آموزش قدم به قدم

DADAR

Member
دقیقا به همین شکلی که شما ترسیم نمودید , چقدر خوبه اگر وقتش رو دارید این شکلها رو برای پست ها و تمرینات دیگر هم بزارید , میتونه از لحاظ دیداری و آموزش بسیار موثر باشه

نشست کمی به داخل یعنی سمت چپ است , , اما در این تمرین بهتر است که اصلا تمرکز چندانی بر روی نشست و ساق نداشته باشید , تنها با اثر ساق و نشست حرکت را دنبال کنید , اثر اصلی ایجاد کننده حرکت اثر دستجلو ها میباشد, ,

نگاه سوار همراه با چرخش شانه های سوار کمی به سمت چپ, و پس از عبور از گوشه با مستقیم شدن بدن اسب نگاه سوار و شانه سوار مستقیم خواهد بود

DADAR

Member
اگر موافق هستید تا بحث رو دوباره در مورد قسمت دوم از سومین فاکتور موجود در هرم آموزش درساژ ادامه بدیم؟

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
DADAR گفت:
اگر موافق هستید تا بحث رو دوباره در مورد قسمت دوم از سومین فاکتور موجود در هرم آموزش درساژ ادامه بدیم؟
بله موافق
ولی بنظر من مطالب را تکه تکه کنید با عنونهای مجزا

DADAR گفت:
آره
من همیشه از پستهای شمالذت میبرم.سومین بخش یعنیconection .

من که سرا پاچشمم. :) ::)

علی واحدی

Active member
DADAR گفت:
دادار عزیز این که پرسیدن نداره. همه ما از پستها و ارسالهای شما نتیجه های بسیار گرفته ایم. منتظریم و قلبا دوستتان داریم.

DADAR

Member
همه دوستان لطف دارن , اشتیاق شماها من رو هم سر اشتیاق میاره ;)

ولی راستش الآن توی مسابقات پرش هستم و مغزم به Dressage قد نمیده , یکشنبه یا دوشنبه که برگردم حتما این پست را ادامه میدم

اما تا اون موقع دوستان لطف کنید بحث رو شروع کنید , اولیویرا , برادر و دیگر دوستان عزیز

من هم اگر چیزی از قلم افتاده بود سعی میکنم تکمیل کنم

چشم....
با آرزوی موفقیت...
DADAR گفت:

ولی راستش الآن توی مسابقات پرش هستم و مغزم به Dressage قد نمیده , یکشنبه یا دوشنبه که برگردم حتما این پست را ادامه میدم

اما تا اون موقع دوستان لطف کنید بحث رو شروع کنید , اولیویرا , برادر و دیگر دوستان عزیز

علی واحدی

Active member
DADAR گفت:

برو اسم سواری ایرانو اونجا هم زنده کن دادار جان. جانم بفدایت. ببینم اونارو چجوری میپیچونی مثل اون روزها که داماسب بودیم و همه رو میپیچوندیم :D ;) :D ;)
موفق و پیروز و سربلند باشی که آرزوی قلبیمه :-* :-*

چه حس وتعصب خوبی,کاش بین تمام اسب دوستان ایرانی این باوروعلاقه وجود داشت. :) ::)
دادار عزیز
موفق باشی.

در آغازموضوع تماس,به تمرینی که شمابه تفصیل در تاپیک فواصل درپرش توضیح دادید,اشاره می کنم که شاید در این تاپیک مستتر مانده است وآن کشش وتغییر طول گامهاست.
فکرکنم پس از اینکه اسب در حال حمل سوار به حدی از تعادل ونرمی در عضلات رسید که دراجرا وانجام تمرینات (گوشه ها,دایره ها,حرکات نیم دایره باتغییر دست...)در گامهای مختلف قادر به حفظ ضربآهنگ حرکت وگام برداری بدون تعجیل ویاسست وانداختن وزن به داخل در قوسها شد شروعی برای تمرینی دیگر است.
حفظ تماسی نرم وثابت ودرخواست عکس العمل به اثرساق درکمی ,بلندترکردن ویاکوتاه ترکردن گامهاباقدرت ساق (البته حساسیت به ساق ودرک اثرساق قبلاباتمریناتی همچون چرخش برروی دستها,حرکات جانبی و گام برداری به عقب... ایجاد شده است.)این تمرین با فرض حفظ ضربآهنگ ونرمش در عضلات است ورانش به سمت دهنه وحفظ ومطمئن ساختن نقطه تماس ولحاظ کردن استراحت در صورت مواجه باانقباض.

DADAR

Member
baradar گفت:
برو اسم سواری ایرانو اونجا هم زنده کن دادار جان. جانم بفدایت. ببینم اونارو چجوری میپیچونی مثل اون روزها که داماسب بودیم و همه رو میپیچوندیم :D ;) :D ;)
موفق و پیروز و سربلند باشی که آرزوی قلبیمه :-* :-*

برادر جان خدا را شکر مسابقه خوبی بود ,ولی بیشتر از اینکه به فکر پیچوندنشون باشم به فکر یاد گرفتن ازشون هستم , اینجا سالهاست که دارن پیشرفت میکنن و ما سالهاست که داریم پسرفت میکنیم یا درجا میزنیم .

DADAR

Member
فکر کردم شاید بهتر باشه قبل از اینکه بریم سراغ قسمت دوم یعنی اتصال کمی بیشتر در مورد کیفیت قسمت اول( تماس ) صحبت کنیم

DADAR

Member
از طرفی در این قسمت بد نیست اشاره ای هم داشته باشیم به 3 اثر اولیه از 5 اثر دست جلو

اثر اول یا Opening rein که اگر دوستان لطف کنید اسم رایج این اثر رو به فارسی بگید ممنون میشم

برای اجرای این اثر تنها کافیست که یک دست را به سمت جانبی حرکت داده و از گردن اسب دور کنیم

برای مثال : جهت انجام این اثر با دست جلوی چپ میبایست دست چپ را به سمت خارج نشست چپتان نزدیک کنید

این اثر را معمولا برای اسب‌های جوان استفاده میکنیم تا در چرخش ها بهتر نرمتر و ساده تر منظور سوار را درک کنند.

اما این اثر در آموزش های پیشرفته تر هم استفاده میشود , مثلا زمانی که در شانه به داخل میخواهید موقعییت شانه های اسبتان را از خط مستقیم تغییر دهید

علی واحدی

Active member
DADAR گفت:
از طرفی در این قسمت بد نیست اشاره ای هم داشته باشیم به 3 اثر اولیه از 5 اثر دست جلو

اثر اول یا Opening rein که اگر دوستان لطف کنید اسم رایج این اثر رو به فارسی بگید ممنون میشم

برای اجرای این اثر تنها کافیست که یک دست را به سمت جانبی حرکت داده و از گردن اسب دور کنیم

برای مثال : جهت انجام این اثر با دست جلوی چپ میبایست دست چپ را به سمت خارج نشست چپتان نزدیک کنید

این اثر را معمولا برای اسب‌های جوان استفاده میکنیم تا در چرخش ها بهتر نرمتر و ساده تر منظور سوار را درک کنند.

اما این اثر در آموزش های پیشرفته تر هم استفاده میشود , مثلا زمانی که در شانه به داخل میخواهید موقعییت شانه های اسبتان را از خط مستقیم تغییر دهید
دادار جان امیدوارم که تو مسابقات موفق بوده باشی. بله بقول شما اونجا احتیاجی به پیچوندن نداری چون پیچونده نمیشی. به اثر اول هم که شما فرمودید اثر دستجلو باز یا مستقیم هم میگن.

DADAR

Member
baradar گفت:
دادار جان امیدوارم که تو مسابقات موفق بوده باشی. بله بقول شما اونجا احتیاجی به پیچوندن نداری چون پیچونده نمیشی. به اثر اول هم که شما فرمودید اثر دستجلو باز یا مستقیم هم میگن.

دقیقان همینطور است برادر جان اینجا اکثریت (نه همه ) به دنبال رقابت هستند اما به دنبال پیچوندن کسی نیستند !!

همه دنبال یادگیری هستند اما دنبال عقب نگاه داشتن کسی از یادگیری نیستند!! , چون اولین ضرری که میبینی این هست که خود شخص به حاشیه کشیده میشه و عقب میمونه.
من فکر میکنم این فضائیی هست که ما در اونجا بهش نیاز داریم رقابت , یادگیری و پیشرفت در فضای سالم بدون درگیر شدن با آدمهائی که به دنبال حاشیه پردازی هستند چون سودشون از اونجاست

ممنون از یاداوریتون برای اثر دستجلو باز فکر میکنم اثر دستجلو باز واژه صحیح تری برای این اثر باشه. اگر لطف کنید این کمبود‌های نوشته های من رو ویرایش کنید ممنون میشم

مسابقه هم خدا را شکر خوب بود برای اولین بار اسبم را در Mini Grand Prix $ 5000 پروندم

به اضافه 4 مقام دیگه که بهترینش Reserve Champion 120 بود

DADAR

Member
و اما اثر دوم از اثرات پنجگانه دستجلو:

Indirect Rein یا اثر غیر مستقیم دستجلو ( لطفا دوستان تصحیح کنید)

در واقع عملکرد این اثر به سمت نشست خارج سوارکار هست

برای اجرای این اثر کافیست که مچ دستتان را 90 درجه به خارج بچرخانید

مثلا برای اجرای این اثر با دستجلوی چپ میبایست انگشت شصت را حدود 90 درجه به چپ چرخاند به صورتیکه انگشت کوچیکه به سمت نشست سمت راست قرار گیرد

قابل توجه که همین انگشت کوچیکه میتونه کاملا به قسمت جدوگاه نزدیک شود اما هیچگاه نباید از روی جدوگاه به سمت دیگر عبور کند

همچنین از واجبات است که در زمان اجرای این اثر از اثر ساق نیز استفاده شود وگرنه گناه کبیره است و مستوجب توبه ;)

در ضمن در هنگام اجرای این اثر مچ ها را در کنار هم نگاه دارید نه اینکه با کشیدن دستجلو داخل مچ دست جلو داخل را به بدنتان نزدیک کنید. . . . .

علی واحدی

Active member
DADAR گفت:
دقیقان همینطور است برادر جان اینجا اکثریت (نه همه ) به دنبال رقابت هستند اما به دنبال پیچوندن کسی نیستند !!

همه دنبال یادگیری هستند اما دنبال عقب نگاه داشتن کسی از یادگیری نیستند!! , چون اولین ضرری که میبینی این هست که خود شخص به حاشیه کشیده میشه و عقب میمونه.
من فکر میکنم این فضائیی هست که ما در اونجا بهش نیاز داریم رقابت , یادگیری و پیشرفت در فضای سالم بدون درگیر شدن با آدمهائی که به دنبال حاشیه پردازی هستند چون سودشون از اونجاست

ممنون از یاداوریتون برای اثر دستجلو باز فکر میکنم اثر دستجلو باز واژه صحیح تری برای این اثر باشه. اگر لطف کنید این کمبود‌های نوشته های من رو ویرایش کنید ممنون میشم

مسابقه هم خدا را شکر خوب بود برای اولین بار اسبم را در Mini Grand Prix $ 5000 پروندم

به اضافه 4 مقام دیگه که بهترینش Reserve Champion 120 بود
چاکریم دادار جان. گل گفتی داداش.

دکتر ملایری گفت:
با سلام پیچاندن مچ به مقدار 90 درجه چه اثری ایجاد میکنه
چه سئوال خوبی .
اثر نیروی واردبر دهنه تغییر خواهد کردونیروی واردبه دستجلو به دو مولفه تقسیم خواهد شد.

دراثراول نیروی شمادر راستای آهن آبخوری باکمترین فشاربه گوشه های دهان,انعطاف جانبی سروگردن راخواستار میباشد.

ببخشیدبرای متفرق نشدن بحث ,سئوالم را حذف کردم. ::)