شمارااز استفاده ازداروهایی دردوره هایی منع ویابالعکس او را روی ویتامین های خاصی نگهدارد.

ولی به طورعمومی وزن مادیان در سه ماهه آخرازاهمیت زیادی برخورداراست وتشخیص وزن درست (نه چاق ونه لاغر) تاثیر ونشانه خوبی بر زایمان کره ای مناسب باتوجه به پتانسیل مادیان شمادارد.

من علم تغذیه رو دوست دارم هر چه قدر که وطن جون صحبت میکنی من بیشتر مایل میشم بدونم آیا یه مرجع کامل مثل کتاب در این مورد میشناسی به من معرفی کنی ؟
حالا چی چیزی کره رو باهوش تر میکنه ؟

کتاب خوراک و خوراک دادن اسب نوشته سارا پیلینر، ترجمه دکتر سید حسن حافظیان و مهندس حسین شاهسوارانی کتاب خوبیه

emad

Member
سلام... ممنونم اولیور جان... بیشتر پست های شما عالی هستند.. من وقتی میخونم سوالاتی که دارم حل میشه.....

خوب دوست عزیز .... می خوام بدونم شما تو سه ماه ی آخر یا حتی قبلش چی به اسبتون میدید؟؟؟؟

مثلا چند وعده غذای رو پیشنهاد میکنند... پشنهاد میکنید کم باشه ولی وعده های بیشتر یا زیاد مثلا یک وعده...؟؟؟؟؟

آیا اسبی که سه ماه ای آخر رو میگذرونه رو سوار میشین؟؟؟؟؟؟؟؟

آیا باید از سنگ نمک همیشه استفاده کرد.. و کنار آخور اسب قرار داد ؟؟؟؟؟؟

نظرتون درباره استفاده از سیر چیه در این دوران .... و مقدار آن ؟؟؟؟؟

سلام... ممنونم اولیور جان... بیشتر پست های شما عالی هستند.. من وقتی میخونم سوالاتی که دارم حل میشه.....
تولطف داری ولی من اینجا چیز یاد می گیرم.

خوب دوست عزیز .... می خوام بدونم شما تو سه ماه ی آخر یا حتی قبلش چی به اسبتون میدید؟؟؟؟
من همیشه کنسانتره م رو خودم تحت نظر مشاورمی سازم تو کنسانتره من ازجو,ذرت,سویا,سبوس تا تخمه آفتابگردون ومواد معدنی و ویتامینی وبافت سم البته بالانس شده یافت میشه.
شاید برای مادیون آبستن کمی سطح پروتئین را بالاتر ومقداری هم ویتامین a وبا فرض بالانس فسفر کلسیم بر اساس نظر مشاور جلومیرم

مثلا چند وعده غذای رو پیشنهاد میکنند... پشنهاد میکنید کم باشه ولی وعده های بیشتر یا زیاد مثلا یک وعده...؟؟؟؟؟
من حداقل 5 وعده رو در روز دارم.
من با بیشتر کردن وعده ها بسته به امکانات وکار و کم کردن حجم موافقم.
برای مادیون در سه ماهه آخر شایدحجم یاوعده ای رو با توجه به وزن بدنیش اضافه نکنم ولی خوراک رو تقویت می کنم
وزن خوب یعنی اسبی که شما دنده هاش رو باچشم نبینی ولی با حرکت دستت از سینه به سمت کپلبر روی قفسه سینه بتونی دنده ها رو لمس کنی
آیا اسبی که سه ماه ای آخر رو میگذرونه رو سوار میشین؟؟؟؟؟؟؟؟
من شوک کار رو نمی پسندم که یک باره بخوای فعالیتش رو قطع کنی چون چاقش میکنه ولی کار سبک وکم کم حذف زین گذاری وبستن تنگ ورفتن به سمت رهاشدن در پادوک.
ولی به هیچ عنوان اجازه چاق شدن وچربی گرفتن رونده.

آیا باید از سنگ نمک همیشه استفاده کرد.. و کنار آخور اسب قرار داد ؟؟؟؟؟؟
من همیشه آب دائم (آب خوری اتومات)وسنگ نمک را دارم.

نظرتون درباره استفاده از سیر چیه در این دوران .... و مقدار آن ؟؟؟؟؟
تا حالا استفاده نکردم.

به نظرم استفاده از سیر تو این دوران اصلا خوب نیست،چون سیر باعث کم خونی می‌شه، البته مصرف زیاد سیر باعث کم خونی می‌شه اما همون مقدار کمش هم توی این دوران باید قطع بشه به نظرم،