برقراری ارتباط با اسب

ناشناس

Active member
برقراری ارتباط با اسب

همیشه شنیده ام و گفته ام و اعتقاد دارم اولین گام برای سوارکار شدن و یاد گرفتن سوارکاری ، یاد گرفتن برقراری ارتباط با خود اسب است..ما همیشه باید یاد بگیریم که سوارکاری همه چیزنیست یک سوارکار خوب سوارکاری است که به خوبی با اسب ارتباط برقرار می کند.شما اگر نتوانید با اسب خود ارتباط برقرار کنید حتی اگر سوارکار ماهری هم باشید نمی توانید هیچ وقت از سواری لذت ببرید.و این بدترین حالت برای یک سوارکار خواهد بود..شما باید خلق و خو ی اسب خود و یا اسبی که قرا است سواری بگیرید را یه خوبی درک کنید و بشناسید و به خوبی با اسب ارتباط برقرار کنید تا اسب فرامین شما را بهتر درک کند و اجرا نمایید..این رو بدانید که شما پشت ماشین ننشسته اید!! در واقع سوار موجودی هستید که عقل و درک و قدرت و اختیار دارد.....

خوب قبل از سواری یا حالا زین کردن اسب بهتر است با اسب ارتباط برقرار کنیم !! درواقع اسبها زبان برای سخن گفتن ندارند اما از حرکات اندام اسب و برخی اعمال ما را متوجه منظورشان خواهمند کر که خیلی ساده با کمی توجه می توانیم متوجه منظورشان شویم.

در اسب گوشها بعضی اوقات نماینگر برخی حرکات بعدی خواهند بود...بهتر است قبل از نزدیک شدن به اسب به وضعیت گوشها دقت کنید به خصوص اگر برای اولین بار است که به او نزدیک می شوید آن هم بدون حضور صاحب یا مهتر!!اسب هایی که در این هنگام قصد شیطنت لگد زدن یا گاز گرفتن را دارن قبل از اینکه شما از حد مجاز نزدیکتر شوید گوشهای خود را به سمت عقب می خوابانند.و گوشها جمع می شوند..گفتم اگر شما کمی توجه داشته باشید متوجه حرف اسب خواهید شد در واقع شما از این حرکت متوجه می شوید که اسب هنوز به شما اعتماد نکرده و در واقع شما رو عامل خطر می پنداره! در این حالت بهتره نزدیک اسب نشویید!!کمی صبر کنید تا او به حضور شما عادت کند و اطمینان از اینکه شما خطری نخواهید داشت بعد به آهستگی پیش روید،، چرا که او نیز اجازه می دهد..اگر کمی جلو رفتید و اسب دوباره همان حالت را به خود گرفت و عقب رفت بهتر است بدانید که هنوز زود است!! یک نکته مهم این است که هیچ وقت چه در ارتباط و چه در سواری عجله نباید کرد و باید صبور بود و صبر کرد..و همیشه به یاد داشته باشید که زور و جبر همه جا جواب گو نیست!! هیچ وقت به یک باره دست را به سمت اسب نبرید برای نوازش چراکه اسب به شدت می ترسد و دلیل دوم اینکه برخی اسب ها نیز به شدت به یک باره گازتان خواهند گرفت!!البته برخی از اسبها بر اساس عادت تنها گوش می خوابانند و لب پرت میکنن در واقع نه گاز می گیرند و نه کاره دیگری!! به آرامی دست خود را جلو برده و حیوان را نوازش کنید!!در اینجا اطمینان اولیه حاصل شده!!اسب ها نیز مثل انسانها خلق و خوی متفاوت دارند برخی ها سری اخت می شوند و برخی خیلی دیر!! برخی هاشونم شایداصلا با هاتون حال نکنن و به خوبی با شما ارتباط برقرار نکن!! همون چیزی که در بین انسانها هم رایجه!! سعی کنید برای اولین بار تا جائی که امکان داره تنها وارد بکس اسب نشویید به شدت خطر ناک خواهد بود اگر اسب بخواهد شیطنت کند..با اسب حرف بزنید انها به خوبی خواهند فهمید حتی از تن صدای شما امری بودن ، تنبیهی(خشن) بودن یا محبت یا تشویقی بودن کلمه را می فهمند،وقتی اسب به شما اعتماد کرد و به راحتی به او نزدیک شدید و اورا دست زدید ؛ از او تشکر کنید حتی با یک یا دوضربه آرام روی گردن مثل(آفرین ...)اگر قند یا هویج یا سیب هم داشته باشید که دیگه تمومه!! اسب ها به شدت عاشق همویج و سیب و قند اند.در این مدت نزدیکی با او کاری نکنید که اسب بترسد یا موجب رنجش او شود چراکه اعتماد بدست آمده تا حدودی خدشه دار می شود و دوبار اسب از شما دور خواهد شد. هر گاه به سمت عقب اسب می روید یا به پشت حیوان بهتر است با کشیدن ممتد دست روی بدن اسب او را متوجه عمل . حضور خود در اون ناحیه کنید..چرا که در صورت احساس خطر در اون شرایط وضعیت بسیار خطرناک خواهد شد و اسب لگد خواهد زد.....همیشه بهتر است از سمت چپ به اسب نزدیک شوید.....!!

پیوست ها

• 212sq48.jpg
    212sq48.jpg
    36.4 کیلوبایت · بازدیدها: 2
  • 212sq48.jpg
    212sq48.jpg
    36.4 کیلوبایت · بازدیدها: 2

ناشناس

Active member
هیچ وقت ترس خود را به اسب انتقال ندهید و از کوچکترین حرکت او مثل لب انداختن یا شیطنت کردن فرار نکنید و نترسید !! در واقع اسب به خوبی متوجه ترس شما خواهد شد و خواهد فهمید که شما از او می ترسید و

دیگر حسابی از شما نخواهد برد.و سرکش خواهد شد... پس با او حرف بزنید در مواقع لازم اورا تشویق و تحسین کنید البته به یاد داشته باشید که اگر شیطنتی کوچکی خواست انجام بده در این مرحله دیگر می توانید با صدای بلند او را سزنش کنید مثلا اگر خواست لب بندازد یا گاز بگیرد با یک ضربه کوچک روی پوزه و گفتن نکن اورا متوجه کاره اشتباهش می کنید،دیگر اسب این کار رو تکرار نمی کند.همیشه قند را دکف دستان خود قرار بدهید و به اسب بدهید در غیر اینصورت خطر گاز گرفتی انگشتان تان وجود دارد...به او اعتماد کنید از اینکه دیگر به شما لگد نخواهد زد یا شما رو گاز نمی گیرد چراکه او هم بتواند به شما اعتماد کند...البته احتیاط لازم رافراموش نکنید !! حالا توانسته اید یک ارتباط خوب با اسب برقرار کنید..این کار باید ادامه پیدا کند تا به مرور زمان اسب کاملا با شما اخت شود و دیگر به شما عادت کند.و کاملا با شما راحت باشد....و دیگر از حضور شما احساس خطر نکند..فراموش نکنید اسب حافظه قوی در ضبط خاطرات دارد و خاطرات به خصوص خاطرات بد به خوبی در ذهن اش باقی می ماند پس سعی کنید که خاطرات خوشی برایش بسازید تا از بودن کنارتون لذت ببرد و خودش بخواهد کنار شما باشد!!

پیوست ها

• 4uz02t.jpg
    4uz02t.jpg
    40.1 کیلوبایت · بازدیدها: 44
  • 4uz02t.jpg
    4uz02t.jpg
    40.1 کیلوبایت · بازدیدها: 44

ناشناس

Active member
آشنائی با لوازم سوارکاری

بعد از اینکه آموختیم چگونه باید با یک اسب ارتباط برقرار کنیم حالا نوبت به آشنائی با لوازم و مایحتاجات یک سوارکار می رسیم..

تمام سوارکاران بایستی با طرز کار، نصب و استفاده صحیح از کلیه لوازم و تجهیزات سوار کاری مطلع و آگاه باشند...

وسایل کاربردی: کله گی،افسار،دهانه(ابخوری)،دست جلو،زین که خود زین دارای رکاب،تنگ،بند رکاب ،تشکیل شده بعلاوه خود زین،عرق گیر،جل،و...

افسار:از تسمه های چرمی تشکیل شده که آبخوری و دستجلو به آن متصل می شوند و افسار روی سر اسب قرار می گیرد که در مهارت بعدی با نحوه قرار دادن و کار با آن آشنا خواهید شد.

پیوست ها

• 2vn5izn.jpg
    2vn5izn.jpg
    35.5 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • 2vn5izn.jpg
    2vn5izn.jpg
    35.5 کیلوبایت · بازدیدها: 2

ناشناس

Active member
آبخوری: یک تیکه فلزی است که انواع گوناگون دارد با اندازه های گوناگون و کاربرد گوناگون که هر کدام به نوعی در دهان اسب اثر می کنند..آبخوری مهمترین قسمت یک دهانه است.آبخوری هایی که میله نازک داند نسبت به انواع ضخیم موثر تر اند.آبخوریهای پوشش لاستیکی فشار ملایمی به دهان اسب وارد می کنند.آبخوری پلهام برای اسبان با حساسیت کم کناسب تر بوده که دارای دو جفت دستجلو ست که اثر هر کدام متفاوت از دیگری می باشد، در ضمن می توان حلقه های هر طرف را با یکدیگر جفت کرده و به وسیله یک جفت دستجیو اسب را کنترل کرد. (آبخوری لاستیکی میله ای،آبخوری تخم مرغی،آبخوری پلهام،آبخوری دی،هویز) که هر کدام برای کارآئی متفاوت دارند.

پیوست ها

• 6ygxsx.jpg
    6ygxsx.jpg
    24.9 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • 24dkp5l.jpg
    24dkp5l.jpg
    28.8 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • mj1yl1.jpg
    mj1yl1.jpg
    25.1 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • 6ygxsx.jpg
    6ygxsx.jpg
    24.9 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • 24dkp5l.jpg
    24dkp5l.jpg
    28.8 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • mj1yl1.jpg
    mj1yl1.jpg
    25.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ناشناس

Active member
زین: زین مناسب باعث تعادل و راحتی اسب و قرار گرفتن صحیح و هماهنگی سوارکار با اسب می شود.زین باید وزن سوارکار را به طور مساوی روی عضلات طرفین ستون مهره ها پخش کند.قسمتهای گوناگون یک زین به خصوص اسکلت اصلی سبب حفظ سوار کار روی زین می شود.زین از صدمه رسیدن به ستون فقرات اسب جلوگیری می کند و در هنگام حرکت آرامش خاصی به اسب می دهد..شکل زین در نوع سواری موثر است..زین دارای طرح ها و انواع مختلفی است و هر کدان برای سواری مشخصی ساخته شده اند.

زین دارای قسمتهای قاچ جلو و عقب و برگ زین و بالشتک می باشد..

رکاب: توسط بند چرمی به نام بند رکاب به زین متصل می شود و خود رکاب از جنس فلزی است و پلاستیکی..رکاب بر اساس قد سوارکار تنظیم می شود که محلی است که پا را داخل آن قرار می دهیم.که برای سواری خوب باید اندازه رکاب ها مناسب و صحیح باشد.

تنگ : یک بند چرمی است که برای متصل کردن و محکم کردن زین در روی بدن اسب استفاده می شود

پیوست ها

• 2db1jdg.jpg
    2db1jdg.jpg
    47 کیلوبایت · بازدیدها: 38
  • 2db1jdg.jpg
    2db1jdg.jpg
    47 کیلوبایت · بازدیدها: 39

ناشناس

Active member
آشنایی با لوازم سواری

تسمه زیر گردن اسب ( تعلیمی):

وسیله ای است که بعنوان تسمه زیر گردن به تنگ زین متصل می شود و دهانه از آن می گذرد مورد استفاده قرار می گیرد.این وسیله از بلند کردن سر توسط اسب یا سر دست زدن اسب به مقدار زیاد جلوگیری می کند.

پیوست ها

• zyhno9.jpg
    zyhno9.jpg
    32.8 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • zyhno9.jpg
    zyhno9.jpg
    32.8 کیلوبایت · بازدیدها: 2

ناشناس

Active member
آشنایی ب لوازم سواری

عرق گیر: قبل از اینکه زین را در جای خود قرار دهند عرق گیر را زیر زین قرار می دهند و معولا زین را همراه با عرق گیر استفاده می کنند.از جنس ابر است که توسط پارچه ای به عنوان روکش روی آن دوخته شده است.

جل:یک ملحفه ضخیم یا معمولا مقاومی است که جنس های متفاوت دارد دوخته می شود و در زمان استراحت به خصوص در فصول سرد بر روی بدن اسب بسته می شود و در هنگام سواری از بدن آن باز می شود..نقش مهمی در گرم نگه داشتن بدن اسب دارد.

با سلام و تشکر بابت مطالب مفید و جالبی که گذاشتید.از خواندن این مطالب لذت بردم بخصوص قسمت اول که نزدیک شدن به اسب بود.یک سوال هم داشتم: من یک بار بیرون از باکس یک اسب ایستاده بودم و حواسم به پشت سرم که باکس اسب بود،نبود.وقتی سر برگردوندم دیدم اسب تا جایی که میتونسته سرش رو آورده به سمت من و زبونش رو از بغل لای دندوناش داره فشار میده.تو چشای اسبه التماس و خواهش موج میزد بخدا.نمیدونستم باید چیکار کنم ،اولش ترسیدم اما بعد دلم خیلی به حالش سوخت ناخودآگاه.با این رفتارش میخواسته مثلا حرف خاصی بگه به من؟؟؟؟

ناشناس

Active member
نفس گفت:
با سلام و تشکر بابت مطالب مفید و جالبی که گذاشتید.از خواندن این مطالب لذت بردم بخصوص قسمت اول که نزدیک شدن به اسب بود.یک سوال هم داشتم: من یک بار بیرون از باکس یک اسب ایستاده بودم و حواسم به پشت سرم که باکس اسب بود،نبود.وقتی سر برگردوندم دیدم اسب تا جایی که میتونسته سرش رو آورده به سمت من و زبونش رو از بغل لای دندوناش داره فشار میده.تو چشای اسبه التماس و خواهش موج میزد بخدا.نمیدونستم باید چیکار کنم ،اولش ترسیدم اما بعد دلم خیلی به حالش سوخت ناخودآگاه.با این رفتارش میخواسته مثلا حرف خاصی بگه به من؟؟؟؟

اسب که سرش را اورده بود بیرون آیا گردنش رو روی لبه در باکس یا اون جایی که گردنش رو بیرون اورده بود فشار می داد

اسبهایی که گردن خود را از در باکس بیرون میاورند و گردن را روی در فشار میدهند یا گردن را روی لبه در تکیه می دهند وزیان خود را بین دندان میجوند .دارای تیک شدید عصبی هسنتد
که برای بر طرف شدن این تیک عصبی باید از تیک بند استفاده شود

البته اسبها عادات بد را زود از یکدیگر یاد میگیرند مثل گردن زدن (تکان دادن گردن )جلو در باکس / نفس را در گلو حبس کردن یا لبه در را با دندان گرفتن وکشیدن و.... که برای بر طرف شدن این عادات بد باید باکس اسب را عوض کنید یا جلو در باکس چیزی بگذارید که اسب گردن خود را بیرون نکشد/

(داخل باشگاه ما چند تا از این اسبهای اعصاب خورد هست هر کدومشون هم یه نوع تیک عصبی دارن

سنا

Active member
البته اين اسبي كه ايشون ميگن رو من ديدم
تيك نداره
دليل ديگش چيه ناشناس؟

ناشناس

Active member
سنا گفت:
البته اين اسبي كه ايشون ميگن رو من ديدم
تيك نداره
دليل ديگش چيه ناشناس؟

خوب جویدن زیان در یعضی اسبها 1 نوع عادت است

باید اسب رو از نزدیک دید .

خوب دلیل دیگشو شما بگید

سنا

Active member
من فكر ميكنم طولاني شدن زماني بوده كه تو باكس مونده بيچاره
مگس ها هم كلافش كرده بودن

اتفاقا سنای گلم این اسب 1 ساعت قبل از این حرکت تو مانژ بود پس کلافه نبوده که مثلا بخواد بیاد بیرون(البته مگسا رو نمیدونم!).گردنش رو فشار نمیداد به در باکس،فقط تا جایی که میتونست خم شده بود بیرون.شاید هم به قول شما جناب ناشناس تیک باشه ولی من نشونه ای از عصبیت در این اسب نمیدیدم،تنها چیزی که تو رفتارش و مخصوصا چشماش موج میزد التماس بود.اگر هر احتمال نزدیک دیگه ای وجود داره ممنون میشم اگر لطف کنید و بگید دوستان.
به هر حال ممنون از جوابهایی که دادید.انشاالله یه روز بتونم به راحتی دلایل رفتارهای اسبی رو تشخیص بدم.

سنا

Active member
نفس گفت:
اتفاقا سنای گلم این اسب 1 ساعت قبل از این حرکت تو مانژ بود پس کلافه نبوده که مثلا بخواد بیاد بیرون(البته مگسا رو نمیدونم!).گردنش رو فشار نمیداد به در باکس،فقط تا جایی که میتونست خم شده بود بیرون.شاید هم به قول شما جناب ناشناس تیک باشه ولی من نشونه ای از عصبیت در این اسب نمیدیدم،تنها چیزی که تو رفتارش و مخصوصا چشماش موج میزد التماس بود.اگر هر احتمال نزدیک دیگه ای وجود داره ممنون میشم اگر لطف کنید و بگید دوستان.
به هر حال ممنون از جوابهایی که دادید.انشاالله یه روز بتونم به راحتی دلایل رفتارهای اسبی رو تشخیص بدم.
خوب اگه اينجوريه كه ميشه اون رو گفت
مثلا ميشه زمان كشش باشه اينطوري كنه؟

نه ربط به زمان کشش نداره.شايد بهتر بود سره باکسش ميرفتيد و يکم باهاش ارتباط بر قرار ميکرديد.....شايد از حالات هايه شما يچيزی فهميده که دوست داشته باهاتون ارتباط بر قرار کنه يا مثلاً به اون اسبی که داشتيد ميرفتيد پيشش حسودی کرده......