براق

sohrab

Active member
نوشته: vatan در 30 آپریل 2009,ساعت 13:52:32
نه علی جان عرب دره شور نیست.
عرب دره شور نمیتونه اینطوری قدم برداره. اسب دره شور و عرب بیشتر تاتو میرند (البته هیچ بی احترامی به علاقه مندان این دو نژاد اصیل ایرانی نشه فقط قصد مقایسه داریم) دست از کتف حرکت میکنه ولی این اسب به قول خودمون دست ورمیچینه!!!

وطن جان خط خونی براق تا چه حد مشخصه؟
تولید کننده ش کی بوده؟

خوب حالا که ما تا شهرکرد رفتیم و مادر این اسب را زیارت کردیم و شکم سال آینده اش را اجاره، معلوم شد باید به انجمن "عرب" انتقال پیدا کند.

ایمان

Active member
گندش دراومد اینم عرب کرد شد فکرکنم اینطوری پیش بره تموم اسبهای اصفهان عرب کرد ازآب دربیان

vatan

Member
-ایمان گفت:
گندش دراومد اینم عرب کرد شد فکرکنم اینطوری پیش بره تموم اسبهای اصفهان عرب کرد ازآب دربیان
مطمئن باش اسب های استان اصفهان خیلی کمتر از کرمانشاه عرب دارند.
این را کسانی که هر دو جا را دیدند خیلی را حت میتونند بگند.

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
vatan گفت:
مطمئن باش اسب های استان اصفهان خیلی کمتر از کرمانشاه عرب دارند.
این را کسانی که هر دو جا را دیدند خیلی را حت میتونند بگند.
موافقم
کرمانشه خیلی عرب بیشتر قاطی کردن

ایمان

Active member
همه جا اینطوریه کرمانشاه واصفهان نداره
من کرمانشاه دیدم عرب دره شوری روباکرد کشیدن کره تولید کردند ارخودکردخالص بهترسرودم میگره وجفتزنه

vatan

Member
-ایمان گفت:
همه جا اینطوریه کرمانشاه واصفهان نداره
من کرمانشاه دیدم عرب دره شوری روباکرد کشیدن کره تولید کردند ارخودکردخالص بهترسرودم میگره وجفتزنه
کرد شناس اونجا نیست وگرنه به راحتی میشه فهمید اسب دره شور داره!!!!!!!!!!!

ایمان

Active member
بهترین کردشناسان کرمانشاه یا مرده اند یا بوسیدن گذاشتن کنار پیشکسوت شدن دیگی کسی به این چیزها اهمیت نمیده

vatan

Member
-ایمان گفت:
بهترین کردشناسان کرمانشاه یا مرده اند یا بوسیدن گذاشتن کنار پیشکسوت شدن دیگی کسی به این چیزها اهمیت نمیده
اگه کرمانشاهی ها فقط اسب کرد خوب تولید میکردند الان خیلی از لحاظ مالی پیشرفت میکردند ولی حیف که خودشون شروع کردند به قاطی کردن و .........
و گر نه کی مثل اصفهانی ها پول میداد برای اسب کرد خوب و عالی

vatan

Member
مادیون دارهای رفسنجان و کرمان و کلا دره شور بازها امسال فرصت کشش با براق را از دست ندهند براق کره ای میده که واقعا هیچ سیلمی توان اینطور کره دادن را برای شما دره شور بازها نداره.
امسال با صحبت های انجام شده با مالک براق قیمت کشش را به شدت کاهش دادم تا همه بتونند ازش کره بگیرند.

sohrab

Active member
خدا خیرت بده وطن.....
این تاپیک قراره تو انجمن کرد باقی بمونه؟

vatan

Member
خدا خیرت بده وطن.....
این تاپیک قراره تو انجمن کرد باقی بمونه؟
بزارید یک بار برای همیشه به این سوال پاسخ بدم و با دلیل و برهان های خودم!!!
یه نکته ای را در ابتدا براتون میگم این هست که اسب نژاد خالص در دنیا وجود نداره!!!!
نه عرب و نه غیره و اصلا این حرف خیلی نسبی هست و تمام نژادهای دنیا دارای درصدی از نژادهای دیگه هستند اگه خواستید تمام مقالات و غیره که در مجلات معتبر علمی بین المللی چاپ شده را براتون میزارم.
به طور مثال خیلی از نژادهای خون گرم اسپانیایی دارای خون زیادی از عرب هستند یا به طور مثال اسب تربرود هم دارای خون عرب و هم خون ترکمن و غیره هست ولی به عنوان یه نژاد ثبت شده و همه میشناسندش و کسی در این که تربرد یه نژاد مجزا هست شکی نداره.
قبلا هم در رابطه با ثبت اسب کرد راه حل نجات یافتن را براتون گفتم که چه هست و باید چه کار کرد که بتونیم به عنوان یه نژاد معرفیش کنیم و اون هم این هست که یه سری اسب پایه ثبت بشند ولی روی انتخاب سیلمی شدت و دقت زیاد صورت بگیره(لازم به ذکر هست که شدت و دقت انتخاب دو واژه پر معنا هستند در علم اصلاح نژاد که دوستان اگه علاقه مند بودند تفسیر و تعریف این دو واژه را بدونند میتونند به کتاب مفاهیم اصلاح نژاد نوشته بوردون و ترجمه مرتضی پشمی مراجعه کنند)
http://www.horse.ir/thread6808.html
این هم لینک اون تایپیک که میتونند بهش مراجعه کنند در رابطه با رهکارهایی که در رابطه با اسب کرد نقل کرده ام.
اما در رابطه با براق :
چند سال پیش یکی از دوستان دامپزشک به نام آقای دکتر شهابزاده طرحی را میخواستند دنبال کنند که میپرداخت به بررسی ژنتیکی اسب کرد از لحاظ مارکر های مولکولی به این صورت که اونها از بهترین کردهای ایران و اصفهان خون میگرفتند و پس از استخراج DNA روی این DNA ها تکثیر و با استفاده از متد PCR تفاوت و تشابه اسبهای کرد را مشخص میکردند که این کار بهترین کاری هست که در سطح دنیا الان برای دام های و صدور شناسنامه ژنتیکی در حال انجام هست. این کار دوستان تقریبا مصادف شده بود با بر گزاری دومین جشنواره اسبواره اسپهان و کسانی هم که اسب برای دکتر انتخاب میکردند دو نفر بودند که یکیشون آقای ابن نصیر بود و دیگری مهندس یوسف نیا که هر دو معرف کاربران سایت هستند.
برای دیدن اسبهای کرد معروف و عالی هادی کرباسی زاده که از عوامل اجرایی اسبواره بود و هم به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره تعاونی اسبدارن استان اصفهان هست از من کمک خواستند برای دیدن و شناسایی اسبهای کرد استان اصفهان که من در اون روز انسیاتور و براق و سناتور و سردار و یه چندتایی دیگه را آماده کرده بودم برای نشان دادن به این افراد بعد از آمدن ابن نصیر و یوسف نیا اونها اولین سوالی که داشتند و متعجب بودند این بود که کی و به چه علت به براق داغ IR زده و جالب تر اینکه کسی که داغ زده بود گمانم یوسف نیا بوده!!!
که اون سال این اسبها انتخاب شدند برای نمایش در جشنواره .
بعد از خون گرفتن از 25 اسب کرد عالی استان اصفهان توسط دکتر شهاب زاده و برسی اونها 18 اسب از لحاظ پارامترهای ژنتیکی خیلی به هم شبیه بودند من جمله براق و انسیاتور و سناتو و سردار و سلطان نیله و غیره و 7 اسب متفاوت بودند این را خود آقای شهاب زاده تلفنی 1 سال پس از نمونه گیری و کار بر روی نمونه ها به خودم گفتند و میتونید شما هم بپرسید از ایشون.
اما کار بعدی توسط مجتبی راشدی در دانشکده دامپزشکی شیراز انجام میشد که این شخص هم از من برای نومنه گیری کمک خواست که ایشون هم از نمونه مو به استخراج DNA پرداخت و نمونه ها برای کارهای بعدی به یه کشور خارجی فرستاده شده که نتایج کار اونها هم حاکی از این بود که براق و انسیاتور و دیگر اسبان کرد خیلی نزدیک به هم بودند.
حالا اگه سوالی هست باز هم جواب میدم هر چه را که میدونم.
هر چند میدونم که سهراب این سوالات را برای شفاف شدن!! موضوع میپرسند و قصدی !! ندارند .
ما هم چون میدونیم دوستان اهل علم و فضل و تحقیق اند!!! جواب میدیم.

AMINABBAS

Member
مادیون دارهای رفسنجان و کرمان و کلا دره شور بازها امسال فرصت کشش با براق را از دست ندهند براق کره ای میده که واقعا هیچ سیلمی توان اینطور کره دادن را برای شما دره شور بازها نداره.
امسال با صحبت های انجام شده با مالک براق قیمت کشش را به شدت کاهش دادم تا همه بتونند ازش کره بگیرند.
با تشکر از شما .توصیه میکنم حتما سلطان رفسنجان رو ببینید بسیار عالیه .ازبراق کره صنم و عقرب اطلاعی ندارین

s.parizimanesh

Active member
سلطان خیلی عالیه
از همه اسبهای رفسنجان سرتره بعد از کرنگ بهترینه
نمیدونم کرهاش چطوری هستند البته یک چندتا دیدم ولی انچنان به دلم ننشستند
فکر نکنم در حد پدرش کره بده
در هر صورت خودش خیلی خوبه چه بسا که کره ناخواسته هم بوده.

nekoonam

Member
خون تروبرد توی رگهاشه این اسب گلپایگان پیش دکتر صفایی بود خدا بیامرزدش

بالا