استحکام تاندونها بعد از سن رشد با تغذیه

چند وقته که به این موضوع فکر میکنم که آیا میشه در اسب های بالغ به وسیله تغذیه به استحکام و یا ترمیم تاندون های آسیب دیده کمک کرد؟
از دوستانی که اطلاعاتی دارند در این باره خواهش میکنم راهنمایی بفرمائید! خودم گشتن به نتیجه نرسیدم! :) 8)

ناشناس

Active member
قهرمان گفت:
چند وقته که به این موضوع فکر میکنم که آیا میشه در اسب های بالغ به وسیله تغذیه به استحکام و یا ترمیم تاندون های آسیب دیده کمک کرد؟
از دوستانی که اطلاعاتی دارند در این باره خواهش میکنم راهنمایی بفرمائید! خودم گشتن به نتیجه نرسیدم! :) 8)

معمولا تاندون اسبها مخصوصا دستها که بیشتر فشار روشون هست . باید از همون ابتدا نگهداری بشه مخصوصا بعد از سواری و کار سنگین (پرش .کورس و...) برای نگهداریشن استفاده از کائولین و پماد های ضد درد و خنک کننده و استفاده از پد و بانداژ میتونه تا اخر عمر اسب تاندون هاشو سالم نگه داره

اما اسبهایی که دیگه تاندون دستهاشون ورم کرده و درد داره با تزریق داخل تاندون و یا داغ کردن دست اسب و استفاده از کائولین تاندون رو میکنه مثل روز اول

البته اسبی که داخل تاندونهاش تزریق شد باید دیگه خوب نگهداری بشه و حد اقل هر شش ماه یک بار تزریق بشه . و بعد کار سنگین از کائولین استفاده بشه .

ما خودمون یک اسب داریم که تاندون دستهاش وحشتناک ورم داشت و با تزریق و رسیدگی خوب شد اما یک شب بعد از پرش و کار سنگین به تاندون اسب رسیدگی نکردیم ( گذاشتن کائولین و پد و بانداژ کردن) چند روز بعد باز تاندونهای دست اسب ورم کرد و درد هم داشت و باز هم اسب رو برای مداوا و بهبود 1ماه خابوندیم /

ناشناس گفت:
معمولا تاندون اسبها مخصوصا دستها که بیشتر فشار روشون هست . باید از همون ابتدا نگهداری بشه مخصوصا بعد از سواری و کار سنگین (پرش .کورس و...) برای نگهداریشن استفاده از کائولین و پماد های ضد درد و خنک کننده و استفاده از پد و بانداژ میتونه تا اخر عمر اسب تاندون هاشو سالم نگه داره

اما اسبهایی که دیگه تاندون دستهاشون ورم کرده و درد داره با تزریق داخل تاندون و یا داغ کردن دست اسب و استفاده از کائولین تاندون رو میکنه مثل روز اول

البته اسبی که داخل تاندونهاش تزریق شد باید دیگه خوب نگهداری بشه و حد اقل هر شش ماه یک بار تزریق بشه . و بعد کار سنگین از کائولین استفاده بشه .

ما خودمون یک اسب داریم که تاندون دستهاش وحشتناک ورم داشت و با تزریق و رسیدگی خوب شد اما یک شب بعد از پرش و کار سنگین به تاندون اسب رسیدگی نکردیم ( گذاشتن کائولین و پد و بانداژ کردن) چند روز بعد باز تاندونهای دست اسب ورم کرد و درد هم داشت و باز هم اسب رو برای مداوا و بهبود 1ماه خابوندیم /
مرسی از این که به این تاپیک پاسخ دادید ناشناس جان
درباره اینکه پیشگیری همیشه بهتر و آسانتر از درمان هست من هم با شما موافقم
ولی من منظورم با استفاده از تغذیه هست و میخوام بدونم چگونه میشه با تغذیه به استحکام تاندونها کمک کرد و از تاندونیت جلوگیری کرد و الا موادی که با روش استعمال خارجی برای نگهداری از تاندوم ها استفاده میشه تنوعشون زیاده و در دسترس !
ودر مورد تزریق هم که خوب خونه آخره!!!!

ناشناس

Active member
قهرمان گفت:
مرسی از این که به این تاپیک پاسخ دادید ناشناس جان
درباره اینکه پیشگیری همیشه بهتر و آسانتر از درمان هست من هم با شما موافقم
ولی من منظورم با استفاده از تغذیه هست و میخوام بدونم چگونه میشه با تغذیه به استحکام تاندونها کمک کرد و از تاندونیت جلوگیری کرد و الا موادی که با روش استعمال خارجی برای نگهداری از تاندوم ها استفاده میشه تنوعشون زیاده و در دسترس !
ودر مورد تزریق هم که خوب خونه آخره!!!!

خوب تغذیه فکر نکنم خیلی بتونه به بهبود تاندون کمک کنه . با تغذیه برای بهبود اسکلت بندی و استحکام استخان اسب میشه کمک کرد اما تاندون از لحاظ استحکام یه چیز ژنتیکی هست .
اسب من 12سال داره از 3سالگی هم شروع به کار کرده و تمام مسابقات پرش استانی و 10تا قهرمان کشوری هم پریده و هر روز هم داره کار میکنه خدارو شکر هنوز برای تاندونش مشکلی پیش نیمده حتی از پماد موضعی هم برا تاندونش استفاده نکردم /به خاطر اینه که فشار بیخود به اسب وارد نکردم و بعد از کار هم به اسب رسیدگی کردم

در واقع برای سلامت تاندون باید کار صحیح با اسب بشه و فشار های بیخودی به اسب وارد نشه . نعل بندی هم خیلی مهمه . کار هرچه قدر هم که سنگین باشه زمانی که فشار بیخودی به اسب نیاد و تعادل حرکتی در پرش و کار زمینی رعایت بشه برای تاندون مشکلی پیش نمیاد .

متاسفانه درمانی در کوتاه مدت برای تاندونیت وجود نداره.(ترمیم سالانه وترکیب چند روش است.)
روشهایی مثل مگنت ولیزرو...از روند پیشرفت جلوگیری میکند ولی تاندون اولیه نیست .
وروشهایی جدید ی... که در حدآزمایشگاهی است ونمونه عملی به شخصه ندیدم.

اما درباره پیشگیری,روش نگهداری وکار اسب مطرح است که تغذیه(کمبود موادموردنیاز) یک جزکوچکی از این مجموعه است.
شما به هر عضوی بیشتراز توان وتحملش فشار(کشش)بیاوری آسیب می بیند که این سطح فشار در اسب های مختلف به تناسب ورزیدگی وتعادل وتناسب متفاوت است.
نحوه نگهداری وتغذیه,بالانس انرژی ,میزان ونوع کار,نوع زمین کار,Recovery بعد از کار,Bare foot ,یا نعل بندی...که همگی در پیشگیری موثر است.

احسان

Active member
پيشگيری از تاندونيت بهترين کار نعلبندی متناسب با وضعيت تناسب بدنی اسب هست و آماده سازی اسب که به اين روش اسب جوان يا کره که تازه ميخواد به ورزش وارد بشه ابتدا دوره های 40 تا 60 روزه روی قدم دوباره يک دوره جديد 60 يا 70 روزه روی يورتمه و 60 تا 90 روزه روی چهار نعل اسب کار بشه و بعد اسب به دوره آماده سازی تاخت برده شود البته ما نه سوارم نه سوار کاری بلدم اين رو از تجروبيات و علمی که خودم ياد گرفتم ميگم
برای اينکه يک اسب رو ببريد تو مانژ و سوارش بشيد من نميدونم شما چيکار ميکنيد ولی بهترينش اينه که کلاً بدن و عضلات و بافت های همبندی اسب رو 15 تا 30 دقيقه گرم کنيد که خودتن بهتر وارديد
و مهمتر از اين هم اين هست که بعد از سواری کلاً بدن اسب رو سرد کنيد نه اينکه زيره آب ببريدش بشوريد دستو پای اسب رو منظور اين هست که از شدت تمرين کم کنيد تا اسب به حالت طبيعی برگرده منظور اين نيست که عرق اسب رو خشک کنيد اين هتس که مثل همون گرم کردن يک سری کار ها هست که بايد انجام بديد تا اسب سرد بشه اين ها رو اگه بدن سازی رفته باشيد ياد ميگيريد

البته اين ها همش بايد قبلش اسب رو از نظر بدن سازی آماده کنيد و وارد اين دورها بشه که از سن 2 سالگی کره بايد وارد آموزش بدن سازی بشه تا 4 سالگی آماده بشه البته از 2 سالگی اين تاروبرد ها رو کورس ميبرند که خوب مشکلات بيماری اندام حرکتی زيادی پيدا ميکنند

بعد از اين دوره ها ميتونه برای دورهای آموزش کورس و يا استقامت يا پرش وارد بشه

يک سری مواد و مکمل های مفيد هم هست که برای تاندون ها و مفاصل خوب هست که بعداً معرفی ميشه

و قهرمان خان بهترين کار آماده سازی که شامل تغذيه اسب مکمل ها اصلاح نقايص مادر زادی حرکتی مثل باکد نيی بنچ نی و چيزای ديگه هست که بوسيله دامپزشک ماهر با آتل بندی صحيح می باشد و بعد از اون نعلبندی مناسب و بدن سازی اسب هست

بيشتر صدمه تاندون که من ديدم اينجا اسب رو مثلاً تو زمستان داخل باکس هست اول بهار مييارند بيرون همون روزه اول باش جفت ميزنند شبش تاندون ها ورم ميکنه
اين مگنت و ليزر هم يک وسيله کمکی هست در بهبود خون رسانی و چيزای ديگه ولی مهم درمان هست
بسياری از دامپزشکان رو ديدم که ميياند ميگند اين اسب نياز به تزريق داخل تاندونی داره حالا چی تزريق ميکنند کرتون و 100 تا 200 هزار تومان مالک رو چارج ميکنند اين رو من به شما ميگم که اين کار مسکن هست و استخوان لای زخم گزاشتن
اگه داروی صحيحش رو تزريق کنند بازم حرفی نيست ولی کرتون......

احسان گفت:
برای اينکه يک اسب رو ببريد تو مانژ و سوارش بشيد من نميدونم شما چيکار ميکنيد ولی بهترينش اينه که کلاً بدن و عضلات و بافت های همبندی اسب رو 15 تا 30 دقيقه گرم کنيد که خودتن بهتر وارديد

يک سری مواد و مکمل های مفيد هم هست که برای تاندون ها و مفاصل خوب هست که بعداً معرفی ميشه
ممنون دکتر جان

برای گرم کردن بافت های همبند و عضلات در سواری های سنگین,استفاده از فیزیوتراپی قبل از سواری جهت گرم کردن توصیه میگردد.
ولی آدمهای تنبل مثل من از قدم با دستجلوی آزاد تا زمان ول کردن وگرم شدن عضلات وبه تناوب هم حرکات کششی استفاده میکنند.

حال شما هم که این همه توصیه های عالی گفتید.
مکملها روهم چاشنی کنید.
و تاپیک رو سریالی نکنید .دیگه ;D
;

احسان گفت:
دکتر جون میشه این مکمل هارو معرفی کنی ببینیم چی هست و پیدا میشه ؟!
این مکمل ها اگر بشه که در سن رشد مصرف کرد آیا در استحکام تاندون کره اسب در سنین بالا تاثیر داره؟