اسب سیستانی

به دنبال اسب سیستانی در اطراف زابل می گشتم، صاحب این اسب، آن را سیستانی معرفی کرد و میگفت با اسب بلوچی هم فرق دارد و پدر و مادر این اسب نیز هنوز زنده و مطمئنا از نژاد سیستانی هستند. سن هم بین 2 تا 3 ساله. قبلا عکسی از اسب سیستانی ندیده بودم که مطمئن باشم.30122011135.jpg30122011137.jpg30122011125.jpg
 

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
میگفت که پدر و مادرش از اسب هایی هستند که مشخصا آنها نیز سیستانی بودند ولی عکسی از آنها نداشت
قدش حدود 140 سانت است
 
جمجمه سنگین و محل اتصال سر و گردن قوی، گوشها نسبتا بلند، چشمها با انحنا و نیز تواضع خاصی رو به پایین و مژه بلند، هنوز سواری نشده بود ولی فوق العاده آرام بود

30122011129_1.jpg
 

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
میگفت که پدر و مادرش از اسب هایی هستند که مشخصا آنها نیز سیستانی بودند ولی عکسی از آنها نداشت
قدش حدود 140 سانت است
آیا تعداد بیشتری از این اسبها موجوده؟
میشه پیشینه تاریخی دراورد از این اسبها؟ ممکنه باقمانده اسبهایی باشند که انگلسیسها یا پرتغالیها با خودشان به این منطقه اورده بودند باشند؟
 
ویژگی های اسبای سنگین و خونسرد اروپایی رو داره .صورتش شبیه هانوورین نیس؟
گردنش هم کوتاهه...
به این شکل کمر میگن پشت قاطری؟
 
چند سال پیش ما در محلی بین شاهرود و علی آباد کتول یک گله حدود 50 راسی که در چراگاههای آنجا میچریدند پیدا کردیم و با پرس و جو مشخص شد که بیشتر این گله متعلق به یک روستا در نزدیکی میقان میباشد که مهاجران از سیستان هستند و اینجور که معلوم بود همراه با کوچ خود،چندین راس از اسبهایشان را هم آورده اند،نریان گله یک اسب استثنایی نیله،خونسرد ،باقدی بالای 165 ، عرض سینه ای بسیار زیاد با تنه فوق العاده سنگین بود و مادیانها نیز درشت جثه و تیپیک،با سرهای سنگین و فوق العاده آرام.
چندی بعد ما یک مادیان کهر فوق العاده،از تولیدات همون گله خریدیم که متاسفانه با بی توجهی کارگرمان، اون مادیان توی طناب تنگ افتاد و تلف شد.
امید عکسهای این مادیان و همینطور نریان سیاه عباس آباد را بگزاره ،دو راس از تیپیک ترین اسبان خونسرد سیستانی را خواهید دید.
 

ara

New member
امیدوارم این ذخیره ژنی کشورمون حفظ بشه. ما که هنوز اسبداری رو تجربه نکردیم که خودمون پیگیر باشیم و هنوز خیلی راه داریم ولی کاش این اسبدارای کشور یک گوشه چشمی به این نژاد بکنن تا نابود نشه. اگه میشد آقای امیرحسین وسمند صحرا و بقیه دوستان دلسوز اسبهای ایرانی یک فکری در این مورد میکردن خوب بود و اگه کسی از نظرمالی استطاعت داشته باشه و یک نریان و مادیان از این نژاد پرورش میداد...
 
شخصا اگر بخواهم اسبی را برای چندین روز سواری مستمر در طبیعت انتخاب کنم یک اسب سیستانی انتخاب می کنم.
برای ما پیرمردها بهترینند.
 
این عکس را امید ،سال 84 یا 85 باید گرفته باشه البته عکسهای بهتری هم بایداز این مادیان باشه که از فاصله نزدیک ویژگیهای این نژاد را نشون بده.
 

silkway

Member
عجب مادیان قوی و جالبی. واقعا این یک اسب نژاد ایرانی است؟ یعنی رستم سوار یکی از اینا می شده! یا اصالتی غربی داره؟
دوستان لطف بفرمایند از اطلاعات و عکسهای بیشتری که در اختیار دارند دریغ نفرمایند
با تشکر
 
بالا