برای شروع

sohrab

Active member
بهترین اسب های دره شوری که من دیدم در مزرعه ای در نزدیکی سمیرم متعلق به آقای مسکوب بود. در ضمن از کشش مادیون های دره شوری با 2 سیلمی عرب نژاد دوخونی تولید کرده بودند که فوق العاده زیبا شده بود .اتفاقا تونسته بودند مجوز داغ عرب-دره شوری رو هم بگیرند.
این کره ها که اون موقع همگی زیر 2 سال داشتند از نظر زیبایی و حرکت بین تمام عربهای دو خون که تا به حال دیدم بی نظیر بودند و وقتی فیلمی رو که از 2 تا از کره نریون ها گرفته بودم به خانم مری بن کرافت(داور بین المللی مسابقات زیبایی اسب عرب) نشون دادم حیرت زده شد و کلی پرس و جو کرد .
نمیدونم الان بعد از گذشت 3 سال ایشون کار رو به کجا رسوندند.
کسی از شما از سرنوشتشون با خبره؟ ;)

سلام
آقاي مسکوب معروف ترين اسبدار نژاد دره شوري هستند و سال گذشته هم در اسطوره هاي زيبايي هر سه اسبشون مقام آوردن و در هر دو بخش نريان ها و ماديان ها نيز عنوان قهرمان قهرماني را کسب کردند.
دايي ايشون آقاي هلاکوخان کاشفي از بهترين اسب شناسان اين نژاد هست که سال گذشته نيز يکي از داوران تنها جشنواره اسب هاي دره شوري يعني اسطوره هاي زيبايي بود.
مرکز پرورش آنها نامش چاپار هست و امسال نيز در اسبواره اسپهان انشاءا... حضور خواهند داشت.

اسب ايراني

sohrab

Active member
با سپاس از اسب ايرانى
دوستانى كه در مورد اسب دره شورى اطلاعاتى دارن بنويسن
سعى مى كنم چند تا عكس از يكى از قشنگترين كره هاى مزرعه اقاى مسكوب بذارم.

pooyan

Member
سلام . من داخله یه سایت خارجی خوندم که اسب دره شوری ر به اسم اسب شیرازی معرفی کرده بود!! شما چیزی میدونید در این مورد؟

sohrab

Active member
سهراب گفت:
با سپاس از اسب ايرانى
دوستانى كه در مورد اسب دره شورى اطلاعاتى دارن بنويسن
سعى مى كنم چند تا عكس از يكى از قشنگترين كره هاى مزرعه اقاى مسكوب بذارم.

این عکس ها را از روی فیلمVHS گرفتم. عکس و فیلم با کیفیت بالاتر را اضافه می کنم.

پیوست ها

• zardalu.JPG
    zardalu.JPG
    43.3 کیلوبایت · بازدیدها: 55
  • ahoo.JPG
    ahoo.JPG
    47.1 کیلوبایت · بازدیدها: 44
هفته پيش مهرگرد آنجا بودم و بسيار ديدني و زيبا بود. هم منطقه هم اسب ها.
متاسفانه به دليل فشردگي مسابقات و برنامه ها هنوز فرصت نکردم عکس ها را بذارم.
امیدوارم فرصت بشه.

sohrab

Active member
دومی را مطمئن نیستم . ولی اولی یک سال و 5 ماه بیشتر نداشت!
آقای مسکوب می گفت : می خواستم بفروشمش ولی وقتی آوردمش بیرون دیدم نه...فروشی نیست :)
فیلمش را میگذارم . حرکتش فوق العادست. حتما باید ببینید.

mansouri

Member
من اسبی که اسبیت داشته باشه رو دوست دارم در ثانی به قولی اسب دره شوری یه اسبی است که اصلاحش صورت گرفته و ثبت شده و به دلیل بی توجهی عام و خاص حتی اقای مسکوب هم طا قت نیاورد و با کشیدن عرب با بهترین دره شوریها هم جلب توجه کرد هم 100 در 100 به دلیل ثبت تیره صرفه ی اقتصادی خوب در اینده رو تضمین کرد در اخر هم من این کارو خیلی وقت پیش در پرورش بازی پیشکسوتی دیده بودم و از همون وقت از این کار ترسیدم البته نه که موافق نبا شم خیلی هم عالی است مخصوصا اگه گسترش پیدا کنه مطمن هستم از عرب ایرانی در دنیا حرف گفتنی بیشتر داره ولی عاقبت عرب ایرانی رو با مبارک پیدا میکنه با این تفاوت که دره شور خیلی لغزنده تر است و این کار جنبه ی خاص خودش رو می خواد به امید اینکه هرکی تلاشش در راه درست باشه نه منفعت شخصی .

vatan

Member
ser گفت:
من اسبی که اسبیت داشته باشه رو دوست دارم در ثانی به قولی اسب دره شوری یه اسبی است که اصلاحش صورت گرفته و ثبت شده و به دلیل بی توجهی عام و خاص حتی اقای مسکوب هم طا قت نیاورد و با کشیدن عرب با بهترین دره شوریها هم جلب توجه کرد هم 100 در 100 به دلیل ثبت تیره صرفه ی اقتصادی خوب در اینده رو تضمین کرد در اخر هم من این کارو خیلی وقت پیش در پرورش بازی پیشکسوتی دیده بودم و از همون وقت از این کار ترسیدم البته نه که موافق نبا شم خیلی هم عالی است مخصوصا اگه گسترش پیدا کنه مطمن هستم از عرب ایرانی در دنیا حرف گفتنی بیشتر داره ولی عاقبت عرب ایرانی رو با مبارک پیدا میکنه با این تفاوت که دره شور خیلی لغزنده تر است و این کار جنبه ی خاص خودش رو می خواد به امید اینکه هرکی تلاشش در راه درست باشه نه منفعت شخصی .
میشه بیشتر توضیح بدید؟؟
یه مقدار جملاتتون نامفهوم هست خیلی ممنون.

mansouri

Member
وطن جان جملاتم كاملا مفهوم مخصوصا براي شما كه كار داني البته همه اخر اين كارو اگه اين كاره باشن ميفهمن من با يه مثالم برات كامل كردم حالا بازم مثال ميزنم مثلا چرا همه اسب باز هاي خون ايراني نگران اختلات بي رويه ي خون وارداتي با خون ايراني هستند با اين حالم اين تك و توك خالص ايراني باز كه به خالص معرف هستن خبر بياد كه اره فلاني امسال بهترين ماديون هاش رو با لجند و.. كشيد و تو بگي با وجود پازن و پازن ها حالا چرا خالص هاش رو جواب بدن خوب دم گيري كره هاش و صورت و ...... بهتر ميشه كه درست هم هست ولي اشتباهه حالا با اين تفاصير چرا نبايد دره شور با عرب كشيد كاملا مفهومه اكه نه بگو تا بازم بگم..

vatan

Member
ser گفت:
وطن جان جملاتم كاملا مفهوم مخصوصا براي شما كه كار داني البته همه اخر اين كارو اگه اين كاره باشن ميفهمن من با يه مثالم برات كامل كردم حالا بازم مثال ميزنم مثلا چرا همه اسب باز هاي خون ايراني نگران اختلات بي رويه ي خون وارداتي با خون ايراني هستند با اين حالم اين تك و توك خالص ايراني باز كه به خالص معرف هستن خبر بياد كه اره فلاني امسال بهترين ماديون هاش رو با لجند و.. كشيد و تو بگي با وجود پازن و پازن ها حالا چرا خالص هاش رو جواب بدن خوب دم گيري كره هاش و صورت و ...... بهتر ميشه كه درست هم هست ولي اشتباهه حالا با اين تفاصير چرا نبايد دره شور با عرب كشيد كاملا مفهومه اكه نه بگو تا بازم بگم..
هان الان متوجه شدم!!
ولی به نظر من کار آقای مسکوب در اختلاط دره شور با عرب اصلا مناسب نیست چون با اختلاط با عرب چیزی به اسب دره شور اضافه که نمیشه هیچ از خلوصش هم کم میشه.
البته میشه برای سنتز یه نژاد شما نژادهای مختلف را اون هم با برنامه مشخص مخلوط کرد ولی در جایی که تو کشور ما هنوز اسب دره شور ثبت نشده و کتاب پایه هنوز نداره این کار ضربه جبران ناپذیری را به اسب دره شور ما وارد میکنه.

javad123

New member
دوستان محترم برای اطلاع لازم به ذکر است بدانید اسبهای اقای کاشفی(سالار 1با35سال وتاراج با احتساب چند سالی که مرده حدود 38 سال )از عمرشان گذشته و ارتباطی به سیلمی های جدیدشان ندارد.در ضمن این دو سیلمی و شاهرخ1 به مالکیت اقای بخردی یا عقاب اقای صیفی که ان دو نیز مرده اند از خروجشان در دوره انقلاب جلوگیری شد و بخاطر داشتن مکان مناسب از کشته شدن مصون ماندند (بیشتر اسبهای خوانین ترک از جمله ضیاد خان سترگ دره شوری از بین رفتند) و تعداد بسیار کمی از انها خصوصا مادیانها در سیاه چادرها باقی ماندند که انها نیز به خاطر شرایط سخت و کم اهمیت بودن اسب در چند سال بعد از انقلاب از رشد کمتری برخوردار بوده و فیزیک مناسبی نداشتند که انتخاب اسب قشقایی خالص در آنها بسیار تخصصی شده است.

بالا