گورخر ایرانی

احسان

Active member
گورخر ایرانی، نوعی گورخر آسیایی (Equus hemionus) و پستاندار بزرگی متعلق به اسب‎سانان و بومی بیابان‎های سوریه، ایران، هند و تبت است.

به این حیوان خر وحشی آسیایی نیز می‌گویند. مانند اکثر حیوانات بزرگ تیره چرندگان تعداد آن به علت شکار و از بین رفتن محل سکونتشان کاهش یافته‌است و از شش زیرگونه یکی کاملاً از بین رفته است و دو زیرگونه نیز در صورت بی‎توجهی تا مدتی دیگر نابود خواهند شد که یکی از این گونه‌ها گورخر ایرانی است.

کیانگ یک گونه تبتی است که عموماً به شاخه دیگری نسبت داده می‌شود هر چند به عنوان زیرگونه‌ای از گورخر آسیایی طبقه بندی شده‌است.

گورخر آسیایی از الاغ کمی بزرگ‌تر است، در حدود ۲۹۰ کیلو وزن دارد و طول بدن و سر حدودا ۲٫۱ متر است و نسبت به الاغ شباهت بیشتری به اسب دارد. این جانور نسبت به اسب پاهای کوتاه‎تری دارند و رنگش نسبت به فصل تغییر می‌کند. در تابستان رنگش قهوه‌ای مایل به سرخ و در زمستان قهوه‌ای مایل به زرد است و بر پشتش نواری سیاه که با رنگ سفید احاطه شده قرار دارد.

از گورخر آسیایی در سومر باستان برای کشیدن ارابه استفاده می‌کردند.

گونه‌های مختلف:

خر وحشی مغولی: آسیب پذیر

خر وحشی هندی: در معرض خطر

Gobi kulan : آسیب پذیر

Kulan : شدیدا در معرض خطر

خر وحشی ایرانی: شدیدا در معرض خطر

خر وحشی سوری: در سال ۱۹۲۷ (میلادی) منقرض شده‌است


http://taxidermist1.blogfa.com/
 

پیوست ها

  • 1f9981ce972cf4c7e0fe992dea6d9290.jpg
    1f9981ce972cf4c7e0fe992dea6d9290.jpg
    19.2 کیلوبایت · بازدیدها: 33
  • gorkhar.JPG
    gorkhar.JPG
    41.1 کیلوبایت · بازدیدها: 10
خیلی‌ جالبه واقعا،ما هنوز تعداد کروموزم های این تک سمی رو نمیدونیم!!!!!!!!حتی در این حد رو این تک سمی بومی کشورمون کار نکردیم..اونوقت نباید از خودمون نا امید باشیم؟؟؟؟؟؟
 
بالا